Beslenmemize eklememiz gereken besinler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Eresbos tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Bugün bir dietisyenin yazısını okudum ve uzun süre proteinle beslenmenin bir cok rahatsizliga yol acacagini anlatiyordu. Örnek vermek gerekirse; proteini sindirirken vucut cok yoruluyor ve kilo kaybina neden oluyormus(dukan diyeti mantigi bu herhalde) ve proteinleri sindirirken kemiklerden kalsiyum cekiyormus. Bu nedenle ileride kemik erimesi gibi sorunlara neden olabilirmis. Yani süt ve süt ürünlerini bol bol tuketmeliyiz.

Benim sormak istedigim şu; bir vg'ci bu gibi durumlardan korunmak icin beslenmesine hangi besinleri eklemeli? Kas gelisimine yardimci olacak vitamin ve mineralleri bulunduran besinler nelerdir?

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

2. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    nohut yemeği yada kuru fasülye öttürür :D

3. Lionss

Lionss Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Hergün 1 litre süt 300 gram çökelek peyniri kalsiyumu fazlasıyla verir hocam :D

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle bu diyetisyenin uzun süreden kastı ne, çok proteinden kastı ne?Protein diyelim ki sindirirken daha çok kalori harcatıyor (ki yok böyle bir şey, sanırım yiyeceklerin termik efektinden bahsediyor,öff...) bu durumda tek yaptığı şu olur, günlük kalori ihtiyacımı 2500'ken 2600'e çıkarıtır. Bu durumda ben sadece biraz daha yiyerek kilo kaybını önlerim. Bir kaşık veya bir elma fazla yiyerek kapatabileceğim bir açıktan bahsediyorsak bunun için insanları uyarmanın ne anlamı var?Eğer büyük bir açıktan bahsediyorsa neye dayanıyor, neden biz o kadar protein almamıza rağmen sokaktaki insanların çoğundan daha iriyiz? Hayır, dukanın mantığı o değil, dukan da işe yarayan gelmiş geçmiş bütün diyetler gibi sadece günlük kalori ihtiyacının altında kalori alınırsa işe yarar, yoksa yaramaz.
    Proteinin kemikleri zayıflattığı iddiasının da altının dolması gerekiyor. Aynı sorular gene geçerli. Ne kadar protein kemik sorununa yol açıyor, ne süreyle alınırsa? Sadece vücut geliştirenler değil bütün sporcular proteine önem verirler, bu durumda neden vücut geliştirmecilerin, powerlifterların, olimpik haltercilerin, güreşçilerin, boksörlerin kemiklerinin yaşlılıklarında patır patır kırıldığını duymuyoruz? Proteinin bu ne kadar olduğu belli olmayan aşırısının kemikleri zayıflattığı doğruysa bile bu sporcular için geçerli mi? Sporun kemik yoğunluğunu arttırdığını biliyoruz, o zaman böyle bir şey varsa bile bizim de endişe etmemiz gereken bir şey mi? Spor yapan insanlarla yapmayanları karşılaştırdığımızda kemik sağlamlığı açısından kimin daha iyi durumda olduğu sanırım aşikardır.

Son düzenleme: 17 Haziran 2014
    Lorethlorien, Lionss ve Balboa7 bunu beğendi.
  5. ufukko

ufukko Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    bu senin bahsettigin sey 7/24 sadece et yiyen birisi icin gecerli olabilir belki. ama bu sporla ilgilenen bilinçli her sporcu sadece protein ile değil dengeli beslenir örnek olarak ileri seviye arkadaslarin beslenme gunluklerine bak hepsi gunluk yeteri kadar protein,yag,karbo,vitamin hatta basit seker tuketiyorlar yani 80 kg bir sporcu gunde ortalama 200gr protein aliyor ve daha fazlasinin vucuttan kullanilmadan atilacagini biliyor. veya buna benzer.

bu diyetisyen arkadasin muhtemelen kendi cikardigi baska bi diyet vardirda ondan digerlerine b.k atiyodur birsey agirlikli degil dengeli beslenmeliyiz bunun turkcesi bu vucudumuzun neye ihtiyaci varsa onu almaliyiz ne fazla ne eksik..

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Kalsiyum çekme olayı baya ilgimi çekti..aslı nedir acaba

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. _Tunc_

_Tunc_ Üye

Beğenileri:
    357
    Ödül Puanları:
    73
    Sürekli define kalanlarda yasanır die tahmin ediyorum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

8. Fitmale

Fitmale Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    3
    Gecen sene diyete basladigim donemde dukanla baslamistim iki hafta sonra sporda enerjimin cok dustugunu ve asiri derecede su ictigimi farkettim sadece protein gunlerine karsiyim o donemde dizimde odem olustu ve acisini hala cekiyorum aksine protein agirlikli beslenmek dusuk kalori demektir ve sistemimizi diger basit gidalar gibi yormadigi icin omru uzatiyor ama proteinin yaninda kesinlikle bol yesillik ve tam bugday iceren ve yulaf gibi kaliteli karbonhidratlar tuketin sut urunlerindede en iyisi yogurttur sindirimi kolay yag yakimina yardimci sut gibi hazmi zor degildir peynir gibide asiri tuz ve yag icermez bunun yaninda kuru meyve ve kavrulmamis badem tuzsuz kabak cekirdegi bir numarali ara ogunlerim hem tatli ihtiyacini kesiyor hemde tok tutuyor

elezar ve Eresbos bunu beğendi.
  9. Fitmale

Fitmale Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    3
    Kalsiyum cekme olayi oluyor ve kemik yapisi zayif dusuyor dukani yaptigim ilk iki haftada agirlik calisirken dizimde aci olustu doktora gittim mr cektrdim bana dedigi su oldu bagisiklik sistemi zayifladiginda odem olusur ve sonrasinda hemen diyetimi degistrdim ama odemim bana hatira kaldi ve bir gece uyanip iki litre su icip hala susadigimi farkettigimde bobreklerimde sorun oldugunu anladim resmen vucudum susuz kalmis odem atilcak diyede boyle zararli beslenme sekli uygulanmamali

Eresbos bunu beğendi.
  10. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Protein agirlikli beslenenlerin cok su icmesi lazim. Bu cesit beslenme bobrekleri cok yoruyor ve bol su icmek bunu minimuma indiriyor.

Sindirimde kalsiyumun protein sindirimine ne gibi bir katkisi var bilmiyorum ama yeterli kalsiyum bulunamadigi zaman kemiklerden cekildigini dietisyenler ve doktorlar soyluyor :/

Ramazan ayiyla alacagimiz takviye gidalarin onemi de artti. Az yiyip bunu sık tekrarliycaz.

11. Fitmale

Fitmale Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    3
    Benim kadar su icen yoktur alakaso yok protein gunleri resmen vucudu yoruyor bobrekler yoruluyor her zaman dengeli beslenmekten yanayim

12. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    denge değil ölçü önemli neden ne kadar ihtiyacın varsa o kadar yemelisin yoksa çok protein, çok karbonhidrat, çok yağ, buyurun size denge ama sağlıklı mı? değil.

Sail bunu beğendi.
  13. gcrrr

gcrrr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Türkiye'nin Fitness sayfası ''Fitness Clup Turkey'' beğenilerinizi bekliyoruz.

Fitness clup Turkey | Facebook

14. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Bu dukan diyetinin mantığı nedir

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Şunu da buraya bırakayım, gezerken çıktı karşıma: Error - PubMed - NCBI
    Oldukça yeni tarihli bir araştırma. Protein alımı ve kemik sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen son çalışmaların bir derlemesi yapılmış. Yüksek protein alımının uygun kalsiyum alımıyla birlikte yapıldığında kemik sağlığını olumlu etkilediğini söylüyor.

Eresbos bunu beğendi.
  16. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Bende o dengeyi saglamak icin neler eklemem lazim onu ogrenmeye calisiyorum :D mesela yeni baslayanlar bolumundeki beslenme programlarina bakarsak sadece lor,yumurta,tavuk,pilav ve makarna yicez :D

17. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    ben denge önemlidir demedim tersini söyledim. aslında biraz araştırırsak forumdada mevcut ama ben yinede ekliyim. bence makarna ve pilav o listede olmamalı kana hızlı karışırlar ve tokluk hissi yerine daha çok acıktırıp gereksiz yemek yemene kilo almana sebep olurlar. bulgur benim favorimdir. hem yapılışı basıt hemde çok iyi bir lif ve karbinhidrat kaynağı sabah yulaf kepeği yenebilir tabi. ayrıca sporcular için potasyum önemli özelikle dünya kupasını izliyorsan uzatamalara giden maçlarda da görmüşsündür futbolculardan bazılarının elinde muz oluyor. muz sporculariçin bence önemli bir besin. ayrıca çoğu protein tozunda b6 vitamini yoktur zaten b6 ile alın der extra b vitamini takviyesi alınmalı bence. ve sadece protein ve karbonhidrat olmaz yağların önemi çok fazla dengeli bir biçimde omegaları almalıyız omega 6 zati almak basit onu dengelicek zeytin yağı ve omega 3 alınmalı ya besinlerle ya ayrıca takviye olarak. yaz aylarına özel minerali sularda bolca tüketilmeli bence.

Eresbos bunu beğendi.
  18. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Bende b vitamini icin bemiks c kullanmayi dusunuyorum.cinko eksikligide cok oluyormus kas gelisiminde.oda en cok kabak cekirdeginde bulunuyormus.ara ogunume eklemeyi dusunuyorum. Zayiflama doneminde oldugum icin bende karb icin bulgur veya kepekli makarna tuketiyorum. Yulafi sicak sutle yiyordum ve yazin muzla cok agir geliyor.eylulde yulafa tekrar basliycam.tesekkur ederim :)

19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123

Sayfayı Paylaş