Bel Bölgesel Yağlanma

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve heater tarafından 1 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. heater

heater Guest

Doğru bölüme mi konu açıyorum bilemiyorum fakat mevcut problemim hakkında profesyonellere danışmalıyım.

Sevgili arkadaşlar 1997-2001 yıllarında eğitim aldığım okulda amatör olarak ağır fitness çalışmaları yaptım. İnce kollara sahip olmama rağmen omuz bölgesi ve bacak kaslarımı yeterince geliştirdim. Az da olsa yapılı bir vucud ve bir midem vardı:))

174cm, 80kg, 100cm bel çevresi

Mevcut durmum bu şekilde, fitness çalışmalarını bıraktığım günden bu yana 7yıl geçti ve bu süre içersinde gerek eğitimim, gerekse işlerim dolayısıyla çok hareketsiz ve dengesiz beslenmeye dayalı bir yaşamım oldu. 27 yaşında zayıf ama göbekli bir erkeğim. Bu durum yeterince moral bozucu. Spor salonuna ayıracak vaktim olmadığından evimde mini bir spor salonu oluşturuyorum.

Sizlerden yardım istiyorum. Bel çevrem çok yağlandı 100cm civarında. Kola ve asitli içecek, fast food alışkanlığım hiç olmadı. Ayrıca alkol de almam ancak 7 senede göbek bu hale geldi.

Soruma gelince. Ne kadar sürede, nasıl bir çalışmayla göbeği olağan değerlerin altına çekebilirim. Teşekkürler.

2. heater

heater Guest

oki doki beyler.. anlaşıldı rastgele çalışacağız. bekleyip göreceğiz. ancak bu bilgiyi kesinlikle biriyle paylaşmayacağız :)

3. Optimus_Prime

Optimus_Prime Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    Ankara
    Anladığım kadarıyla gercekten biçimsiz duran vücudun var yağlı olan bölgelerine yani örneğin göbek bölgeni çalıştırıcak egzersizleri çalışman gerekiyor yani kısacası mekik calısman gerek ( Düz mekik - Yan mekik ve ters mekik ) aynı zamandada diet uygularsan hızlı bir yağ kaybı yaşıcaksındır zaten buda senn istediğin şey olması gerekiyo kolların içinde dumbell la çalışman yeterii olucaktır evde ne kadar başara bilirsin bilmiyorum ama düzgün ve disiplinli çalışırsan başarırsın..

4. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    heater forumda bu konu ile ilgi birçok yazı ve makale var. Forumun arama özelliğini kullanarak yağ yakma, kilo verme gibi aramalar yaptırırsan birçok sonuca ulaşırsın.

Optimus_Prime bu forumda bölgesel yağ yakma diye bişey olmadığını yaza yaza insanların parmakları iltihaplandı. Sen hala burda gelip yeni ve bu konuda bilgisi olmayan insanları yanlış yönlendiriyorsun. Şahsen heater her gün 100 lerce mekik çekip kilo veremezse harcadığı zamana üzülürüm.

heater lütfen kendin araştırıp öğrenmeye çalış çünkü bu spora yıllarını verip bilinçsiz olan çok insan var ve seni yanlış yönlendirebilirler.

matiasdelgado, saydam, Despo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. heater

heater Guest

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Forumdaki makaleleri birkaç ay önce de okudum. İnternetten de çok araştırma yaptım. Hatta metabolizma hızlandırma konusunda yabancı kaynaklı kitapları bile inceledim. Uygulamaya koydum.

MT'nin de dediği gibi bölgesel zayıflama neredeyse imkansız gibi. 85 kilodan 60 kiloya 2 ay gibi çok kısa zamanda düştüm. Sonra iki sene gibi bir zaman diliminde tekrar aldım. Min karbonhidrat ve ortalama protein dietiyle dilediğim zaman dilediğim kiloya düşebiliyorum. Mesele şu ki; Kaç kilo olursam olayım göbeğin boyutu aynı.

Merak ettiğim soru şu.. Koşu, bisiklet, crunch, ters mekik, diz, ayak hareketleri bilimum egzersizler ardından bir yığın ağırlık çalışmasına rağmen kilo veriyorum, yağlar azalıyor ancak göbek aynı. Bunu açıklayabilecek biri var mı? :)

6. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    yağların yakım sırasıyla ilgili olabilir. yani her metabolizmanın öncelikle yağlanan bir kısmı vardır. bu genelde kadınlarda bel basen çevresi, kalça; erkeklerde de bel ve göbek olarak belirtilir ancak dediğim gibi her metabolizma için bu durum farklı farklıdır.

yağların yakımı ingilizce'de "last in first out" da denilen, "son giren ilk çıkar" prensibiyle oluyor. yani vücut yağ depo etmeye başladığı zaman ilk önce belirli bir bölgede depolama yapıyor ve ardından diğer bölgelere. yakarken de en son, o ilk yağlanmaya başlayan bölgedeki yağları yakıyor.

senin durumundan anladığım kadarıyla metabolizman göbekteki yağları en son yakacak gibi duruyor. azimle çalışmaya devam. bu arada her ne kadar bölgesel yağ yakma mümkün olmasa da çeşitli karın hareketleri çalışmanın kaslarını sertleştirerek en azından kendini karın bölgen konusunda daha iyi hissetmeni sağlayacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

1 kişi bunu beğeniyor.
  7. heater

heater Guest

Metabolizma gerçekten sıradışı genetik bir sistem. Kişiden kişiye büyük farklılılar gösteriyor. Sanırım enerjimden fedakarlık ederek, çalışmalarımı günde ikiye çıkartmalıyım; sabah ve akşam. Yediklerime zaten dikkat ediyorum.

Ayrıca karın kaslarımın ziyadesiyle kuvvetli. Yıllardır mekik çalışması yaparım fakat hiçbir zaman göbekleşmeyi önleyemedi. İnanıyorum ki birgün şu göbekten kurtulursam karın kaslarımda ortaya çıkacaktır. :)

Farklı deneyimleri, bilgileri olanlar varsa açığım..

8. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Göbekten kilo vermene rağmen deri kendini hemen toparlayamayacağı için hemen farkedemeyebilirsin değişiklikleri. Ayrıca balcis' in de belirttiği gibi daha çok başka bölgelerden kilo vermiş olabilirsin bu dönemde. Diğer bir konu da göbek diye tabir edilen bölgenin ne kadarı yağ, ne kadarı kas, ne kadarı iç organlardan gelen şişlik, ne kadarı diyaframdan kaynaklı vs... bu paremetrelerde önemli. Mesala karın kısmında 1-2 santimlik yağ tabakası olan bir insan yukarıda saydığım diğer paremetrelerden dolayı göbekli görünebilir.

Bence eğer imkanınız varsa yağ oranınızı ölçerek ilerlemenizi takip edin. Zaten yeterli yağ oranına geldiğinizde karın kasları meydana çıkacaktır. İşte ozaman hala göbeğiniz varsa vakum gibi hareketlerle o şişliği azaltma yoluna gidebilirsiniz.

1 kişi bunu beğeniyor.
  9. Doggy

Doggy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    yakın tarihte posta gazetesiydi galiba daha doğrusu onun ekiydi, fotomolojiden bahsetmişti, yağ parçacıklarını ayırma işlemi gibi birşeymiş, misal karın bölgesindeki yağ parçacıklarını ayırarak daha kolay yakımını sağlamak gibi şeyler yazıyordu netten aratmıştım bulamamıştım.

Sayfayı Paylaş