Bench Press de Nasıl Güç Kazanılır ? (Antrenman Sistemi)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve halil_37 tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    konu salt güç kazanma yani "miyofibriler " kapsam ise tabi ki tekrar sayıları az ve kullanılan ağırlıklar yüksek olacak...

ama, konu eğer salt hipertrofi , yani sarcoplasmik hipertrofi " ( vg tipi) ise 6 tekrar altı pek bi işe yaramaz...

tercih ?!...

2. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    bu konuyu açmamdaki sebebp zaten, tek tekrarli en yüksek kilolaya ulasmaya çalismaktir.

gerek güç kazanma olsun gerek kas insaasinda olsun her ikisi içinde birden fazla antrenman sistemi vardi, herkesin vücüt yapisi farkli oldugundan dolayi herkesin kendine uygun sistemi bulup, gelistirip çalismasi gerekmektedir. kas elbette dinlenecek fakat bir set içerisinde dinlenme olmamali. benim bu konuda verdigim antrenman bir set üzerinedir. zaten konuda belirttigim gibi bir seti bitrdikten sonra yeteri kadar dinlenilmesi gerekmektedir. bu verdigim antrenman sistemi kaslarin sinirsel olarak gelismesini saglamaktadir. bu tip antrenmanlarda belkide yoruldugunuzu bile hissetmezssiniz. bunun nedeni devamli ayni tip antrenmanlara yogunlasarak kaslarin ve sinirlerin o antrenman sistemine ayak uydurmaktir. benim verdigim bu sekildeki antrenman sistemini belkide yilda 3/4 defa yaparak sinir sisteminde oynamalar gerçekletirerek, kaslarin daha fazla güce ihtiyaci oldugunu bildirmektir. elbete senin dedigin gibi güce yönelik 6 tekrarli setlerde olusturulabilir, bu da farkli bir antrenman sistemidir. her antrenmanin kendine has bir ôzelligi vardir ki olmalidirda. yoksa sirf 4x6 çalisan birisinin çok güçlü, 4x12 çalisanin da buyuk kaslari olmasi lazim. ama belli bir süre sonra, kaslararin gelisiminde ve güç kazaniminda duraklamalar oluyor. burada devreye sinir sistemlerini zorlayacak antreman giriyor. yukaridaki yorumlardada tekrar tekrar söyledigim gibi bu antrenmani yapmak için iyi bir alt yapiniz olmasi sart

bazen ÖM geliyor 40 kg da çalisiyorum, yapabilir miyim ? hayir. çunku hafif kilolarda güç kazanimini ilerletebilmek için 4x6 seklinde çalisabilir.

Immortal arkadasim 92 kiloda kiloda 5 tekrar yapabilen birsinin kaldirabildigi agirlik 100 den fazladir demis. evet fazladir. 105 felan olmaidir ki 100 kilo da 2 tekrar yapabilsin. eger 100 kg da iki tekrar yapip, 92 kg da 5 tekrar yapilamiyorsa bir yerlerde sorun vardir. sorun ise, yukarida bahsettigim gibi kaslarin yuksek tekrarlara alistirilmasi ve bu gibi az tekrarli yuksek kilolarda kaslarin alisik olmadigindan bu yukun altina girilememesidir. bunun için yukaridan baslayip asagiya dogru iniyoruz. yoksa bunun tam tersinide yapabildirik 92 den baslayip 100 e çikmayi. ama bu teknik açidan olamaz, ama tam tersi olur.

bir video çekemek istiyorum fakat, 24 subat a kadar antrenman sistemimde bir degisiklik yapamam bu yuzden 2/3 hafta sonra bu antrenmani kendim yapip video ekleyecegim. eger hala olmaz, mumkun degil, yapilamaz diyorsaniz o zaman konuyu moderatörlerden silmesini rica edecegim.

benim bench press videolarimda, kilona göre agir giriyorsun diyorlar, ve nasil çalistigimi soruyorlar. bu konuya yönlendirdigim zaman ise, denedim olmuyor, ya da imkansiz diye yorumlar geliyor.

önceki yorumlarimda belirttigim gibi, ilkd efa yapiyorsaniz ve -2.5 kg ile olmuyorsa -5 kg ile baslayin, ve 1/2 hafta sonra -2.5 kilo ile deneyin. ve farki, 4x10 sistemine geçtiginzde göreceksiniz. biraz uzun oldu herhalde parmaklarim yoruldu biraz ara vereyim :D

Rinkushichi bunu beğendi.
  3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ne demek istediğini anlıyorum. birkaç antrenmanla kas ve sinir sistemi üzerinde şok etkisi yapmak ve platoyu böylelikle aşmak.

ama güçte oluşan bu plato daha çok senin gibi hedefi güç olan sporcularda gözlemlenir diye düşünüyorum. daha önce hiç güç idmanı yapmamış (6 tekrar ve altı setlerle maksimal kilolar) kişiler için önemi belki biraz daha az.

4. mamossa

mamossa Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    yemek yemek
    Yer:
    Albania
    siz de güreşçisiniz anladığım kadarıyla dolayısıyla aynı çalışma sistemine sahibiz. bende grekoromen ve yağlı güreş yapıyorum. konuya dönecek olursak arkadaşın bahsettiği bench press calısma sistemini deadlift e benzetecek olursak; hemen her antrenmanda silkme ve deadlift gibi hareketleri çokca yapıyoruz. Benim antrenman sistemimde bahsedilen göğüs antrenman sistemindeki gibi ağırlık azaltma var, ve ben bunda zorlanmıyorum. Demek istediğim şu ki - eğer vücudunuz bu sisteme alışkınsa çok rahat bir şekilde bu sistemi uygulayabilirsiniz.
    BB yapan arkadaşların sistemi güç sporları antrenman sisteminden farklı olduğundan yanlış anlaşılmalar oluyor.

5. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    evet, bu sistemi isteyen uygular fakat bb yapan birisi illaki belli bir süre sonra bench press de kaldirdigi agirlik duraklayacaktir. dolayisiyla gögüs kaslarinin gelisimide duraklayacaktir. bu sistemi güç sporcularinin uyguladigi gibi bb sporculari da uyguladiklarinda maksimum kaldirdigi kilo artacaktir dolayisiyla uzun serilerde koydugu kiloada artaacaktir bu da gögüs kaslarinin artmasina yardimci olacaktir. zincir gibi hersey birbirine bagli...

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    vg farkldır ...illla ağırlığı sürekli arttırmadan da "sarcoplasmic hipertrofi "yaratılabilinir...bi sürü başarılı vg -ci hafif ,orta b kilolar kullanarak da şampiyon oldular...yani, ağırlığın arttırılamaması " hipertrofi" yaratılamaz anlamına gelmez...ağırlık sabit kalabilir ,ancak türlü modifikasyonlarla hipertrofi (sarcoplasmik) yaratılabilinir...

bu nedenle illa da çok ağır kilo kaldıracağım diye zorlama gerekmez ...ayrıca , aynı şey "performans sporları "için de geçerldiir...yani, salt daha fazla kilo kaldırmanız sporun amacına göre " kondüsyonlu = güçlü" olduğunuz anlamına gelmez...bi sürü güç parametresi de vardır , sporlarda ...

ama, konu eğer salt, kndi başına "bench pres te "daha fazla kilo kaldırmak ise , tabi ki burda "performasn sporu "yöntemmlerini takip edmeniz gerekir...yani, power yöntemleri , fazla kilo , az tekrar ...ağırlığın "patlayıcı güç "kpsamında çalışılması ,kiloyu hızla patlatma, ilk ivme verilmesi vb vb

sultanmehmed bunu beğendi.
  7. rakipsiz232

rakipsiz232 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    @halil 37 işe yarıyor dostum teşekkürler.hyper_
    Bunu bir tek bench press için değilde başka hareketler içinde yapsak uygunmu ?

8. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    örnek olarak şöyle diyebilirmiyiz misal ben benchde en fazla 80 basabiliyorum ve agırlık arttıramıyorum,bunun yerine 70 kg ile 4 sn de indirip 2 sn de kaldırır isek dediğiniz modifikasyonu yapmış oluyormuyuz.

9. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    teknik bir sistem oldugundan bunun gibi detayli bir antrenmani her harekette uygulamak yorucu ve gereksizdir. squatta uygulanabilir fakat kilo araligini iyi ayarlamak gerekir. 2.5 kg yerine 5 veya 7.5 kg çikararak. fakat squat antrenmaninda sirf bununla kalmayip bu sistemi ek olarak haftada 2. gün tercih edilmelidir. deadlift ve diger yardimci egzersizler için bunun gibi detayli bir antrenmana gerek yoktur.

ise yariyor demissiniz. hangi kilolarda ve aynen uygulayip uygulamadiginizi yazabilirmisiniz ?

10. batuhanozboz

batuhanozboz Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Video koyucam demiştin bekliyorum :)

11. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    sevgili halil_37, değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim, bugün itibari ile denedim ama tecrübelerimle birlikte bir tahmin yürüterek ilk başta bu antreman sistemini kaldıramayacağımı anladım, hem güç hem kondisyon isteyen bir teknik olduğu için şöyle başladım

2*100 kg + 3*92,5 + 4*85 + 5*77,5 ( 1. set )

2*92,5 + 3*85 + 4* 77,5 + 5 * 70 ( 2 . set )

3. sette aynı 2. si gibi

( 5 er dk ara ile yaptım ve yardımcım olmadığı için chest presste yapmak zorunda kaldım serbest gibi olmaz ama bugün böyle başladım cuma günü 2 elemanı ayarlamaya çalışacağım ( serbst daha da zorlucak gibi )

12. bebeqte5tur

bebeqte5tur Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    bu dizaynın fizyolojik olarak mantığını açıklar mısın ? yani 100 kg kaldırıp 2 veya 3 dakika dinlendikten sonra tekrar bir 100 kg itmemle sizin belirttiğiniz sistem arasındaki fark nedir ?

Sayfayı Paylaş