Beslenmede (bulk) matematiksel hesap sorunu!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Fraktal tarafından 19 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar çıldıracağım nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum. Öncelikle piyasadaki en sağlam kalori hesaplama formüllerinden harris formülünü kullanıyorum. Şu şekilde hesaplanıyor:

BMR=Basal metabolic rate
    Erkekler için BMR: 66,47 + (13.7*kg) + (5*cm) - (6.8*yaş)
    Haftada 3-5 gün spor yapıyorsanız bu değeri 1.55 ile çarpıyorsunuz. Bu sizin günlük kilonuzu korumanız için gerekli kaloriyi veriyor. 170 boyunda, 65 kilo ve 24 yaşındaki erkek bir bireyi ele alıp hesapladığımızda 2550 kalori çıkıyor. Kişinin bulk dönemine girdiğini ve endomorf olduğunu varsayıyorum ve sadece 200-250 kalori arttırıyorum ve 2800 kalori günlük bulk için alması gereken miktar çıkıyor... Şimdi bu değeri aklınızda tutun ve diğer hesaplamaya geçelim.

Vücut geliştirmede bulk yapıyorsak klasik kütlemizin 2 katı protein, 1 katı yağ ve endomorflara önerilen günlük 250 gr karbonhidratı enerji değerleriyle çarpıp topluyorum: (65*2*4)+(65*1*9)+(250*4)=2105 çıkıyor, hadi bu makrosu, mikroların da kalorisini katsan maximum 2300 kalori çıkar. Bulunan iki kalori değeri (2800&2300) niye birbiriyle uymuyor? Nerede hata yapıyorum? Kalori açığını kapatmak için 250 değil 420gr karbonhidrat alınması gerekli ama bunun da bir endomorf için aşırı yağlanmaya yol açacağı söyleniyor. Not: Araştırmalarıma göre bir endomorfa 200 gr civarı karbonhidrat öneriyorlar.

Sayfayı Paylaş