Bir Hayat Nasıl Mahvolur ?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve diesel. tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Geçen hafta vücudumdaki halsizlik nedeniyle doktora gittim rutin testler sonucunda sebebinin hepatit B taşıyıcı virüsünün karaciğere nüksetmesinden dolayı olduğunu öğrendim tabi bir anda dünyam başıma yıkıldı hiç bir şeyden zevk alamaz oldum sosyal yaşantım neredeyse durma noktasında yapmaktan en fazla zevk aldığım body sporu dahi yasak artık sorun karaciğerde olduğu için proteinli gıdalardan uzak durmam ve vücudumu ve kaslarımı yormamam da tedavinin büyük bir parçasıymış Allah kahretsin diyorum fakat herşeye rağmen bu spora devam etmek istiyorum çok kötü bir durum Allah kimsenin başına vermesin ne yapacağımı şaşırmış durumdayım...

Belki bu sorunu daha önce yaşamış arkadaşlar vardır lütfen bana yol gösterin arkadaşlar bu durumda ne yapmalıyım ?

2. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    geçmiş olsun abicim.inş yardımcı olurlar benim bir bilgim yok.bilen kişiler size yardımcı olurlar.birşey söylersem yanlış olabilir.

3. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    öncelikle çok geçmiş olsun
    ruhsal durumunu cok iyi anlayabiliyorum
    ancak doktor var doktor var bana spordan uzak kal diyebilecek bi doktor pek makul gelmiyor .
    hepatit tasıyıcı basketbol oyuncusu devasa bi arkadasım var
    ve çalıştığım salonda ağırlık çalışan vegeteryan bi arkadasım var
    dolayısıyla alternatifler olsa gerek
    arastırmaktan ve sorusturmaktan vazgecme
    ümitsizliğe kapılma derim ben

4. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Geçmiş olsun.Benim annem hepatit b taşıyıcısı idi biz hasta olduk fakat tedaviden sonra hiç bir proglem kalmadı.Biraz sıkıntılı hastalık ama sabredersen problem olmuyor sonradan bağışıklığın geliştiği için buda iyi bir extra oluyor.Hastaneden aldığımız kan sonuclarında normal bir insanın hepatit B bağışıklığı 0-7 arası olması gerekirken benim ki 544 abimin ki 477 çıkmıştı.Aşırı derecede iyi fakat hastalığı geçirdkten sonra.

Canını sıkma önemli olan moral sadece biraz sabır lazım Allah Acil şifalar versin.

5. Ulysses

Ulysses Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Gerek modern tıp gerek alternatif tıp bir kenara; ben olumlu düşünmenin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Kulaktan dolma bilgilerle değil ama, moralini yüksek tut abi doktor ne derse onu yap bi süre. Kötü düşünürsen beynin vücudunu bu düşüncelere yatkın hale getirecektir. Geçmiş olsun.

6. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Yorum yazan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum tabi doktor tamamen spordan uzak dur demedi fakat protein ağırlıklı beslenme ve vücudunu kaslarını fazla yorma dedi vg de ise bu 2 olaydan oluşuyor zaten aslında hastalık fiziksel anlamda gram etkilemiyor diyebilirim fakat psikolojik açıdan aynı şeyleri söyleyemeyeceğim tedavilere yakında başlayacağım umarım bu iletten kurtulurum en kısa zamanda..

Bu arada yeni bir karar aldım hastalık umrumda değil spora ve özellikle vg ye sonuna kadar devam edeceğim ne olursa olsun doktorda umrumda değil artık ölceksemde oturmuş bir vücut ile ölmek isterim :)

Saygılar...

Azi, Berkthagar ve arsonist bunu beğendi.
  7. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Spor sağlık içindir sözünü hatırlayın bence.

Sadece birazcık sabır...

8. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    I don't care if i die.... as long as they burry me in a big fuckin box!

Azi ve diesel. bunu beğendi.
  9. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    geçmiş olsun allah acil sifalar versin karacigerini yormamaya calıs bence çok agır calısmadan da yapabilirsin en azından bir sürelik protenide yüksetmek durumunda kalmassın...

10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    madem spor yapmaya devam edeceksin, karaciğerini sağlıklı tutma konusundaki dikkatini azamiye çıkarmanı tavsiye ederim..

hatta doktorla sylmarine-milk thistle ve chloine inositol tabletleri kullanma konusunda da görüşsen çok iyi olur. zira karaciğerin hasta... ona çok iyi bakman gerek...

alkol ve yanmış gıda meselesini ise hiç açmaya bile gerek duymuyorum

11. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Alkolden nasıl uzak duracağımı beilemiyorum en fazla azaltabilirim bahsettiğin tabletler ile ilgili sorun yok çünkü body yaptığımdan bu yana ne protein tozu nede benzeri vitamin creatin vs kullandım devamlı doğal beslendim ek besin supplement vs gerek duymadım bu arada doktor tedavi biyopsi vs konularına da değinmişti fakat şu an eğitimim gereği yurtdışına çıkıyorum 4-5 aylığına dönünce tedaviye başlamayı düşünüyorum bu arada hastalık yeni oluşmuş bir durum değil çocukluğumdan öte var olduğu kanısında doktor bu demek oluyor ki vücut bağışıklık kazanmış hayatım boyunca 2 kez doktora gitmişimdir aslına bakarsanız hastaneye gidinceye kadar insan sağlıklı taa ki kapıdan girdiği vakit hastalanıyor ben buna inanıyorum ..

Tavsiyeleriniz için teşekkürler ..

Merak ettiğim konu sitede buna benzer taşıyıcı olan arkadaşlar varmı onlarun akibeti nedir çünkü türkiyede her 10 kişiden 3-4 ü falan yani baya bi yüksek oranda mevcutmuş farklı şekillerde..

Saygılar..

Son düzenleme: 18 Ocak 2011
  12. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sanırım yanlış anladın, bahsettiğim tabletler karaciğerine yardımcı olacak olan şeyler...yani bundan sonra kullanman gerekebilir, kullanman faydalı olabilir, doktorunun da bilgisine başvurup onayını al, demek istedim.

13. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Anladım hocam pardon ben yanlış anlamışım önerilerine dikkate alacağım ;)

14. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Merhaba,

Ben doğuştan hepatit-b taşıyıcısıyım. 23 yaşındayım. Vücut geliştirme ile yeni ilgilenmeye başladım aslına bakarsanız, daha önce 6 ay kadar bilinçsizce yaptım. Şu an protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum ve şu an daha çok kilo verme amaçlı evde spor yapıyorum (ağırlık + kardiyo). Şu anda Protein tozu, vitamin, L-Carnitine, Omega 3-6-9, L-Arginine, BCAA+Glutamine ve Creatine gibi takviyeler kullanıyorum. Kullandığım süre boyunca bir yan etki görmedim. Karaciğerimde hiçbir ağrı vs. gibi bir sorunla da karşılaşmadım. Gerçi henüz tahlil de yaptırmış değilim, o yüzden net birşey söyleyemem. Ama tabi bu kişiden kişiye değişir. Alkol kullandığınız için karaciğeriniz hali hazırda zayıf olabilir bu yüzden zaten supplement kullanmıyorsunuz, kullanmamaya devam etmeniz daha iyi olabilir.

Ben de bu sene içerisinde yurtdışına eğitim amaçlı çıkmayı planlıyorum ve yaklaşık 1 veya 2 sene dışarıda kalmayı planlıyorum. Türkiye'de 6 ay kadar spor yapmaya çalıştım aslında ancak malum yurtdışındaki imkanlar genelde buraya göre daha fazla (hem salon/antrenör kalitesi, hem supplement fiyatları) o yüzden bu sporla dışarıdayken ilgilenmeyi planlıyorum.

Sizin sorununuzu ise tam olarak anlayamadım yalnız. Yani daha önce hepatit b taşıyıcısı değilken, şimdi kronik taşıyıcı mı oldunuz, yoksa doğuştan beri vardı, şimdi mi farkedildi?

Şöyle bir bilgi vereyim;
    Ben doğuştan kronik olduğum için karaciğerime genelde dikkat ettim. Hayatım boyunca fazla alkol almadım. Sosyalleşme aracı olarak nadiren içerim, hayatımda sarhoş olmadım desem anlarsınız sanırım ne kadar tükettiğimi. Karaciğerimin sağlıklı olduğuna inanıyorum ancak benim de sorunum kilo fazlamın olması, bu karaciğer yağlanmasına neden olabiliyor. Aklımda soru işaretleri vardı, spor yaparken, karaciğerimi zayıf düşürmemekle ilgili, o yüzden ben de protein ağırlıklı beslenmeyi şimdilik biraz hafifletmeliyim sanırım. Aslında dayanıklı birisiyimdir, lisedeyken her gün 6-7 km yol yürürdüm. 6 ay boyunca da ağırlık çalıştım, protein alımıma çok dikkat etmeden. 25 kilo vermiştim geçen Mart'tan bu Eylül ayına kadar, ancak sağlıkla ilgisi olmayan nedenlerden ötürü ara vermek zorunda kaldım. Tabi hareket etmeyi kesince ve beslenmenize dikkat etmeyince tekrar kilo alıyorsunuz haliyle, 3 ayda 15 kilo geri aldım.

Eğer hastalık henüz kronikleşmemiş durumdaysa, size tavsiyem protein ağırlıklı beslenme yerine, dengeli beslenme şekline geçmeniz, en azından bu hastalığın durumu netleşinceye kadar. Zone Dieti (%40 Karb, %30 Pro, %30 Yağ), Isocaloric Dieti (Her biri %33) veya proteini biraz daha düşük bir başka beslenme tarzını (%45 Karb, %25 Protein, %30 Yağ) deneyebilirsiniz. Protein alımınızı dengelemeye çalışın. Bir öğünde çok büyük miktarlarda protein almak yerine 6 öğünde dağıtarak almaya çalışın. Spora devam edebilirsiniz ancak kendinizi çok halsiz duruma düşürmemeye çalışın. Ağırlık antremanına ise zaten 45 dk'yı geçmemelidir denir. Spora devam etmenizde sakınca olduğunu sanmıyorum ancak kendinizi halsiz düşürmemeniz çok önemli. Gelişiminiz elbetteki yavaşlayacak veya gerileyecektir ancak sağlığınız şu an çok daha önemli.

Bunların haricinde, alkolü bırakmanız gerekiyor, en azından şimdilik, hastalığın akıbeti belirli olana dek. Alkolü sıfıra indirmelisiniz çünkü her içtiğinizde karaciğerinizi yoruyorsunuz. Allah korusun, siroz veya karaciğer kanseri gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz. O yüzden ne olursa olsun alkol sıfır olmalı, sağlığınızı korumak ve vücut geliştirmeye vakit ayırabilmek istiyorsanız.

Savaş74'ün dediği gibi Milk Thistle takviyesi kullanmaya başlayabilirsiniz. Aslında iHerb'de güzel karaciğer takviyeleri vardı, Türkiye'de kolay kolay bulanamayacak kalitede (dozaj, içerik ve çeşitlilik anlamında) ve çok uygun fiyatlı ürünlerdi ancak sağolsun devlet, birilerini zengin etmek için engel oluyor sağlıklı yaşamamıza...

Karaciğere destek verdiği söylenen bazı ürünler; Milk Thistle (bir tür bitkidir, sanırım deve dikeninin tohumu, kapsül formunda yaygın olarak satılır, karaciğere destek verdiği kanıtlanmış olması lazım, o yüzden almanızı öneririm.), Enginar (Sanırım mevsimi değil ancak yine kapsül formda satılıyor, kapsül halinin etkisini bilemeyeceğim.), Kara Halile (Aktarlardan bulunabiliyor. İşe yararlılığı konusunda bir bilgim yok. Sadece bir kadının bunu sık sık yemek üzerine serperek, hepatit-b'yi yendiğini kendisinden duydum. Tabi başka etkenler olma ihtimali yüksek. Kendisinde kronik hepatit b olmaması da mümkün. Karaciğeri de sağlıklıysa normal yollarla zaten yenebiliyorsunuz. Zararı olduğunu sanmıyorum, isterseniz deneyebilirsiniz. Bir de Sarı Halile diye bir türü vardır. Toz şeklinde birşey.).

Hepatit-B ile yaşamak konusuna gelince; hepatit-b kan ve sperm yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bazı insanların yanlış bildiğinin aksine, sarılmakla, öpüşmekle, sosyal interaksiyonlarla bulaşmaz. Dediğim gibi kan ve sperm yoluyla diğer insanlara bulaşır. Bu yüzden korunmadan seks yapılmamalı, sizin kullandığınız özel eşyalar başkaları tarafından kullanılmamalı (özellikle traş bıçağı, diş fırçası vs. gibi. Çatal, kaşıktan sorun çıkacağını sanmıyorum, dediğim gibi kan olması lazım ve kan pıhtısı kurumuş dahi olsa diğer insanlar için tehlikelidir.) ve açık yaraya vs temas edilmemelidir.

Eğer askere henüz gitmediyseniz, askerdeyken de dikkatli olmanızı öneririm. Malesef ordumuz, hepatit-b'li insanları da askere almakta... Aslına bakarsanız benim için sorun değil ben askerliğimi seve seve yaparım ancak eğer hepatit-b'lileri askere alıyorsan, diğer askerlerini de aşılatmak zorundasın. Türkiye'de yetişkinlere genelde hepatit-b askerdeyken bulaşıyor. Bu yüzden askerdeyken özel eşyalarınızı başkalarının kullanmamasına dikkat edin. Veya diğer arkadaşlar için söyleyelim, başka insanların özel eşyalarını kullanmaktan kaçının.

Son olarak bu konuları birden fazla doktora danışmanızı, hepatit b konusunda bilgilendirme yapan dernekler (telefon aracılığıyla da bilgilendirme yapabiliyorlar sanırım), siteler veya forumlarda fikir alışverişi yapmanızı öneriyorum. Sadece Türkiye değil yabancı sitelere de aklınızdaki soruları sorun. Bir doktorun lafıyla hareket etmeyin. Bazı doktorlar başından savmak için yalan yanlış bilgiler verebiliyor, o yüzden işinizi garantiye alın. Tahlilleriniz düzenli olarak takip edilsin vs.

Hayatınızın mahvolduğu falan yok. Aids veya kanser olabilir, bir organınız kopabilir, kör veya sağır da olabilirdiniz. Bu rahatsızlıklarla yaşayan binlerce insan var. Psikolojinizi bozmayın, zira ruh haliniz sağlam olmalıdır.

Dünya'da 2 milyardan fazla insan Hepatit-B virüsü taşımaktadır.

Hepatit-B, sağlıklı ve dikkatli yaşandığı müddetçe korkulacak bir hastalık değildir.

Son düzenleme: 21 Ocak 2011
    Phil_Heath, ---RamSes---, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    @vinternatt yazının tamamını okudum gerçekten faydalı bilgiler mevcut ben bu hastalığı yeni farkettim doğuştan hepatit-b değilim sonradan kapmışım bu hastalığı fakat doktor virüsün yeni olmadığını varlığının daha uzun süredir bulunduğunu belirtti alkolik değilim fakat gece hayatına düşkünümdür bu nedenle alkolü sıfıra indiremesem dahi zamanla azaltmayı planlıyorum

16. gunesingolgesi

gunesingolgesi Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Bende hepatid oldum fakat benimkisi A dı.Bende iştahsızlık we halsızlıkle doktora bas wurdum,uzun zaman bekledım gecer dıe,grıp gıbı bısı sanmıstım,sonunda dr a gıttımde hepatıt olduunu ogrendım,karacıger enzımlerı 120 cıwarında olması gereırken benımkısı 4500 cıwarındaydı, olmeye ramak kalması bu olsa gerek bırazdaha gecıkseydım karacıger komasından olucektım.Daha sonra 15 gun hastanede yattım gunde 3 serum aldım degerler dusmeye basladı tatlı we sureklı su tukettım yaglı gıdalardan uzak durdum wede en onemlısı ıstırat.Sımdı gayet saglıklıyım,proteın tozumuda alıorum yumurtamıda yıyorum sutumude ıcıyorum allaha sukur.

mrtylmz1 bunu beğendi.
  17. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    geçmiş olsun atlattıgına sevindim

18. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    kardesim Allahtan dilegim en kisa zamanda sagligina kavusman

19. canavar

canavar Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Teknik Ressam
    Yer:
    Karşıyaka
    Çok geçmiş olsun arkadaşım
    umarım sağlıklı günlerine yakın zamanda kavuşursun
    Allah yardımcın olsun

20. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    :(:( öncelikle geçmiş olsun.Çok üzüldüm gerçekten.Yalnız bu virüsten bildiğim kadarıyla galatasaraylı futbolcu harry kewell da da var.O spor yaşantısını devam ettiriyor.Vücut geliştirme yapıyor mu bir bilgim yok ve virüsün kan yoluyla bulaşmadığını söylüyorlardı kewell hakkında ayrıca evlendiği takdir de de bulaşma olmaycağı ve çocuklarının da sağlıklı olacağı söyleniyordu medya da doktorlar tarafından.Bilgim bu kadar araştır bence sitelerde bir gezin bak.Farklı doktorlara git.Allahtan acil şifalar diliyorum.Tekrar dan geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş