Bir kaç besinin sindirim süresi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve enter33 tarafından 22 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. eqremm

eqremm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhaba arkadaslar , Ben yumurta yerken zorlandigim icin soyle bir karisim yapiyorum. 4 Haslanmis yumurta beyazi , 1 adet muz , 250ml kadar sut ile mixerden gecirip bir seferde iciyorum. Bu sekilde ancak yumurtadan faydalanabiliyorum ama aklimda soru isareti var. Acaba bu karisim ne kadar faydali , sindirimi falan sorun teskil eder mi ? ne dusunuyorsunuz ?

2. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    bazı uzmanlar proteinle beraber meyve yemeyi önerirler bu açıdan bakınca neden olmasın.. bazı protein barlarında meyveyle sütte bulunuyor.. ama akşam 5-6 dan sonra pek meyve tavsiye edilmez hele hele yatmaya yakın saatlerde hiç tavsiye edilmez, meyveden gelecek enerji uykuyu kaçırabilir yada uykudan uyanmaya neden olabilir buda istenmeyen bi durumdur. proteinle beraber meyve diye araştırın internette isterseniz diyetisyenlerin konuyla ilgili makaleleri mevcut, bende gündüzleri tavukla beraber kiviyi çok severim bi zararınıda görmedim şimdiye kadar

eqremm bunu beğendi.
  3. eqremm

eqremm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Ankara
    Kahvaltidan bahsediyorum. Meyveyi tatlandirsin diye ilave ediyorum. Artik yumurta yemekten biktigim icin bu yola basvurdum.. Benim merak ettigim bu kombinasyonun saglik acisindan bir sorun teskil edip etmedigi. Yani yumurta beyazini mixerden gecirdikten sonra sivilasiyor ustune sut ve muz acaba sindirimi zorlastirir mi ya da bi zarari var midir bilemedim.@psyzeer

4. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    pişiriyorsanız yumurtayı hiç bir sorunu olmaz, ayrı ayrıda yeseniz sonuçta aynı yere gidiyorlar.. ayrı ayrı tüketilse daha çabuk olur sindirim ama sindirilememe gibi bi durum söz konusu olamaz. tabi herhangi bir besine karşı sindirim sorunu yaşamıyorsanız

eqremm bunu beğendi.
  5. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Yogun oldugum gunler bende kahvaltimi bu sekilde yapiyorum.yumurta beyazi,yulaf sut muz mixerden gecryrm.tat berbat orasi ayri ama arada is goruyor.

eqremm bunu beğendi.
  6. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    Yumurta asla çiğ olarak tüketilmemelidir eğer çiğ olarak mixerden geçiriyorsanız.Çünkü vücut yumurtadaki proteini çiğ iken vücuda kanalize edemez ve bu sebeple sen protein aldığını düşünürsün ama o yumurtanın beyazı büyük oranla boşaltım sistemine gider,vücuttan atılır.Mümkünse haşlayın öyle mixerleyin.Yada kayısı formatında haşlayın yanına ezme tarzı ev salçasıyla yapılan soslar hazırlayın beraber yiyin derim.Yulafı mixerde çekip onla omlet yapıyorum ben maydanozlu,lorlu.O da lezzetli oluyor tavsiyemdir.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Kasım 2014 ---
    Ayrıca başlıkta yok 30 dakka sonra yok 45 dakka sonra mutlaka tüketmeliyiz deniyor besin vs.Arkadaşlar böyle bir zorunluluk yok.Bunlar ispatlandı bilimsel olarak saçmalık oldukları.Yani cebince muzla,kol altında wheyle gezenlerin yaptığı gülünç geliyor bana salonlarda gördüğüm zaman.2 saat içinde yemek yemek gerek.Supplement ise yemekten takriben 1.5 saat sonra alıyorum ben bcaa tarzı tabi wheye gerek duymuyorum genellikle.Bir de glikojen depoları boşalır denmiş.Arkadaşlar sizin yapacağınız antremandan o depolar boşalmaz eğer günde 4-5 saat antreman yapan bi sporcu değilseniz tabi.Ancak %30unu boşaltırsın depoların bunu da antremandan sonra yediğin tavukla,etle,pilavla zaten doldurursun ve sonraki antremana kadar dinlenmen kahvaltın vs var.Lütfen bu tarz şeylerin elit sporcular için geçerli olduğunu ve bu kadar kasmanın size sadece kompleks getireceğini zihinsel olarak unutmadan yola devam edin.Bol şans.

bunny ve Mustimusti bunu beğendi.
  7. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Asla cig tuketmiyorum.cig tuketmeyide tavsiye etmiyorum.tam belirtmemisim mesajimda,yanlis anlasilmis.sagolun duzeltme icin

Tolgahantt bunu beğendi.
  8. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    evet kareciğerdeki depo öyle kolay kolay boşalmaz, arkadaşın dediği miktarlarda azalır ama kesinlikle tamamen boşalmaz. sonrasında alınan karbonhidratlarla 24-48 saat içerisinde tekrardan dolar. günde 5000 kalori üstüne çıkan günde 2kere agır idman yapan sporcular(özellikle futbolcular) hariç, onlarda düşüş %60lara kadar varır. bu tür spor yapanlarda idman sonrası sıvı ve katı karbon alımı bakidir hatta bilimsel araştırmalarda yapıldı bazı takım oyuncularında. bu konuda nişasta tüketimi çok yararlı oluyor, biyerde okumuştum sanırım antrenman sırasında haşlanmış patates tüketimiyle ilgili tavsiyelerde bulunuyordu. o yazı üstüne bende gün içinde farklı zamanlarda tükettigim patatesi antrenman sırasında ve sonrasında tüketmeye başlamıştım, etkilerini olumlu şekilde görüyorum. kan şekerinde ani yükselmeler yağ yakanlar içinde gereksiz antrenman sonralarında.. çünkü antrenman bittikten sonra bile vücut 4-6 saat kadar daha yağ yakmaya devam ediyor. kan şekeri yükselince yağ yakımı duruyor. artı kan şekerinde ani yükselmeler anlık olarak bazı sorunlar çıkartabiliyor. hiç ısınamamıştım bu fikire bb de önerilir devamlı idman sonrası basit şeker tüketimi ama biraz detaylı araştırınca aslında pekte önerilebilecek bişi olmadıgını gördüm kendi düşünceme göre.. dedigim gibi kendi düşünceme göre.. ustalar sıkça önerir onların lafına laf söylemek istemem ama kullanmadıgım içinde bi zararını görmedim.. yukarıdada söylemistim bazı durumlarda motivasyon herşeyi değiştirir, siz kendinizi neye inandırırsanız beyinde vücuda ona göre komut veriyor

Tolgahantt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş