Bench press yerine Chest press

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Doruk Yalçın tarafından 1 Haziran 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Doruk Yalçın

Doruk Yalçın Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Selam, Biliyoruz ki bench press’de gücün önemli oldugu kadar tekniğinde çok onemi var. Artık psikolojik mi bilemiyorum ama Bench press’de ağırlık artıramıyorum.
    Bench press’in yerini Makinede chest press tutar mi? salon hocamda bench press yapmayi biraktim chest press daha iyi demişti. Bu arada chest pressde düzenli arttırabiliyorum ağırlığı.

İyi akşamlar

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Bench compound olduğu için ağırlık arttıramamanın sebebi arka kolun veya on omuzun yetersiz olması olabilir. Ayrıca doğru teknik ve doğru beslenme olduğu sürece ağırlık yavas da olsa zamanla artar.
    Chest presste ağırlığın artıyor diye benchi bırakman mantıklı bi sebep değil bana göre.

3. Doruk Yalçın

Doruk Yalçın Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Suanda programda ard arda ikisinide yapıyorum sağol önerin içn

4. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Deload yapabilirsin. Kaç kg de tıkandın? Mesela diyelim 80 kg de tıkandın (20 kilo boş ağır ve 30 30 iki taraf) ne yapıcaksın antremanda 70 kilo ile yapıcaksın rahat olacak. sonraki antreman 72.5 yapıcaksın. sonraki 75.5- 77.5 ve bi sonrakinde görüceksin 80 kilo çok rahat oluyor ve 82ye geçmişsin.

buna deload deniyo. Hareketin neresinde kaldığında önemli ilk kaldırış göğüs kaldırma anı arka kol tepe noktasına doğru omuz kaslarının zayıflığı nedeniyle kaldıramıyorda olabilirsin. izole çalışabilirsin oralar için.

5. SerkanN01

SerkanN01 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Üstteki arkadaşın dediği gibi deloadın yanı sıra bench press bileşik bir egzersizdir. Hem omuzlar hem göğüsler hem de arka kolumuz çalışır bu harekette , eğer ağırlığı göğüsten ilk kaldırma aşamasında zorlanıyorsan ön omuzda eksiklerin olabilir , ağırlığı baya bir kaldırıp bitirme , kitleme noktasına doğru tıkanıyorsan arka kolunda zayıflık olabilir bunlara göre zamanla eksiklerini giderip ağırlık yükseltebilirsin. Bench press bu işin temellerinden olduğu için yapamıyorum chest press yapsam olurmu onda ağırlık artıyor sürekli diye düşünmemek gerekir bench pressın vücut sağlığına ve üst bölgedeki bir çok kasa azımsanmayacak derecede faydası vardır tabii seni fitnessdan soğutuyorsa veya sürekli ellerin titriyor düşürücek gibi oluyorsan , kas eşitsizliklerin varsa dumbbel press yapabilirsin bir farkı yoktur illaki onu da yapamıyorum diyorsan en sağlıklısı spordan soğumamak adına bu egzersizi yapmamak olabilir

6. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Deload ilk etapta en iyi seçenek olabilir ama diyelim ki deloada rağmen geçemiyorsunuz ve platoya takıldınız, o zaman bir süre hareketi çıkarmanız (sizin yaptığınız gibi makineye geçmeniz mesela) yerinde olacaktır. Yeni harekette progressive overloadu bir süre devam ettirdikten sonra tekrardan dönebilirsiniz, adaptasyon süreci sonrası muhtemelen platoyu aşarsınız.
    Hala aşamıyorsanız formunuzda bir sıkıntı olabilir, itiş antremanınızda bir sıkıntı olabilir(yardımcıl kas grupları geri kalmış olabilir) veya beslenmeniz, uyku düzeniniz yetersiz geliyordur. Ki bu ihtimalleri en başta da değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Örneğin beslenmede sıkıntınız varsa, kas kütlesi koyamıyorsanız her harekette plato kaçınılmaz olacaktır.

Sayfayı Paylaş