Bel sorunu olan biri için body building

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zenden tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. zenden

zenden Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bel sorunu olan biri ne tur hareketleri yapabılır?

2. künefe

künefe Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    bende de bel sorunu var.Ne tur hareketleri yapmamak lazim ya da hareketlerde ne tur bir deisiklik yapmak lazim_
    Ornegin oturarak...

3. Sampiyon

Sampiyon Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Bel fıtığı denilen illet bende de var. Bunun ilacını anlatayım size (bildiğim kadarıyla)

Bel fıtığı çok uzun yıllardır var bende. 3 yıl kadar önce body buildinge başlamıştım. 3 ay kadar yaptım ve inanılmaz rahatlamıştım. Sorunlarım tamamen bitmişti. Bu spor bel ve eklem ağrılarına birebir. (Ancak tüm ağırlıklar kurallarına göre kaldırılırsa)
    Günlük hayat için dikkat etmeniz gereken 4 şey var.

1- otururken sırtınız arkaya komple (kuyruk sokumundan enseye kadar) arkaya dik bir şekilde yapışık olması gerekiyor.
    2- Yürürken tamamen sırtınızı ve boynunuzu dik bir pozisyonda olacak şekilde yürüyün.
    3- Yatarken dizlerinizi kırarak göbeğinize doğru çekerek yatın. (topuklar kalçaya doğru dirsekler göbeğe doğru)
    4- Yattığınız yerden kalkarken kesinlikle yan şekilde kalkacaksınız. (Örn. yatakta sağ omuzunuzun üzerine yatacak şekilde dönün ve ilk önce ayaklarınızı yataktan aşağı salın sonra bedeninizi kaldırın)

Bunları yaparsanız bel ağrısı diye birşey kalmaz. Bizzat kendim uyguladım ve kurtuldum.

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ilk önce tanı fıtık değil fıtık başlangıcıdır fıtık olana bırak ağırlığı kaldırmak oturtamazsınız bile

Vermiş olduğunuz hareketler size iyi gelebilir örne sizin L5 S1 noktanızda sıkışma vardır ve bu hareketlerde bu baskı azalıp rahatlamışınızdır kişide L4 tarafında baskı vardır vereceğiniz hareketle baskı altındaki sinire dahada baskı yaparak kişinin fıtık olmasına yol açabilirsiniz.

Kşi önce filim çektirmeli işin uzmanı spor hocası önce sorunlu bölgenin etrafını kuvetlendirecek proğram vermeli sonraki zamanda sorunlu bölgeyi güçlendirici hareketler vererek kronikleşmesi önlenir

Lütfen bel ve boyun gibi riskli bölgelere hareket vermeyin

5. cyberugur

cyberugur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    tamda bi kaç antreman hareketi sölicektim flexor vermeyin dedi onun için tıkandım hehee
    ama twist iyi olur herhalde

6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Spor bilimleri uzmanından alıntıdır

Spor fizyolojisinin bugün geldiği son noktada geçmişte sporcuların yaptığı bazı hareketlerin eklem sistemine zarar verebilme riskinin yüksek olduğu saptandı. Örneğin herkesçe bilinen tam mekik ve iki yana sopa çevirme hareketleri bugün spor fizyologları tarafından zararlı hareketler olarak sınıflandırılıyor. Hepimizin ortaokul çağlarında beri yapageldiği �sit-up� olarak da bilinen �tam mekik� hareketi yanlış yapıldığı takdirde beldeki omurları zedeleyebilir. Bu nedenle karın çalışması için tam mekik yerine yarım mekik, yani crunch hareketi yapılmalı. Crunch hareketi için yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızın alt bölümünü sandalye, koltuk gibi yüksek bir zemine koyun.Daha sonra mekik yaparken olduğu gibi, ellerinizi başınızın arkasına koyarak vücudunuza hafifçe yukarı doğru kaldırın ve karın bölgesini sıkıştırın. Başınızı çok kaldırmayın. Bele zarar verebilecek bir başka hareket �twist� ya da �sopa çevirme� adı verilen ve bir sopanın enseye oturtulup iki yanlardan tutularak bir sağa bir sola çevrilmesi suretiyle yapılan hareket. Bu hareket de bel diskinde kayma riskini arttırdığı için pek tavsiye edilmiyor.

Tekrarlıyorum bel proğlemi olan kişiler için hareket vermeyiniz

7. cyberugur

cyberugur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    tamam hocam özür dilerim

8. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    flexor çok doğru söylemiş eğer aktif sporla uğraşan biriysen bir spor hekimine danışman lazım bel sakatlığı gerçekten çok teklikeli bir sakatlıktır. Bizim başımıza çok gelen bir sakatlık rehabilitasyon sonrası bodye dönemen dileğiyle geçmiş olsun

Sayfayı Paylaş