Bir insan neden 1 yıldan fazla süre boyunca kilo veremez?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mhmtdmrl tarafından 31 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Spor olarak > Ağırlık antremanı - Cardio - (Cardio + ağırlık) - T25 - P90X gibi programlardan kısımlar..

Yemek olarak > %99 sağlıklı beslenme. / Tam tahıllı veya çavdar ekmeği dışında sıfır fabrika ürünü. (Bide arada bir 2'si bir arada nescafe)
    Kızartma yemeyeli, pilav yemeyeli, hamburger pizza yemeli kaç ay oldu.. Belki de yıl oldu.
    Ayda bir defa falan döner.

////////////////

Tüm kan değerlerim normal.
    Dahiliye uzmanına gittim. Hemogram Hormon Kortizol vs tüm tahlilleri yaptırdım.

99'dan 86 civarına düştüm.
    Şu an kilom 88 89 aralığında. 16 Mayıs'ta tekrar cardio ve ağırlık antremanına başladım. Kilom 88.8 di. Şimdi 89.2.

2 tartı var evde. Tartı sorunum da yok.

13 kiloyu vermeden önce de 2 diyetisyene gitmiştim. Ve hiçbir şekilde kilo verememiştim her şeye uymama rağmen. Sonra ne olduğunu bilmiyorum birden vermeye başladım.. Ayda 2 kilo civarı verdim aylarca devam etti bu.. 0 kas kaybı yaşadım ve tamamen yağ yaktım.

O dönem kilo verdikten sonra birden vermemeye başladım. Ve hala vermiyorum.
    89.jpg

Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları uzmanına gidecem 15 20 gün içinde randevu alabiliyormuşum.. Ama pes etmeye başladım sanırım. Yani bu kadar da olmaz..

En çok kilo verdiğim dönemde karnitin kullanmıştım. Onun bir etkisi var mıdır sizce?
    Başka bir şey gelmiyor aklıma.

2. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Karnitin etkisi tabiki olmuş olabilir çünkü karnitin yediğiniz besinleri enerjiye çevirmeye çalışır
    Ama bunlarin dışında bence beslenme konusunda atladiginiz bişeyler var

3. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Sadece yürüyüşle kilo vermiştim. Yağ da yakmıştım sadece.. Üstte fotoğrafta görüldüğü gibi.

///////

Beslenme konusunda ne atlıyor olabilirim ki?

Diyetisyen beslenmesi de denedim.
    Low carb diyeti de denedim.
    Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği şekilde de beslendim.
    3 öğün yiyerek zayıflamayı da denedim.
    2 öğün yiyerek zayıflamayı da denedim.
    Ara öğünlerde ceviz çiğ badem fındık gibi şeyler yiyerek zayıflamayı da denedim.

Karbonhidrat protein lif yağ kalori olarak tüm yediklerimi de çoğu zaman hesapladım..

0 Sonuç.

Yani bunları yanlış yapacak kadar da aptal değilim.. Ona eminim :)

4. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Tamam peki son bi sorum daha var şuanki ağırlık ve cardio antremanlariniz nasıl ?

5. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Dün canım sıkıldı spor yapmadım.

1 haftalık program yaptım en son.
    (Yaptığım spor sürekli değişiyor. Yani kafama göre takılıyorum. Saate göre değişiyor. Erken saatlerde spor yapacaksam koşu bandını açmak yerine ağırlık çalışıyorum. Eğer gece ise zıplamalı vs şeyler yapmıyorum dışarı çıkıp yürüyorum vs.)

Örnek bir programdan bahsedeyim.

İlk gün > T25 Focus'tan Cardio yaptım. Üzerine koşu bandında 15 dk civarı nabzı arttırıp azaltarak spor yaptım.

İkinci gün > T25'ten Upper Focus + Koşu bandı(13 14 dakika) ve bisiklet(5-10 dk)

Üçüncü Gün > P90X'ten Plyometrics

Dördüncü Gün > P90X > Shoulders Arms

Beşinci Gün > P90X Cardio

Altıncı Gün > Sadece yürüyüş (5 6 km)

En son yaptığım program buydu.

Benim imkanım var spor açısından.

Yani dışarı çıkıp saatlerce yürüyebilirim. Güzel mekanlar var.
    Evde koşu bandı bisiklet twister ağırlık seti var.
    T25 - P90X - P90X3 - Body Beast - İnsanity gibi programların hepsini tek tek indirmişim.

Yani arada karıştırıp kendime programlar yapıyorum.. Ama sonuç almıyorum.

Son bir haftalık üstte yazdığım programın ilk 3 gününü yaptım ve dün hiç spor yapmadım. 4. gündü.

Her gün kalori açığı verdiğime eminim.
    Protein olarakta son bir ay sadece azaltmak zorunda kaldım.(Doktor üre miktarından dolayı bir ay tavuk et yeme demişti. Ama ben yinede günde ortalama 100 gr protein alarak beslendim. Ve pazartesi tekrar tahlillerimi yaptırdım. Üre miktarını düşürmüşüm)
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Mayıs 2015 ---
    Bu arada erken saatlerde derken..

Savaş Cebeci'nin tüm videolarını takip ediyorum.
    Sabah aç karna ağırlık çalışmıyorum.. Dikkat ediyorum yani saatlere.. Orda yanlış anlaşılmasın.

6. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Evet sanırım burda bi kaç sıkıntılar var
    Öncelikli belirtmek istediğim ilk şey antremanlarinizin kısa sürmesi Vücutta antremanin ilk 1 saatinden sonra yağlar kullanilmaya başlarlar
    Bu yüzdende önerim ilk bir saat ağırlık antremani yapmanız sonraki 1 saat ise Cardio yapmanız.
    Bununla birlikte gün içerisindede daha hareketli olun evet kalori açığı veriyo olabilirsiniz ama bu günlük yaktiginiz kaloriye göre yeterli olmayabilir.

Karbonhidrati vücut için en az gereklilik miktarina indirip
    Proteini kilonun 2 katindan fazla tüketmeye başlayıp
    Bunun yanında yağlarıda doğal sağlıklı yağlardan iyi bir miktarda tüketmeniz size enerji konusunda yardımcı olur.

7. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13

Yanlış anlama da dediklerinizin bilimsel olarak temeli var mı?
    1 saat sonra yağ yakıldığını söylemeniz "bence" bilimsel değil. Doğru bilinen yanlışlarda görmüştüm sanki.

Günde 2 saat spor yapılmasından bahsediyorsunuz.. Ve 1 saat ağırlık + 1 saat cardio..

Kalori açığıyla bile bir insan kalori verebiliyor.(Her ne kadar bende işe yaramasa da)

Savaş Cebeci İnterval cardio 20 dk yeter diyor.
    Gördüğüm bir çok yerde aynı şeyi diyor..
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Mayıs 2015 ---
    Ben sadece zeytinyağı kullanıyorum.
    Başka bir şey kullanmıyorum sıvı olarak.
    Tereyağını annem yapıyor.. Yoğurt doğal..
    Tereyağını da zeytinyağını gramla kullanıyorum. Ve yemeklerimi yağsız ya da bir kaşık yağla yapıyorum..
    Daha çok pişmemiş şekilde yağ kullanıyorum. Annemin yaptığı ayçiçek yağlı yemekleri tüketmiyorum..

Son düzenleme: 31 Mayıs 2015
  8. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Evet şimdi yağ yakimi kişiye vücuduna spor öncesi beslenmesine göre değişir kiminde 30 dakika sonra kiminde 45 dakika sonra kiminde ise 1 saat sonra yağ yakimi başlar ama sizin için en iyisi bu süreyi 1 saat olarak baz almaktir
    Cardio konusuna gelirsekde cardio süresini konusunda haklısınız ama yanlış anlamissiniz ben ondan sonraki 1 saat içerisinde yapilmasi gerektiğini yazmak istemiştim
    Ben her zaman kardio yapmak isteyenlere belirli bi nabiz aralığını saglayabilecek sekilde en fazla yarım saat öneririm.
    Bana kalırsa günde en az 1-1bucuk saat ağırlık antremani yapıp set aralarinda ip atlamaniz veya nabzinizi yukseltecek diğer hareketleri yapmaniz

9. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Kendime uygun bir program hazırlarım bugün..
    Yarın tekrar devam ederim..

Kilomu sürekli not ediyorum kağıtlara..
    1 Ekim : 86.9
    21 Ekim : 86.3
    17 Kasım : 86.9
    26 Kasım : 86,8
    4 Aralık : 86.0
    21 Aralık : 87.5
    30 Aralık : 85.1
    10 Ocak : 86.3
    22 Ocak : 85.8

16 Mayıs : 88.8
    20 Mayıs : 88.8
    23 Mayıs : 88.5
    27 Mayıs : 88.6
    30 Mayıs : 89.1

Çok garip.
    İsteyerek metabolizmayı şaşırtma amaçlı bir süre normalde yemediğim şeyleri yedim. 20 gün civarı.

1 2 kilo civarı aldım.
    (Standart kilom aylardır 87.4'tü. Şu an 88 89 aralığına geldi.)
    Değişiklik yok şu an.

Dediğim gibi çok şey denedim. Low carb'tan tutun da dünya sağlık örgütünün önerdiği kalori karbonhidrat vs değerlerine kadar.
    Kenzo'nun low carb'ını denemiştim.
    Sebze ağırlıklı beslendiğim oldu... Ne yaparsam yapayım değişmedi. Bence sporda hata yapmıyorum.. Yani hareket etmek önemli olan.. Adamlar oturdukları yerden kalori açığıyla kilo veriyor. Ben her türlü sporu denedim veremedim.. Mesele başka bence. Ama çözemedim.

Ayın 1'inde hastaneyi aramam söylendi. 15 20 gün sonraya randevu verebilirlermiş en erken.. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları için..
    O güne kadar karnitin var aylardır kullanmadığım. Pamuklu kutusunda.. Yani bozulmaz zaten.. Onu deneyip cardio yapacam sadece.. Ağırlıktan vazgeçtim şu an için. Belki haftada 1 2 gün Shoulders Arms yaparım.

Umarım sonuç alırım..

Eğer elinizde 1900 - 2000 kalori aralığında bir beslenme düzeni varsa atarsanız sevinirim.
    Ona göre bugun malzemeleri alır yarından itibaren öyle beslenirim.

hukukcu bunu beğendi.
  10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ekim'den beri kaç kalori tuketiyorsun? Kalori miktarını nasıl hesaplıyorsun?

11. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Beslenme düzeni olarak değil ama miktar olarak 160-180 gram protein
    100-150 gram karbonhidrat
    40-60 gram yağ bana göre uygun
    Bence ağırlık çalışmayı aksatmayin yani vazgecmeyin özellikle bacak bolgesini

12. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Mutfak tartım var. Yediğim şeyleri not alıyorum.
    Diyetkolik sitesine giriyorum. Tek tek kalori karbonhidrat protein ve lif değerlerine bakıp excell'in hesaplama bölümünden hesaplıyorum.

Bir kaç hafta önce proteinli beslenmem yasak olmasına rağmen şu şekildeydi ortalamam.

3 Günlük ortalama Kalori / Karbonhidrat / Yağ / Protein / Lif değerlerim.

1702 kalori / 142 Karbonhidrat / 99,35 Protein / 80 yağ / 27 lif

Yağlar yumurta/peynir/yoğurt ve zeytinyağından geliyor. Yani sağlıklı yağlar.. Yağ yakmak için yağa ihtiyaç var..

Benim tek amacım yağ yakmak.
    Daha önce sıfır kas kaybıyla yağ yaktım istediğim gibi. Şimdi neden olmuyor mesele bu bence.. O günlerde nasıl besleniyorsam şimdi de öyle besleniyorum..

13. burakh16

burakh16 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cardio + ağırlık çalışıp 1700 kalori alarak kilo verememeniz çok tuhaf.kalori hesabını baska sitelerdende hesapla belki baktığın sitede sorun vardir.cardio olarakta insanity programini denemeni öneririm.

14. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Bak öncelikle bunun sebepleri psikolojik olabilir
    Veya uyku düzeninde bozulmalarda olabilir
    Vücut yağ oranın kaclarda

15. aliberk.sokulgan

aliberk.sokulgan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Verdiğin bilgilere göre çıkan kalori doğru ayrıca

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    1700 kaloriyle yağ yakamaman garip. Diyetkolik sitesini bilmiyorum. Excell'deki bilgileri bir de fatsecret, fitday veya myfitnesspal'da hesaplayabilir misin, bakalım aynı mı çıkacak. Arada yazmayı unuttuğun şeyler oluyor mu? Soslar, salataya dökülen yağ vs?

17. mhmtdmrl

mhmtdmrl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Aynı gün cardio ve ağırlık yapmıyorum tabi.
    Dediğim gibi değişiyor bu. Sürekli farklı spor programları yapıyorum. Sonuç almayınca da bırakıyorum.
    Kalori sitesi olarak sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Yani benim çok çok yediğim günlerde bile tükettiğim kalori 2200 ü geçmez.

Diyetkolik sitesinde de tüm veriler doğru.

Yağ oranımı atmıştım zaten fotoğraf olarak.
    %40'tan 30'a düşürmüştüm. Şimdi 28 29 olmalı.. Hatta 28-32 arasındadır.

Şu an sosyal güvencem yok(öğrenci gözükmüyorum çünkü) diye özel hastaneye gidemiyorum. Devlet hastanesinde belki diyetisyene gider yağ oranına baktırırım.

//////////

Psikoloji konusuna gelirsek > Geçen yıl lise sondum ve okula her sabah 6 da kalkıp 45 saat ders görmeye daha fazla katlanamadım ve Lise 4'ün ikinci döneminde okulu bırakıp açık liseden mezun oldum.. ( Yani stres olduğu an stres kaynağı olan okulu ortadan kaldırdım.. Ailemle de aram çok iyidir. Tüm kararlarımda yanımda olmuşlardır.. Canımı sıkan hiçbir şey yok.. Üniversiteye gideceğim bu yıl.. Sınavları falanda hiç umursamadım.. Strese girmedim yani. Takmam ben ölüm dışında hiçbir şeyi.. Umursamaz biriyimdir yani)

Dediğiniz gibi uyku problemi olabilir diye düşündüm bende..
    Gece uyumayıp gündüz uyuyan biriydim..

Düzene girdim ama sonuç almadım yine..
    Mesela bugun saat 7'de uyandım.
    2 aydır falan düzgün bir şekilde uyuyup uyanıyorum..

Aklıma 2 seçenek geliyor. Ya çok su tüketmiyorum. Ya da uyku düzeninden dolayı kilo veremiyorum.

Yani mesela geceleri yatağa girmeden önce 1 litreye yakın su içtiğim oluyor.. Yatağa geçiyorum. Vücut tekrar su istiyor.. 4 5 defa içtiğimi bilirim uyumadan önce..

Gündüzleri yeterli içmiyorda olabilirim.. Spor yaptığımda gerçi sadece 1 litre civarı tüketiyorum.. Gece uyumadan öncede 1 litre gidiyorsa 2litre var en az..

Lif karbonhidrat protein kalori vs hep hesaplarım.. Hatta soslardan bahsetmiş yorum atan arkadaş..
    Sos olarak sadece domates sosu kullanırım. (Ki kepekli makarna yaptığımda sadece sos kullanıyorum. Şu an aklıma sos kullandığım bir yer gelmiyor)

Yani insanın zoruna gidiyor.
    Hızlı kilo vermeyi zaten istemiyorum.
    Ama yaptıklarımı bir başkası yapsa şimdiye 50 kiloydu. O kadar sağlıklı bir hayatım var. O kadar dikkat ediyorum her şeye..

Sayfayı Paylaş