Beslenmemize ne kadar dikkat ediyoruz?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saeros tarafından 21 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. saeros

saeros Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Security
    Yer:
    Eskişehir
    Arkadaşlar bildiğimiz üzere insanoğlunun bitmez tükenmez egosu rejim,diyet yaparkende karşısına çıkıyor.Genellikle ailesi ile kalan kişiler evde yapmakta olduğu diyeti bozucak binbir türlü aburcubur,yiyecek varken nasıl bir irade ile onlardan vazgeçebiliyor?Genelde 4 kişilik bir aileyi baz alırsak bir akşam yemeğinden sonra baklavalar,çeşitli ev tatlıları,yaprak sarmaları ve bunun gibi iştah kabartan birçok şey karşısında tek benmi dayanamıyorum;sabah kahvaltısında,ailemizdeki bireylerin sıkılana kadar yedikleri çukulataları gördükçe kendimize nasıl engel oluyoruz?.Akşam vakti ailesi ile otururken çayın yanında annemizim yaptığı keklerden,kurabiyelerden nasıl vazgeçebiliriz.Veyahut bir arkadaş ortamında yenilen,içilen pizzalar,kola gibi asitli içecekler,yaşpastalar,çerezlere karşı nasıl koruyabiliriz?Ben yapamıyorum arkadaşlar kendimi çok zorlasamda yapamıyorum. :( Peki ya siz?:confused:

2. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    50 gündür tek bir cips ile bozmadan dietimi yaptım hiçte zor olmadı yeterki iste.

saeros bunu beğendi.
  3. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    İlk aylada çok zordu. 1-2 yıl sonra alıştım:) Artık arkadaşlarla bile heryere yemeğe gidip onlar herşeyi yerken bir tabak salata ile dayanabiliyorum tamamen kafada bitiyor herşey. Mesela geçen hafta ailem 1kg profiterol almış antreman sonrası eve gelince gördüm. Rest çektim dedim yemeyeceğim diye:) Sabah erken kalkıp sahilde 1 saat koştuktan sonra eve gelip girdim tatlıdan geriye kalanlara ama vizdanım temiz olarak:) Ama gerçekten herşey kafada bitiyor. Benden önce kardeşim diyete çok sarmıştı. Aile ile akşam yemeği yiyoruz azıcık birşey yiyip hemen kalkıyordu. Birde işin püf noktası hani bir kaşık alıyım yeter olayı olmuyor. O bir kaşık koca tabak olabiliyor işte ona karşı koymak olay:) Bunun içinde örnek vereyim; geçen hafta eve akşam dönerken light dondurma aldım ama diyorum kendime spordan sonra yiyeceksin diye. Eve geldim, dedim 1 kaşıkcık aliyim:) 1 kaşıkla başladım baktım 2. 3. durmuyor açtım bilgisayardan dizimi yarım kiloyu yedim o şişkinlikle de spora da gidemedim olan bana oldu :)

saeros ve dishiwelet bunu beğendi.
  4. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    ben toplamda 40 kilo verdim tabii baslarda inanılmaz zor bir sürecti beynime hükmetmegi ögrendim etrafımda insanlar ailem vs tatlı yerken hic canım cekmiyor artık hatta o kadarki günlük kalorimi doldurmak icin resmen canım cıkıyor bu iradeyle alakalı birsey bence iradeni kullandıgın zaman birde beyninin önüne gectigin zaman yapılmayacak birsey degil önceden dolap abur cuburlarla dolu oldugunda aksama tek birtanesi kalmazdı sonuc 100 kiloydu suan dolap yine abur cuburlarla dolu oluyor dönüp bakmıyorum bile canımda cekmiyor hersey senin elinde yeterki iste devamı zaten geliyor

saeros ve draft bunu beğendi.
  5. coombo5

coombo5 Guest

Sanırım bunun birçok yanıtı vardır. Aynaya bakınca gördüğün görüntü olabilir. Spora diyetine ve uykuna dikkat edip gelişim gördüğün zaman, vücuduna o sağlıksız besinlerin girmesini engelliyorsun. Yesen bile bir pişmanlık oluyor. Çevreden aldığın olumlu eleştiriler de diyete devam etmeni sağlayabiliyor. Fedakarlıklar olmadan zor gerçekten. Herşey kafada bitiyor.

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Temmuz 2011
    saeros bunu beğendi.
  6. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Yogun bir tempomvar cogumuzun oldugu gibi.Ancka elimden geldigince beslenmeme dikkat etmeye calisiorm, ise giderken et hazirliorm is de yeemk uzere. Ha bi de okul zamani ise derse felan gideceksem o problem olaiblior, isten cikip direk derse gitmem gerekior. O zamanlari da protein tozu ile geciriorm. 3 saatte bir proteincezengin seyler yemeye dikkat ediorm.
    Ancak son 1 haftadir havalarinda isinmasiyla hem istahin azalmasi hem de genel bir bitkinlik olustu. Ne antreman ne beslenmeye dikkat edesimgelmiordu. Ben de guzel bi dinlenme arasi verdim. Duzgun diyetin yanina canimin cektigi seyleri de yiyorm bi haftadir. Bugun tekrar eski beslenme duzenime dondum, antremana da bu aksam basliyacagim. Donem donem olusan bitkinliklarda ara verilirse gercekten etkili oluyor.

saeros bunu beğendi.
  7. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Abi diyet olayı bence tamamen psikolojik bir durum. Biraz bakış açısıyla da alakalı tabii ki mesela ben, bu dünyaya bir kere geldiysek şu genç yaşımızda (20 yaşımdayım, 15 aydır VG'deyim, boy 1.80, kilo 85, yağ oranı %15) mükemmel bir insan fiziğine sahip olmamız gerektiğini, çünkü bir daha bu fırsatın bize verilmeyeceğini düşünüyorum. Fakat kuzenim "Bir gün nasılsa hepimiz toprak olacağız" diyor, benim kafamın tam tersi yani.

Hem ne yersek yiyelim, lezzeti ne olursa olsun vücudumuza girdiklerinde 3 şeyden ibarettirler: Yağ, karbonhidrat ya da protein... Yani şöyle düşünüyorum da değil yüzlerce, milyonlarca tatlı türü, çikolata türü, dondurma vs sayabiliriz belki de ama bunların hepsin nihayetinde içimize girince ya karbonhidrat olacaklar ya da yağ. Başka yolu yok bunun. Hani klasik de olsa diyet işi kafada biter derler ya, vallahi doğru. Felsefe parçalamak lazım biraz da.

Ayrıca diyet yapıp bir başarı yakaladıktan sonra, bu başarının meyveleri toplanmadan, zevki çıkarılmadan diyeti de tam olarak sevmek mümkün olamaz. Atıyorum Haziran başında ben 95 kg idim, şu anda 85'im, yağları yaktım ve kaslar açığa çıktı. Geçen bir AVM'ye gidip birkaç Body tarzı penye denedim, hepsi olağanüstü durdu. Üçgen şekil çok barizdi yani (Omuzlar 121, Bel 94 cm). Yemin ediyorum kendimi inanılmaz mutlu ve cezbeye kapılmış hissettim. Vücudumu beğendim ve bundan zevk aldım. 10 liralık penyeler harikalar yarattı. Gittim bir kaç gömlek denedim, onlar da süper durdu. Bel ince, omuzlar göğüsler fırlıyor kıyafetten ama öyle çok dar da durmuyor. Biraz biceps'lerim küçüldü Body yapmayalı (35 cm soğukken) ama bunu da atlatacağız inşallah.

Demek istediğim, bu kadar uğraşıp sıkılaştınız, kaslandınız, yetmedi gidip dişinizi sıkıp diyet yaparak yağları yaktınız. Gidin ve çalışmanızın meyvelerini toplayın. Zevkinin tadına varın. Diğer erkekler "N'aptın lan kendine?", "Nasıl yaptın" vs desin. Kızlar arkanızdan dönüp bir size baksın, iltifat etsinler, Güle Güle derken hafifçe omzunuza dokunsunlar... İnanın bana bunun verdiği zevki dünyadaki hiç bir yiyeceğin tadına değişmem. Bambaşka bir şey. Zaten bu zevki bütün erkekler bilse hepsi, en şişmanı, pisboğazı ve oburu bile anında diyete ve VG'ye başlardı...

saeros bunu beğendi.
  8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    aslında ıtıraf etmem gerekırse ben daha bırkac ay onceye kadar bu saydıklarına hıc hayır demıyordum

aslında ben eskıden sadece gunluk proteın alımına dıkkat edıp ne bulursa yıyen bırydım

ama son 3 aydır agzıma ne seker nede kompleks olmayan bır karbonhıdrat surdum yada dıyetımı bozucak bırsey yedım

bunun bır sırrı varmı bılmıyorum ama benım bır sırrım yok sadece yag yakmaya ve temız bır kas kutlesı kazanmaya odaklandım okadar :)

saeros bunu beğendi.
  9. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    bursaya hazırlığa başladıgımda 6 ay boyunca aynı şeyleri yiyip içtim , ilaç yüklemesinden vucudum arıza verdi tüm emeklerım boşa gitti yapcak bısey yok bidahaki sefere dedim.

bu spor böle bi spor

müsabık olan herkezin elini öpmek lazım , herkez bi şekilde büyür arkadaşlar kimi işi bilir kısa zamanda kimi uzun zamanda ama o yarışma dıyetlerı varya .. podyuma çıkıp derece almış almamış hiç bişey farketmez çok büyük emek çok büyük özveri var bu işte oraya çıkan 1 ci olanda sonuncu olanda, finale kalamayan da şampiyondur.

çeken bilir

saeros bunu beğendi.
  10. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Ben hayatımda kaç kere diyete girip çıktım bilmiyorum.En son 100 günde ''boy 174cm'' 92 kilodan 71-72 kiloya kadar düştüm ama son 2 ayda öyle bir yüklendimki tekrar 80lere çıktım şimdi yine pişmanım ve diyete girmek çok zor geliyor.Sorun ise hep böyle yapmam.Benim anlamadığım bende doyma diye bir şey yok.Yemek yedim ve 1 saat sonra yemek önüme gelse yine yiyiyorum.Abur cubur yemeden bir şey izleyemiyorum resmen hayatım bir şeyleri yemek oluyor.Hayatım boyunca programlı beslenmek zorunda olanlardanım galiba.Şimdi olduk 80 kilo tekrar gelde 70 kiloya düş, yapabilirmiyim yapabilirim tekrar ama sonunu düşünüyorum versem bile tekrar alacağım gibi.

Birde kilo alırken orantılıda almıyorumki,baldır,basen,kalça öyle bir kalınlaşıyorki görüntü rezillik :)

Son düzenleme: 23 Temmuz 2011
  11. saeros

saeros Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Security
    Yer:
    Eskişehir

Aynen bendede öyle bir sorun var simdi mesela pc başına geçtim aşşağıda buzdalabındada kek ve çikolata var raflarıda karıştırmıyorum karıştırsam neler çıkıcak vallahi ter döküyorum pc de film bile izleyemiyorum :) sanki birşeyler eksikmiş gibi geliyor.Ama yedimmide pişman oluyorum napsak netsekkikafa_.

12. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Beyler beslenmenizi düzene sokamıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa, yaşadığınız moral bozukluğunun antrenmanınızı aksatmasına müsaade etmeyin. Nihayetinde haftada 4 gün salona gidip geliyorsanız abur cubur yiyen normal bir insan kadar yağ bağlamaz, hatta korursunuz. O yüzden çok fazla abartmaya da gerek yok, diyet demek ölüm kalım meselesi demek değil.

13. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Salona gitmiyorum ben acaba evde kondisyon bisikleti var bununla kilomu koruyabilirmiyim senin dediğin gibi haftada 4 gün kullansam.İlla spor salonu şartmı

14. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kondisyon bisikleti ile yüksek tempoda yarım saatte en fazla 150 kalori yakabilirken bu yüksek tempoda bir koşu bandı ile 10-15 dk sürer, bu yüzden zor iş. Ayrıca salonda yapacağın ağırlık çalışması seni sıkılaştırır, bu iş evde olmaz kısacası. Evde en rahat yapılabilecek ve en yararlı hareketler şınav ve varsa bir çubuk ile barfikstir. Bunları her fırsatta yap evde, atletik bir vücut bu ikisi olmadan olmaz.

Sayfayı Paylaş