Bezelye ve protein

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve zrb20 tarafından 4 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. zrb20
  Offline

  zrb20 Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  176
  Beğenileri:
  219
  Ödül Puanları:
  53
  bezelye kendi başına yaralı amino asitlere sahip değilmiş ama whey vb. hayvansal proteinlerlealındığında iyi bir amino asit profili taşıdığını duymuştum .

  Bezelye farklı işlevsel özellikleri ve yüksek besinsel değerinden dolayı, hali hazırda insan tüketiminde kullanılan protein kaynaklarından biridir. Baklagil familyasına aittir.

  Kurutulmuş bezelyeler genel olarak %35 karbonhidrat, %27 protein ve az miktarda da yağ içermektedir. Bezelye protein konsantresi ve izolatının besinsel kalitesi iyi bir orandadır ve diyetlerin proteince zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır.

  Bezelye proteini, sebze kaynağı bakımından verimsiz bir protein olarak sınıflandırılır. Biyolojik değeri 49’dur. Bazı önemli aminoasitleri içermez. Vücut tarafından emilimi ve kullanımı azdır.

  Bezelye proteini, işlemden geçirilerek toz haline getirilir. Bezelye protein tozu, kırık bezelyeden (Pisum sativum) elde edilir ve tadı bakımından peki iyi değildir. Bezelye proteini kalitesi, proteinin dokusuna ve yapısına bakılarak anlaşılır.

  Protein çekirdekli yapısını bozarak pek iyi bir karışım oluşturmaz. Fakat bezelye proteini peynir altı suyu proteiniyle birleştiğinde iyi bir aminoasit karışımı elde edilir. Böylece bezelye proteininin diğer maddelerle karışımı kolaylaşır. Bezelye proteininin vücuttaki emilimi çok yavaşken, peyniraltı suyu proteini kana çok daha hızlı karışır. Bezelye proteini ise daha ucuzdur.

  Kullanım amacı, besinlerin protein değerini arttırırken, aynı zamanda fiyatı olabildiğince düşük tutmaktır. Başka bir yönden de; peynir altı suyu proteini iyonlarıyla kombine halinde olan bezelye proteinleri iyi bir aminoasit profili taşır. Glisemik indeksleri azdır, yağ içerikleri azdır. Bu da, bezelye proteininin vücut yapıcı diyetlerde tercih edilme sebebidir. Sindirimleri kolaydır.
  Bezelye proteini tozu, tatlandırıcılarda, diyet ürünlerinde, tüketicinin tercihine göre farklı besinlerde kullanılabilir.

  Genellikle, içeceklere, krakerlere, cipslere, çorbalara, makarnalara, özel soslara, şeyklere ve çerezlere katılır.
  Bezelye Proteininin Amino Asit Bileşimi
  (gram amino asit/100 gram protein)
  Aspartat 12.43
  Treonin 4.34 Serin 4.80 Glutamin13.74 Prolin 5.29 Sistein 0.76 Glisin 4.64 Alanin5.04 Valin 5.27 Metionin1.31 Izolösin5.59 Lösin8.44 Tirosin3.12 Fenilalanin 6.13 Histidin2.52 Lisin 6.82 Arginin8.71 Triptofan1.06


  KAYNAK:http://www.****************/index.php?option=com_content&view=article&id=3943&Itemid=329
   
  Danny Boy bunu beğendi.
 2. V.Aydın
  Offline

  V.Aydın Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Ogretmen
  Yer:
  Istanbul
  whey ile değil ama gündüz öğünlerinde tavuk ile beraber fırsat buldukça haşlanmış bezelye yiyorum çok da lezzetli
   
 3. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.027
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  bezelye süperdir...))

  prostata da iyi gelir...


  bi ara 17 -18 yy da avrupa da bezelye çılgınlığı vardmış....her şey bezelye...acaba, avrupalılar bezelye yediklerinden mi daha zeki oldular yy lar boyunca?!...))
   
  zrb20 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş