Bel Fıtığı - Ters Mekik Yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve oaltnsy tarafından 20 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. oaltnsy

oaltnsy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. Yaşım 27, 8 yıldır bel fıtığım var. Birkaç gün önce beyin cerrahına göründüm mr sonucuna bakarak önemli bir şey yok dedi. Boyum 1.65, 57 kiloyum. Vücudumu biraz toparlamak, kas yapmak istiyorum. Bunun için salona başlamadan önce evde şınav ve ters mekik çalışıyorum. (Önümde sınav var ona çalıştığım için salona 1.5 ay kadar sonra başlayacağım.)
    Yardımınıza ihtiyacım olan konu ters mekiği nasıl çekeceğim. Şu an yüz üstü uzanıyorum, topuklarımı bir masanın altına sabitleyip çekiyorum ancak çok zorlanıyorum. Hareketi yavaş yapamıyorum, hızlı yapıyorum ve bu beni korkutuyor. Bunun için bir sehpa almalı mıyım? 400-500 lira civarı bütçem var. Sehpa ile daha az zorlanarak daha fazla verim alabilir miyim? Aslında zorlanmak problem değil ama belimde zaten fıtık olduğu için daha kötü olmasından korkuyorum. Düşüncelerinizi bekliyorum, teşekkürler...

2. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    boyuna göre 55-65 cm lik top alman yeterli..

bir de jackknife tavsiye ederim

oaltnsy ve Güç aşkı bunu beğendi.
  3. oaltnsy

oaltnsy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle tavsiyeleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim.
    Pilates topu var evde kardeşim çalışıyordu boylarımız aynı onu kullanayım o zaman.
    Bir de döküm dambıl setleri ile ilgili bilginiz var mı? Delta ve Voit arasında kaldım. Bunların ağırlık plakalarının boyutları aynı mıdır? Voit'in daha küçükse ondan alacağım da.
    Son olarak jackknife dediğiniz hareket bel fıtığı olan biri için uygun ve gerekli bir hareket sanırım değil mi?

4. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    genelde çoğu standart üretiyor, decathlon olsaydı alacağın yer farklılık olabilirdi ama delta ve voit arasında fark olacağını sanmam. Bir de ben olsam ucuz ekipman tercih ederdim, çoğu kişi ömürlük diye döküm alma heveslisi ama ömürlük takoz olma ihtimali de var o ağırlıkların.. ilk başlarda ucuz ekipman al ve bir bak bakalım 6 ay 1 sene kenara atmadan düzenli çalışıyor musun, sonra iyisini alırsın.. Merkez bölgeyi çalıştıran core hareketler fıtık düşmanıdır. Bu iki hareket benim devamlı yaptığım hareketler, bu hareketleri alışkanlık haline getirmen ve devamlı yapman gerekiyor. Ağırlıkla çalışırken de omurgaya yük bindiren hareketlerden kaçınmak gerekiyor, o nedenle fıtık olanlarda vücut ağırlığıyla çalışmak daha mantıklı..

Son düzenleme: 21 Mayıs 2019
    oaltnsy bunu beğendi.
  5. oaltnsy

oaltnsy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    yıllar önce deltanın 20kg krom setini aldım ve salona giderim diye 2 ay önce sattım :) ancak hayatımda ilk kez böylesine istikrarlı ve istekli çalışıyorum. vinyl setler ses yapıyormuş ve boyutları çok büyükmüş o yüzden döküm alayım diyorum. decathlon'da domyos 20kg set var güzel görünüyor fakat vidalı değil o yüzden sıcak bakmıyorum ona. delta alayım en iyisi.
    ağırlıksız istediğim gelişmeyi sağlayabileceğimi sanmıyorum. freeletics var öneriyorlar ama onların hareketler de riskli gibi bana gelmez. hafif ağırlıklarla kendimi hiç zorlamadan başlamayı planlıyorum belimi yeterince güçlendirene kadar. ters mekiği şu an zaten yapıyorum diğer harekete de başlayacağım. teşekkür ederim tekrar önerileriniz için.

Ludendorff bunu beğendi.
  6. akkss

akkss Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    18
    Yav beyler adama direk teknik önermişsiniz. Belki fıtığı için tehlikeli bu hareket nerden biliyorsunuz bi bildiğiniz varsa sözüm geri.

Fıtık ciddi bi rahatsızlık burdan insanlardan akıl almak ne kadar doğru?

Beyin cerrahının fıtıkla ne alakası var bunu hiç anlamadım.

Uygun bi bölüme sanırsam ortopediye gözükmen gerekmez mi?doktordan onay almadığın sürece bel bölgeni çalıştırma bana kalırsa.

Sağlık sorunu olan insanlara bu kadar kolay akıl verilmemeli diye düşünüyorum.

oaltnsy bunu beğendi.
  7. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    :joy: beyin cerrahının fıtıkla ne alakası var dedi yuhhh
    forumun neden pasif olduğu belli oluyor :)
    bilginiz olmadan fikir sahibi olmasaydınız fıtık için önce nöroloji bölümüne gidilmesi gerektiğini bilirdiniz belki :)

oaltnsy bunu beğendi.
  8. oaltnsy

oaltnsy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    öncelikle duyarlılığınız için teşekkür ederim. 9 yılını bitiren bel fıtığı serüvenimde öğrendiğim eğer güncel bir darbe varsa ortopediye, yoksa beyin cerrahına görünürsünüz omurga ile ilgili.
    doktoruma şu an şınav ve ters mekik çalıştığımı söyledim. fazla yüklenmeden çalışmaya devam et, omurga çevresindeki kasları güçlendirmen gerekiyor, güçlendirirsen rahatlarsın dedi, hatta kendi de bir kağıt tutuşturdu elime çalışıyorsan bu bel egzersizlerini de çalış dedi. yani o açıdan problem yok. ben de artık tecrübeliyim fıtık konusunda, sadece onu usulünce taşımam gerektiğini, onun kurallarına göre oynarsam bana hiçbir problem çıkarmayacağını biliyorum.

fıtık için nörolojiye gidilmesi gerektiğini bilmiyordum :) boyun fıtığı için olabilir mi acaba dediğiniz? bel fıtığı için de geçerli mi yani?

9. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    :) bel fıtığı tam olarak beyin cerrahının uzmanlık alanı. diğer arkadaş da dalga geçeyim derken nöroloji demiş. Birinin aklına beyin deyince sadece kafatasının içi,diğerinin aklına da sinir deyince nöroloji gelmiş.. 6 aydır bel ve boyun fıtığı ile uğraşan ve aynı anda spor yapan biri olarak en çok bana soracaksınız:D
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Mayıs 2019 ---
    konuya gelecek olursak okuyanlar bilgilensin diye yazıyorum amme hizmeti:
    Bel fıtığının dereceleri vardır. Bu durum bulunduğu disk bölegesine ve kıkırdağın dışarıtaşıp sinire basma miktarına göre değişir.
    Yüz yılın bir yalanı da 8 yıldır fıtığım var yalanıdır.
    Fıtık ilk ortaya çıktığında ilk 10 gün yatak istirahati verilir uzman beyin cerrahı tarfınfan.
    Eğer özel bir hastaneye yüksek şiddette ağrı ile giderseniz sizi hemen keserler. Amaç para kazanmak değil mi ama:)
    Eğer siz 10 gün yatak istirahati alıp 3 ay boyunca cep telefonu bile taşımadan dikkat ederseniz fıtık kendiliğinden geçer.
    Genelde fıtık olanlar günlük yaşamına devam ettikleri için olay ameliyat olmaya kadar gidiyor. Ayakta durmak bile fıtığı artırır.
    Eğer ilk 10 güne dikkat etmez de henüz yara şeklnde olan fıtığı büyütürseniz sinire olan baskı artar ve bulunduğu yere göre kalçaya ayağa ayak parmaklarına kadar uyuşma olur.
    En ileri seviyesinde tuvaleti tutamama ve erken boşalma belirtileri ile ameliyat kaçınılmazdır. Ama bu duruma gelen hastaların ancak yüzde 1'i olduğunu söylüyor uzmanlar.
    Diyelim ki dikkat ettiniz(benim gibi) ilk 3 ay başarılı şekilde sonuçlandı artık spora başlayabilirsiniz fakat başlamadan önce core bölgesini ısıtmanız gerekir.
    Belbölgesini güçlendirici egzersizlerin başında ters mekik gelmez gerekte yoktur. Onun yerine alternatif birçok hareket youtubeda var. Fizyoterapit sayfalarında gezinin.
    Baş üzerine kaldırılan hiç bir hareket yapılmaz bel boşluğu oluşturmadan hareketler yapılmalı fazla zorlamaya gelmez. Düzelmiş olsa bile aynı yerden ya da farklı yerden kıkırdak aradan kaçabilir.
    Bel fıtığına sebep yüzde 50 ters hareket yapma uzun süre oturma veçok ağır çalışmaolduğu gibi yüzde 50 de genetiktir..

Son düzenleme: 24 Mayıs 2019
  10. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist

Hocam fazlaca kesin yargılarla dolu bir post olmamış mı? Okuyanlar bilgilensin diye yazdığınızı söylemişsiniz. İyi niyetle yaptığınızı düşünüyorum ama bunu yaparken de insanları yanlış yönlendirmemek gerekiyor.

Ludendorff bunu beğendi.
  11. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    öncelikle teşhis ve tedavi için nöroloji ve fizik tedavi, ameliyatlık durum varsa o zaman beyin ve sinir cerrahı yani nöroşirurji devreye girer..

sinir deyince aklımıza ne gelecekti? :)

ulaire bunu beğendi.
  12. oaltnsy

oaltnsy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    yalancı olmuşum durup dururken. benim bildiğim bel fıtığı geçebilecek bir rahatsızlık değil. 2010 da bu teşhis kondu bana. kayan disk kendi kendine yerine nasıl oturacak açıklar mısınız? geçici olsa yıllardır belime yüklenmedim düzelmiş olması gerekmez miydi? ya da doktorlar salak mı? geçmez, ilerlerse ameliyat edilir diyorlar.

13. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Arkadaşlar yazdıklarıma cevap verip karşı görüşe beğeni verip kendi çaplarında eğlenmişler. Bel fıtığını vücut tedavi eder. Eskisi gibi tam olarak yerine oturmaz bu mümkün değil tabi diskin arasındaki kıkırdağın sinire bastığı yerde 3 ay dikkat edilirse hafifleme olur yaranın kabuk bağlaması gibi bir durum ile tahayyül etmeye çalışın. İlk patladığında dikkat edilmezse geri dönülemez olur ve dışarı çıkıp sinire basan kıkırdak doku ameliyatla alınması gerekir. Duyduklarımızla değil de araştırıp okuyup fikir beyan edersek ya da bel fıtığı yaşayıp tecrübe edip yorum yaparsak daha mantıklı bir ortam oluşur.
    Fizik tedavi denmiş teşhisinde ne desem bilemedim. Ben ilk fizik tedaviye gittim bel ağrısı ile sizler gibi duyumla hareket ettiğim için,4 iğne ile uğurladı beni kaslar zorlanmış diye. Ben işe gitmeye devam ettim iğne ağrısını aldığı için. İğne bitince eskisi gibi ağrı oldu tekrar gittim bu kez mr'a yolladı rapor bekleyelim dedi. Başına gelmiş bir arkadşın sözünü dinleyip rapor sonucunu beklemeden beyin cerrahına gittim mr'a bakıp bel fıtığı teşhisini koydu ve 10 gün yatak istirahati verdi.Eğer beyin cerrahına gitmeyip rapor sonucunu bekleseydim 10 gün bel fıtığı olduğu ortaya çıkına kadar fıtık ilerleyip ameliyatsız çözülemez hale gelecekti. Yaptığımız bir iyilik varmış işimiz rast gitti bel fıtığına uzman beyin cerrahı o bölgeyi en iyi bilendir amaliyat yapıp bölgeyi canlı kanlı gördükleri için. Diğer doktor branşları rapora göre hareket eder teorik bilgidir onlarınki. Zaten rapor sonucu beyin cerrahının dediği şekilde geldi.
    Burdan belinde sağlam ağrı hissedenlere önerim hiç zaman kaybetmeden gerekirse ambulansla beyin cerrahına gidip mr çekilmeleri yönünde. Sert zeminde yatak istirahati 10 gün çok önemli.
    Tekrar 3 ay sonra spora dönmüş biri olarak uyarılarda bulundum. olur da biri google araştırması ile burayı okursa diye.
    Bir tavsiye de yapılan hareketler ile ilgili. Genel bilinenin aksine deadlift ve ya squattan ziyade omuz preslerde fıtık riski daha yüksek. Omuz çalışmalarında başüstüne pres yapmak yerine yana açışlar çekişler ve cable ile fazla tekrarlar ile omuz kaslarını çalıştırın. ''Ağır'' kilolarda Omuz pressler en gereksiz ve tehlikeli harekettir.

ares1905 bunu beğendi.
  14. ares1905

ares1905 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    özellikle de ayakta yapılan Shoulder pressler o kadar stress bindiriyor ki bele size tamamen katılıyorum. Deadlift yapmıyorum ben ama squat yapıyorum.Squat yaptığımda belimde herhangi bir ağrı oluşmuyor çok şükür fakat o ayakta yapılan omuz pressler var ya anasını ağlatıyor. Çok uzun zamandır omuz press yapmıyorum ve omuzlarım gayet te iyi. He güç açısından evet faydalı kesinlikle ama riske atmaya değmez gerçekten bele zarar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

de517 bunu beğendi.
  15. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    aklın yolu bir.. Squatta kalçayı ve karın kaslarını kullanarak yaparsanız çok da ağır kilolarda olmadığı sürece sıkıntı yaşatmayabilir haklısınız.

ares1905 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş