Bilek Güreşinde genetiğin önemi?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve svmszcck tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. svmszcck

svmszcck Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar yaklaşık 5-6 aydır vücut geliştirme ile ilgileniyorum. 1,5 senedir vücut geliştirme yapan bir arkadaşla bilek güreşi yaptığımızda saniyede indiriyor beni. Tabi kendisi teknik falan da kullanıyor ama gene de güç farkı da ortada. Sizce bilek güreşinde ön koldaki tendonun önemi ne kadardır? Vücut geliştirmeye devam ettikçe ve bilek ve ön kola yönelik çalışmalar da yapsam yenebilir miyim kendisini daha sonra?

2. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle bilek güreşinde kasların önem sırası vardır.Bu sıraya göre çalışırsın(Diğer güçsporları topiclerinde var bu bilgi).''Vücut geliştirmeye devam ettikçe ve bilek ve ön kola yönelik çalışmalar da yapsam yenebilir miyim kendisini daha sonra?''klasik vucut geliştirme antremanıyla bilek güreşünde güç artışı olur ama cok ilerlemez çünkü bilek güreşi sadece bispecp veya ön kola bağlı değildir.El ve parmaklarında güçlü olması gerekir.Tendonlar geç iyileşir güçlendirmek sabır ister ve ağrısı paha biçilemez.Eğer bilek güreşine yeni başladıysan ve bilek güreşi yaptıktan sonra kolu ölümüne ağrıyosa o ağrı tendon ağrısıdır.Daha doğrusu tendonların güçlü olması kaslarını daha verimli kullanmı sağlar.(bu bilgi tamamem kişisel tecrubemdir)Bu dediğim ne kadar doğru bilmiyorum ama kendi üzerimde müsbet bir etki bıraktığını söyle bilirim.Fırsat buldukça bilek güreşi yap her iki taraf içinde en yaygın çalışma yöntemidir.Ön kolu nasıl geliştirmeyle alakalı bi yazı yamıştım diğer topicte okumanu tavsiye ederim.umarım yardımcı olmuşumdur.

serkan007 ve svmszcck bunu beğendi.
  3. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Sana bilek güreşinde gelişmenin sırrını söylüyorum,her gün bilek güreşi yap.Ama kendi seviyendeki kişilerle yapıcaksın uzun sürücek zorlanıcaksın o kas ağrıyacak sonra gelişicek ben mesela 3 hafta önce yenemediğim arkadaşları yenmeye başladım

svmszcck bunu beğendi.
  4. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Valla bunu hep merak etmişimdir.Genetiğin önemli olduğunu düşünüyorum kastan öte.Ben kendimden ağır kişilerde dahil herkesi yeniyordum.Hatta 1 ay önce biceps 20kg basan dayımı bile yendim biraz zordu gerçi 3 dk sürdü masa kırılıyordu :D Dişli rakip çıkarsa kondisyon bile önemlidir hatta. Vücut geliştirmenin faydası oluyor ama kemik yapısınında güçlü olması gerekiyor sanırım. Mesela okulda bir çocuk var bendeki kasın belki yarısı yoktur ama herkesi indiriyormuş.( benden 1 yaş büyük birde biraz fazla gelişmiş gibi sakallar filan göğüste kıllar görseniz adam dersiniz :D ) Seni alır dedi çoğu kişi bakalım haftaya görücez kim alıcak :D :D

Taktik olarakta kolla indirmeye çalışma , omuz ve tüm vücudunu indirerek sonuca gitmeye çalış. El yayınıda öneririm ayarlı el yayları gittikçe arttırsın ben 40 kg basıyorum el yayı son zamanlarda sınıftakiler ön kola bu kemikmi diyorlar.

serkan007, Balboa7, Savino89 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. svmszcck

svmszcck Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Hook ve Press tekniklerini demek istiyorsun sanırım. Fakat Hook ve Press'te iyi olabilmek için önce üst vücudu güçlendirmek gerekiyormuş. Bu durumda şuanda benim için en etkili teknik Top Roll gibi duruyor.
    Baya bir araştırdım ben yabancı sitelerden. Bu işte tabiki de genetik önemli ama imkansız diye bir şey yoktur. Bilek ve flexor kaslar uygun antrenmanlarla gelişir. Bilek antrenmanlarına başladım ben de.

6. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Profosyonellerin müsabakalarını izle, çok fazla tekniği var bu işin mesela Arsen Liliev'in tekniği adam sanki tek el ile inverted row yapıyormuş gibi asılıyor rakibinin bileğine. Tüm vücut ağırlığını yüklüyor neredeyse rakibe, tabi bayağıda hızlı bu konuda. Ayakların konumu, basarken bileğin içe doğru rotasyonu vs vs çok fazla püf noktası var bu işin, herhangi birinde tekniği oturtmak hemen hemen tüm amatörleri yenmek için yeterli olabilir.

Bunun gibi

7. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlara katılıyorum hatta Cenk hocanın bir videosu vardı adam bilekle yıkamayacağını anlayınca vücudunu kullanıyor olay sadece oturduğunuz yerden bileği sıkmak , itmek değil . Birden çok sağlam bir baskı uygulayabilmek hani ağırlık kaldırırken son tekrarda kaldıramıycağımızı az çok tahmin edip zorlarızya kendimizi aynen onu yapmamız gerekiyor . Burda en önemli taktik vücudunu iyi kullanabilmek kolunu omzunu sırtını

Balboa7 bunu beğendi.
  8. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    pro anlamında tabiki genetiğin önemi vardır herkesten iyi pro bilek güreşçisi olmaz ama amatör olarak bilek güreşinde gelişim sağlanabilir

Savino89 ve svmszcck bunu beğendi.
  9. CASSER

CASSER Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Bu işten para ün vs kazanmak istiyorsan tabiki önemi var. Genetik tüm fiziksel sporlarda seni 1 adım öne taşır. Yani 15 cm bileği olan bir kişinin bilek güreşinde uzmanlaşmak istemesi hiç mantıklı olmaz.

10. Hüseyin özbay

Hüseyin özbay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    öğrenci
    bence işin tekniği çaktırmadan kolunu biraz göğüslere yaklaştırmak kol açısını dar tutup göğüs ve biceps den daha çok destek alarak tüm vucutla yüklenmek

11. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Tek uyguladıgım ve tek bildigim teknik kol açısını daraltmak , çogu kişi düşünemez bunu zaten amatörlere karşı onu yapsan bile en azından 1-0 önde başlarsın bilek güreşlerinde . Birde çaktırmadan rakibin elini çok daha iyi kavra ki o seninkini pek kavrayamasın :)

12. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Evet geçen hafta o çocukla da yaptık 4 kez üst üste yendim :D Yani okulda kimse bileğimi bükemiyor :D Valla sırada bir tek eniştem kaldı yaza hazırlan diyordu görücez bakalım :D o da kısa boylu ama çok sağlam yapılı.

Ellerim çok büyük ve fizik olarakta karşıdakinden baskın olunca ( kg olarak olmasa bile ) psikolojik olarak üstün başlıyorsunuz zaten

Balboa7 bunu beğendi.
  13. TheRaptor

TheRaptor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Ben 2 sene üst üste liseler arası bilek güreşi şampiyonluğu almış biri olarak şunları söyleyebilirim kesinlikle kilo ile alakası yok 70 kilo adam, 100 kilo adamı yenebilir. Benim vücut tipim endomorf mesela pek çalışmam aslında bilek güreşine fakat biraz genetik biraz beslenme ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bilek kalınlığı ve el büyüklüğü de önemli bir unsurdur burda.

14. Janissary__

Janissary__ Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Bilek güreşini şahsen pek tercih etmem,vücut geliştirmeyle ilgilenen tanıdığım bir arkadaş birgün bilek güreşi yaparken yaptığı yalnış bir hareketten ötürü kemiği dirseğinden çıktı ve ömür boyu o koluyla ağırlık kaldıramaz raporu aldı.Şuan o arkadaşım ( nekadar etkisi olur bilmem ama ) su şişeleriyle çalışmalarını sürdürmeye çalışıyor,eğer amacınız bilek güreşçisi olmaksa ağırlıklı olarak bilek antrenmanları yapın ve teknikler öğrenin derim,eğer öyle bir merakınız yoksa aksi taktirde ''özellikle ısınmadan'' bilek güreşi pek yapmayın derim,vücut geliştiriyorsunuz bunu riske atmayın.

Bilek güreşi hakkındada küçük bir örnek vermek isterim,4 sene kadar vücut geliştirmeyle uğraşan birisi olmama rağmen hayatım boyu bilek güreşinde çok iyi olmadım,şahsen güçsüz olduğumuda düşünmüyorum benden kiloca kat kat fazla olan bir arkadaşı güreşte devirmişliğim vardır :D Okulda arkadaşlarla eğlencesine güreştiğimizdede çok şükür hiç yenilmiyordum.Fakat gel gelelim body sporuyla hiç uğramayan bir arkadaşım beni bilek güreşinde genel olarak yeniyor,fakat güreştiğimizdeyse rahat olarak ben yeniyorum :D Söylemek istediğim bilek güreşinin çok fazla ''güce'' dayalı olduğunu düşünmüyorum,yani bilek güreşi kimin daha güçlü olduğunu göstermiyor o genel olarak ''kimin bileğinin daha güçlü olduğunu'' gösteriyor,eğer gerçekten kimin daha güçlü olduğunu bilmek istiyorsanız güreşmek gerekir bilek güreşi değil bence,çünkü güreşte vücudunuzun her tarafı çalışmaktadır,işin içine hızda girer,kondisyonda girer fakat bilek güreşindeyse genel olarak ''bilek ve çevresi'' çalışır yani güreş tüm vücut gücüne hitap ediyorken bilek güreşi yalnızca bileğinizin gücüne hitap eder,biceps nekadar buna etki ediyordur bilemicem.Bilek kalınlığıda bildiğiniz gibi ''genetiktir'' yani bileğinizi kalınlaştıramassınız kalınlaşsa bile çok büyük bir fark olmaz fakat ön kolunuzu kalınlaştırabilirsiniz.Umarım faydam olmuştur.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2015
    zzzxxz bunu beğendi.
  15. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    İlk paragrafa katılıyorum ancak 2. paragrafta geçen sadece bilek gücüne katılmıyorum.Bileğin etkisi büyük tabi teknikte önemli ancak bütün vücudu kullandığınız teknikler var mesela adını unuttum ama vücudunuzla birlikte bileğinizi yatırırsanız bütün vücut gücünüzü vermiş olursunuz.

Ayrıca normal güreşte güç ve kondisyondan öte teknik çok önemlidir.Tanıdığım güreşçi arkadaşlarım var mesela ben güçlü biriyle güreşince rahat alıyorum yine ama uzun sürüyor.Fakat güreşçiler çok daha rahat alabiliyor karşısındakini.Oysa benden güçsüz.

16. Janissary__

Janissary__ Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yok kardeş zaten bilek güreşi falan derken hani sen ben gibi ''bilek güreşiyle'' özel olarak ilgilenmeyen kişilerden bahsettim.Aynı şekilde güreştede,hani çok fazla kuralı olmayan işin içinde teknik olmayan güreş ve bilek güreşinden bahsettim hani okullarda,arkadaş ortamlarında yapılan bilek güreşi ve güreş.Yoksa tabiki teknik bilen bir adam gücü çok bitik olmadığı sürece bilek güreşindede ve güreştede karşısındakini baya alt eder yani,işin tekniği çok önemli tabi.Bide biliyorsundur hep arkadaş ortamlarında derler ''bileğini bükme veya dik dur vücudunu bükme'' gibi her nekadar bilek güreşinde böyle bir kural olmasada nedense genel olarak dünya tarafından böyle kabul ediliyor :D Sen o teknikleri uygulayıncada oyun bozan oluyorsun,herhalde başlığı başlatan üyede böyle birşeye maruz kalmış gibi.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2015
    neverbackdown. bunu beğendi.
  17. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    Genetiğin önemi çok ama sadece çolaklar için özellikle bir kolu çolak olanlar güçlü oluyor geçen sonradan çolak birini yendim ama çok zorlandım birde bir sanayide demir işi yapmış yıllarca çocukluğundan beri falan küçüklüğünde köy çocuğu bir adamla yaptım saniyede yıkıyor beni o adam haricinde kimse yenemiyor birtek o adam yenebiliyor beni çevremde adama tek saniye dayanamıyorum genetiğin önemi fazla yok mesela osmanlı tokadını bir araştırın sadece çocukluktan yetişme özel uzman askerler yapabiliyormuş genetikten çok çalışma ve yetişme tarzıyla alakalı genetiğin önemi bence %20 önemli olan çalışma nasıl yetiştirildiği bunların önemi %80 dir bence ha birde çolak olanlar varya onlar doğuştan çolaksa kolları çok güçlü oluyor geçen zar zor yendiğim adam doğuştan çolak olsaydı belkide beni yenecekti çolaklarda önemli bu genetik olayı onların genetiği daha sağlam oluyor onlarda %80 genetik önemli

18. Prostagma

Prostagma Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Ögrenci
    Spor gecmisi olan biri tabii ki seni indirecektir. Olmasi gereken budur. Ama istisnalar vardir. Benim bir tanidigim vardi 3 yasina kadar anne suyu icmis. Kasli veya sporcu degildi ama cogu kisiyi indirirdi

19. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle konu 2014 de açılmış :D ve anne suyu :D

Gondor bunu beğendi.
  20. Prostagma

Prostagma Üye

Beğenileri:
    7