Beslenme ve antrenman programım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve imperial93 tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. imperial93

imperial93 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar. Acil kilo almak-kilo vermek gibi bir durumum yok, sporu sadece zevk için yapmak istiyorum ve bu işi de disiplinli bir şekilde yapmak istiyorum, iyi bir vücut da bununla beraber gelecek bir hediyedir bence. Bu arada boyum 1.83 kilom 78, safkan ektomorfum :D bileklerim 1.60 boyunda minyon bir kızın bilekleriyle aynı kalınlıkta. Yaşım da 22.

Öncelikle birkaç ay aletsiz vücut hareketleriyle başlayacağım, daha sonra haziranın sonu temmuzun başı gibi bir salona başlarım. Kendime bir beslenme ve antrenman programı yaptım, içinde yanlışlar veya eksikler varsa söyleyin

Beslenme

-sabah: kalkar kalkmaz 1 bardak portakal suyu veya biraz bal.

-kahvaltı: uyandıktan 30-40dk sonra kahvaltı.

2 tane kayısı kıvamında haşlanmış yumurta
    yaklaşık 100gr yarım yağlı beyaz peynir
    50gr kadar çökelek
    300ml (1.5 bardak) yağsız süt
    beyaz ekmek (bir ekmeğin üçte birini veya dörtte birini yiyorum)

-ara öğün: 2 dilim kepekli ekmek arasına ton balığı (alternatifleri söyleyebilirsiniz)

-öğlen: 250-300gr haşlanmış tavuk göğsü veya 300gr kırmızı et veya 300gr balık eti ve bulgur pilavı

-öğle yemeğinden yaklaşık 2-3 saat sonra : kuru fasulye veya nohut veya mercimek çorbası + 150gr tavuk-balık-kırmızı et + 2 dilim kepekli ekmek

-bir üstteki öğünden 45dk-1saat sonra bir avuç fındık-badem-fıstık karışımı

-akşam yemeği (saat 20:00 gibi) : 300gr kırmızı et, makarna veya bulgur pilavı

-akşam yemeğinden 30-40dk sonra, 200ml (yaklaşık 1 bardak) yağsız süt

gece 12 gibi yatış.

tavuğu genelde haşlama göğüs eti olarak yiyorum. kırmızı eti biftek olarak yiyorum. balıkta da somon ya da levrek öncelikli tercih

antrenman saati : genelde akşam saati, bir avuç çerezi yedikten 45dk-1 saat sonra ama bazen sabah da çalışabilirim, kahvaltıdan 1.5 saat sonra mesela

Antrenman : evde vücut hareketleriyle çalışacağım gibi görünüyor. yapabileceklerim şınav, mekik, ters mekik, dips. bicepslere hareket yok gibi, onu da düşünme aşamasındayım. ayrıca bu hareketleri 3 set olarak 8 er 10 ar veya 12 şer tekrar olarak yapacağım, 12 tekrarı rahat yapabildiğim vakit hareketi zorlaştırırım

antrenmanı haftanın 3 günü bir gün var bir gün yok şeklinde yapmayı düşünüyorum, ara günlerde de 40dk lık kardiyolar düşündüm, 30-35dk hızlı yürüme, 5-10dk koşma gibi

ayrıca uno marka kepekli (tahıllı-kepekli de olabilir) ekmek tüketiyorum ama katkı maddeleri konusunda endişelerim var, önerebileceğiniz başka marka var mıdır?

daha birkaç ay var ama spor salonu konusunda da tavsiye verebilirsiniz. izmir narlıdere tarafı, balçova'da da olabilir

eleştiri ve tavsiyeleri bekliyorum

2. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba :) uyanır uyanmaz kasların en aç oldugu vakittir portakal suyu ve bal yerine protein ağırlıklı bir besin almasın ki kasların hemen beslensin , sabah kahvaltısında beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği veya kepek ekmeği tercih etmelisin , ( bütün ekmeklerde katkı maddeleri vardır, sağlıklısı bulmak zor ) gece biraz geç yatıyorsun sanki :) erken yatmalısın çünkü kaslar uyurken,dinlenirken gelişir en geç 23:00 da yatmalısın , ara öğünlerini begendim, kardio planın güzel fakat koşarken yüksek tempoda koşma yavaş tempo olmalı...

3. imperial93

imperial93 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    yine bu forumda ve internette uyanır uyanmaz basit şeker almam gerektiğini okumuştum, protein aldığımda hızlı sindirilmediği için gece boyunca oluşan enerji açlığını doldurması zaman alacak, o yüzden bir bardak portakal suyu hemen vücuda girerek vücudu protein değil karbonhidrat yakması için uyaracak

koşmayı zaten dediğin gibi yapıyorum, yürüme yaklaşık 6-7km/saat, koşma 9-10km/saat

uyku şimdilik tek engel gibi, vücut alıştı sabaha karşı yatıp akşam kalkmaya, gerçi bayağı düzelttim artık 01:00-02:00 gibi yatıyorum, 12 ye kadar çekerim diye düşündüm, 11 gerekiyorsa oraya da çekeceğiz artık

4. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    O dediğini bir araştırayım , sabah kalkınca basit şekermi yoksa protein mi diye, ben mesala sabah kalkar kalkmaz whey protein ile karşılıyorum. Siz protein tozu falan kullanıyormusunuz ? Eğer basit şeker ise nar suyu daha iyi olmaz mı ? nar suyu yağ yakımını sağlıyor

5. imperial93

imperial93 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    yok ben gıda takviyesi kullanmıyorum, portakalı bulmak bu aralar daha kolaydı benim için, nar da olur, önemli olan çabuk kullanılan şeker olması

6. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Pekala narı sıkmak biraz zordur ama :D Neyse spor hayatında başarılar dilerim , amacına ulaşırsın inşallah ... Programın güzel ;)

7. imperial93

imperial93 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    eyvallah sağol, bu arada ton balığına alternatif arıyorum, sürekli konserve yemenin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum çünkü

Sayfayı Paylaş