Beslenme Programım Hakkında Düşünceleriniz

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve oguzzX tarafından 2 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. oguzzX

oguzzX Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Esenlikler arkadaşlar,

Kendimden ve beslenme programımdan birazcık bahsetmek ve değerlerini görüşlerinizi almak istiyorum. İlk olarak kendimi tanıtayım. Adım Oğuzhan, üniversite öğrencisiyim ve vücut geliştirmeyle ciddi olarak ilgilenmeye karar verdim. Ama ciddi derken şöyle, hayatımı buna göre düzenleyeceğim ama yarışmalara katılmak gibi fikirlerim yok. Sadece daha sağlıklı ve güçlü bir vücut istiyorum. Aşağıya yaşımı, boyumu, kilomu ve amacımı (ilk sene için) yazdım,
    Boy : 187 cm
    Kilo : 71-72
    Hedef : Büyümek (1 sene içinde en azından 10 kilo almak tabiki sağlıklı olarak)

anlaşılacağı üzere zayıf ve uzun bir yapıya sahibim fakat bir deri bir kemik sınfına pek girmiyorum, sanırım. Çünkü daha önce de çeşitli sporlarla ilgilendim. Bu yüzden zayıfın bir üstü tarz bir vücuda sahibim. Daha önce ilgilendiğim sporlar ise şunlar: Basketbol, futbol, sokak antrenmanları, vücut geliştirme(sadece yazları :) ). İlkokulda ilçe takımında futbol oynadım. Lise de yine lisanslı olarak basketbol oynadım. Birkaç fiziksel müsabaka da da derece almışlığım var.

Şuan ise sadece vücut geliştirmeye odaklanarak hayatımı bu şekilde devam ettirmek istiyorum. Bu Pazartesi bir salona başlıyorum. Başlangıç aşamasında kullanmak istediğim beslenme programımı da aşağıdaki gibi hazırladım. Daha doğrusu hazır buldum :). Sonuçta bir siteden aldığım için kaynağı belirtmem gerekiyor. Programa ulaştığım siteye buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Umarım fazla başınızı ağrıtmadım. Deneyimli abilerim bir göz atıp, yorumda bırakırlarsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sabah Kahvaltısı (08.00 – 09.00 arası)

• 2 Yumurta
    • Tuzsuz ve yağsız beyaz peynir ya da tuzsuz lor peyniri
    • 2 – 3 Dilim esmer ekmek
    • 1 Küçük domates
    • Büyük bardak süt
    • 1 Yemek kaşığı dolusu fıstık ezmesi ya da bal

Ara Öğün (10.30 civarı)

• 2 Adet meyve (Elma, portakal ya da muz)
    Öğle Yemeği (12.00 – 13.00 arası)

• Bir porsiyon ızgara et ya da tavuk (döner olmamalı, tavuğun derisi yenmemeli)
    • Salata (çok az zeytinyağlı, bol limonlu) ya da haşlanmış yeşil sebze (brokoli, brüksel lahanası vb)
    • Kepekli makarna, bulgur pilavı ve pirinç pilavı (yağsız ve dönüşümlü olarak)
    Ara Öğün (14.30 – 15.30 civarı)

• 10 – 12 adet çiğ badem ve fındık
    Ara Öğün (16.30)

• Bir bardak süt ve 3 – 4 adet kepekli kurabiye ya da ufak bir kase müsli

• Antrenmandan hemen sonra taze sıkılmış meyve suyu (Nar, Greyfurt, Kivi vb)
    Akşam Yemeği (20.00 – 20.30 arası)

• Bir porsiyon ızgara et, tavuk göğsü ya da balık
    • Bir porsiyon baklagillerden özellikle mercimek, kuru fasulye, nohut, soya fasulyesi ya da bakla ezmesi (çok az yağlı ve dönüşümlü olarak)
    veya

• Yağsız ton balığı ve kepekli makarna, çiğ maydanoz ile
    Ara Öğün (yatmadan 1 saat önce)

• Küçük boy yağsız yoğurt, 3 – 4 adet ceviz, 2 – 3 adet kuru kayısı ya da 8 – 10 adet siyah kuru üzüm

2. Taylan3

Taylan3 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    sabah kahvaltısına 1 adet muz ve 75gram yulaf ekle
    öğlen 1 tane ekşi yeşil elma yeterli tatlı olmaması lazım.

devamıda spor öncesi ve sonrası olmak üzere makarna pilav tavuk et balık baklagil tarzı şeylerden oluşuyor zaten araştırdıysan biliyorsundur
    onun harici çok fazla şeker ve yağ tüketme

kendim bu beslenme ile 64.5 den 1 ayda 69.5 oldm kol 30 dan 33 oldu bende acemi sayılırım ama sorun olursa bildigim kadarıyla cevaplarım.

3. oguzzX

oguzzX Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Yanıtınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Protein tozu edinme imkanım var sizce ne zaman kullanmaya başlayayım. Herkesin geleneksel olarak söylediği gibi 6. aydan sonra mı yoksa spordan sonra bir ölçek şeklinde hemen mi başlayayım, siz kullandınız mı ?

4. Taylan3

Taylan3 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    kilon şuan 71 sana tavsiyem 75 oldugunda protein tozu alımına başlıyabilirsin çünkü vücudun üstüne biraz kas kütlesi koyman gerekiyor yoksa besinlerden aldıgın proteinde yeterli,
    illa 75 i beklemem diyorsanda ilk ay sonunda whey alımına başla

5. oguzzX

oguzzX Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Evet doğru söylüyorsunuz. O halde ilk ay sonunda bir durum değerlendirmesi yaparım, eğer çok ihtiyacım olduğuna karar verirsem bir protein tozu satın alabilirim. Umarım güzel bir gelişim sağlarım. Bu arada sizin ilk ayki gelişiminizde gayet güzel. Umarım siz de daha iyi yerlere gelirsiniz.

Taylan3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş