Beslenme konusundaki pürüzler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve badboy9119 tarafından 28 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hepinize merhaba. Şimdi yazacaklarımı uzun ve açıklayabilir şeyler olarak yazıcam. Soru-cevap şeklinde cevaplarsanız sevinirim hem benim adıma hemde diğer arkadaşların fayda görmesi adına. Deneyimli ve tecrübeli arkadaşların yorum yapmaları daha da faydalı olucaktır.

Öncelikle;

1-) Spor günlerinde protein alıyoruz, fakat of günlerde yine spordaki şekilde mi protein almalıyız?

2-) Mesela baklagiller(kuru fasulye,nohut,mercimek), mantar, vs..

Diyelim 60 kg birisinin protein ihtiyacı 90 gr. Bunu yukarıdaki saydığım yemeklerdeki proteinleri ekleyerek mi 90'ı bulucaz? Tavuk-pilav- işte kurufasulye mesala.

3-)4 aydır vg yapıyorum ve yaklaşık 1-2 kadar düzenli ton balığı tükettim. (gelişmelerimden memnun değilim) Herneyse ton balığının fazlaca tüketilmesi zararlıymış. Ağır kurşunlar taşıdığından balıklar bu ne kadar doğru?

4-) Tavuk göğsünü ailemle yaşadığım için tavuğu haşlayıp tavuk-pilav şeklinde yiyorum, arada sote. Hergün tavuk mu yemeliyiz protein almak içi(et,köfte bunlar haricinde) süt,peynir,yoğurt bunlarda hariç. Mesela baklagillerle günlük ihtiyacımızı karşılayamaz mıyız?

5-Bir de wheyi yeni kullanmaya başladım.. Antreman sonrası sütle whey içip 1 saat sonra ton balığı yersem mesala? Sütle balık. Zehirlenir miyim?

2. Cosa Nostra

Cosa Nostra Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    1.ve 2.sorunun cevaplarını bende merak ediyorum bilenler yardımcı olsun.

3. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Açıkcası haftanın 7 günü de tavuk mu yiyeceğiz protein protein diye diye. mesala mantar,baklagiller,kuru yemişler,fıstık ezmesi vs bunlarda protein. Bunlarla da gelişemez miyiz?

4. Mithat

Mithat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar çok tecrübeli sayılmam fakat

1-Proteini of günlerinde de aynı şekilde almalısın çünkü kaslar dinlenme günlerinde hacimlenir, gelişir bu yüzden of gününde proteini sakın düşürme ayrıca 60 kiloysan 120 gr proteine kadar alabiliyorsan al.
    2-Evet o yemekleri ekleyerek buldurcaksın ama o yemeklerde fazla protein olmadığı için VG ciler yani biz Yumurta,Lor peyniri, ton balığı , tavuk göğsü, kırmızı et, balık, yoğurt, süt gibi gıdaları daha çok tüketiriz yoksa günlük 120- 150 gramı buldurmak çok zor. Ayrıca hayvansal proteinler kas gelişiminde daha etkilidir.
    3- Ton balığı yemekten zarar gören insan ne gördüm ne duydum.
    4- karşılayabiliyorsan hodri meydan biz karşılayamıyoruz.
    5- Sanmıyorum sütle değil Yoğurtla ve bayat balıkla zehirlenirsin ama 1 saat sonra yemen olmaz zaten en fazla yarım saat geçince bi Whey içmen çok daha etkili olacaktır bide sütle alıyorsan light sütle almalısın fakat sindirimi hızlandırmak için suyla almak daha mantıklı.

4. aydasın daha çok birşey bekleme motivasyonun düşer gelişemiyorum sanarsın ama eminim beslenmene dikkat edersen sende herkes gibi gelişmenden memnun olursun.

yardımcı olabilmişimdir inş. İyi çalışmalar

5. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum çok teşekkür ederim ama ton balığını biraz araştırırsan haftada 1-2 kutu(80 gr) lıktan fazlası zararlı olabiliyormuş.

Süt veya su ile alımı protein tozunun (su veya süt) sindirimi etkilemiyor. Sadece protein tozunu vucuda taşımada bir etken o. (Tanıdığım kimyacı ona sordum çözelti oluşmadığından su veya süt etkilemez )

6. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    1. off günlerde de aynı sekilde protein alımı yapmalısınız cünkü kaslar dinlenirken gelisir ve iyi beslemek gerekir
    2. baklagillerde bitkisel protein vardır ve bu da hesaba katılmalıdr ayrıca iyi birer lif kaynaklarıdır ama hayvansal proteinler mutlaka alınmalıdır
    3.evet yedigin her proteini hesaba katmalısın onagöre hesap yapmalısın vücut agılrıgının 1.6gr-2gr seklinde
    4. zararlı oldugu konusunu bende okudum abartmamak en iyisi
    5. sürekli tavuk yemek zorunda degilsin et süt ürünleri balık vs gibi cesitlendirme yapabilirsin
    son soruna cevap veremiyecegim cünkü hic kullanmadım kullanmayıda düsünmüyorum

7. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    Sürekli tavuk yenmesındekı sebeb hem ucuz hem yagsız(gögüs ) hemde yüksek protein içermesinden sebebtir(100gr yaklasık 31gr protein 4gr yag)

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/tavu-un-b-lgesel-olarak-t20418.html

son sorunada ben cevap veriyim antrenmanın hemen akabininde bi ölcek whey alıyorsun 1 saat sonrada ton balıklı bol yeşillikli bi salata ohh misss :)

8. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Kilo problemim olmadığından (hacimlenmeye de çalışıyorum) salatayı değilde ton balıklı bol mısırlı makarnayı tercih ederim :)

Hepinize teşekkür ederim öncelikle. Peki tavuk hem ucuz hem yüksek proteinli doğru ama Haftada 4 gün spor yapıp 3 günde off gün sayarsak yüksek protein için devamlı tavuk yemek. tabikide et süt yumurta peynir yoğurt filan yeniyor ama neyse bakalım. teşekkür ederim bu arada zehirlenirsem ton balıkla wheyi sütle almayın uyarısı yaparım :)

9. HUMOR

HUMOR Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    EDIRNE
    toplum tarafından bilinen genel yannlışlardan birisi yoğurtla balık sütle balık zehirler vs.
    Eğer balığın tazeliğinden eminseniz sakınca yoktur.Bizzat tanıdıklar var balıkla yoğurtu tüketen zehirlenmeyen.Ama ton balıktan bahsediyosunuz sanırsam ben hiç yeme taraftarı değilim.5 yıl kadar raf ömrü olması, balığın en önemli yerlernden olan siyah kısmı(bazı konserveler hariç uskumru vs.) büyümede katkısı olan kısmının olmaması alıp ızgara yapmak en iyisi sonucta 40 liraya dumansız ızgaralar bulunmakta balkonda kendiniz yapabilirsin.

10. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Başka önerileri olan arkadaşlar varmı?

11. fthhllrdm

fthhllrdm Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    İzmir
    http://www.kanatli.com/faydalibilgiler/faydalibilgi2.htm

Süt, çiğ olarak tüketildiğinde tam protein besin olmasına rağmen yağ da içerdiği için kendinden başka bir besinle zor karışır. Buna rağmen günümüzde yetişkinler diğer yiyecekleri devamlı soğuk sütle "yıkarlar".
    Süt mideye girdiğinde hemen kesilir ve mevcut başka bir yiyecek varsa kesilmiş süt tanecikleri diğer yiyecek taneciklerinin etrafında pıhtılaşır, onları mide özsularından yalıtarak sindirimi geciktirir, çürüme başlangıcına ortam sağlar. Bu yüzden süt tüketimi ile ilgili ilk ve en önemli kural şudur:
    "Ya tek başına iç, ya da içme."

Antrenmandan sonra proteinin kana hızlı karışması gerektiğinden dolayı sütle karıştırılıp içilmesi mantıklı değil.

12. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Bir kere sütte böyle birşey olsa niye protein tozu firmalaları su veya sütle içiniz diyor? Hatta bazıları sadece sütle içiniz diyor. Süt sadece protein tozunu vucuda taşımaya yarar arkadaşlar. Whey zaten kana hızla karışan proteindir. Vucuda girdikten sonra kana karışır. Ha şişkinlik veya karnımızın tok olmasının sebebi süttür. Laktozdan dolayı şişer midede.

13. fthhllrdm

fthhllrdm Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Sütle veya suyla içmek kullanım amacına göre değişir, sen whey proteini alır yatmadan önce gece boyunca vücudumu beslesin diye içersen sütle karıştırırsın, yok antrenmandan sonra kana çabuk karışsın diye içersen suyla içersin, mantıklı olan budur bence. Sütün mide duvarını izole ettiğini de okumustum forumda, bu yüzden de sindirimi yavaşlattığı savunuluyor.

Sayfayı Paylaş