Bel Ağrısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve security tarafından 8 Aralık 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    umarım bir an önce faydasını görürsünüz. geçmiş olsun

2. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    slm

sayet bir kisinde bel fitigi görülürse ve doktor ameliyat tavsiye ederse, bence hayir deyin.
    zaten doktorlar da %50 düzelme var diyor...

Danimarkada benim tanidiklarim ve bel fitigi (diskusprolaps) ameliyati olan kisilerin hic birinde düzelme görülmemistir, hatta bir kaci su an bastonla y¨¨urüyor...

Ben Danimarkadaki olayi bahs ediyorum. tabiiki TR'de nasil olduklarini bilemiyorum. Cogu ameliyatlarda Danimarkadan ve genel olarak avrupadan cok ama cok ileri oldugunu biliyorum ve duydum. Ama bel fitigi ameliyatinda bir yenilik oldugunu ne duydum nede okudum...

Gecmis olsun!

3. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    bende ocak ayının ortalarında kurban oldun.. inanılmaz yordum belimi 36 ssat içinde ki o ay ozellıkle günde 3 saat uyku düzenımle zaten çok yormustum bunyeyi.. buğün hala ceremesini çekiyorum.. mr cektirmedim çünkü benim kalça ya bacağa dize hiçbiryere vurmuyor ağrı direkt belde kuyruk sokumunun biraz üstü sağlı sollu ağrıyor...hala arada kullanıyorum ama yakı nın çok faydasını gördüm yüzüyorum ama nedense yüzmede de sakatlanıyorum ben.... bugün boynumu sakatladım mesala, sola dönmüyor... sonra spor kemerini 1 aya yakın günlük haytta da kullandım korse zaten hep.. ama bu seferde kaslarım çok saldı .. belde saldı ve vücut korseye çok alıştı onla ağrı yok ama onsuz var.. tekrar statik olarak bel çalışmasına başladım yaptığım bu kadar sey arasında en çok faydayı statik idmanda buldum.. fıtıklar direkt belde ağrı şeklinde olabiliyrmu bilgisi olan varmı? bende olmadı bir mr çektircem sonunda galiba ama hala ordakı kasların esnediğini falan düşünmek istoyorum,, gerçekten güçlü bir belim vardı çok güvendim ve sınırlarım ötesi zorladım.. şimdi kötü şeyler kabullenmek istemıyorum:D (bu arada başlangıç için 10 sanıyeden 1 set le başlanan 3 setlik statik idman haftada 3, tavsiye edebilirm yaparken ters bir ağrı hissedenlere değil tabi! beni çok rahatlattı)

4. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    benim fıtığım iki deforme omurun ortasında MR ile sabittir ve bacağa vurmuyor. sadece canımdan bezdiriyor yani sorunun cevabı evet olabilir bir an önce muayene ol. daha beter etmeden evvel neyin olduğuna emin ol

CEMS22 bunu beğendi.
  5. siralex_07

siralex_07 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    selam arkadaslar sonunda doktorlara rica minnet mr cektirebildim fakat sonucunu yıne bır doktora gosterme sansım olmadı henuz anlayanınız varsa bır yorum yapabılır mı sımdıden tesekkurler..
    mr sonucu;

L4-5 diskinde posterior santral fokal milimetrik hafif minimal protrüzyon izlenmektedir.
    dural keseye minimal bası görünümü mevcuttur.

inşallah sandıgım kadar kotu deıldır..

6. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    L4 ve L5'te poterior yani belin dis tarafinda hafif ileri kayma var
    benim anladigim kadari, sen genede bir doktora sor %100 emin olmak icin

gecmis olsun

7. to1ga

to1ga Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bel Agrılarım Var..

Arkadaşlar 15 Gundur Body Sporuyla Evde Ugrasıyorum..
    Bugun Yataktan Kalktıgmda Butun Vucudum Agrıyordu
    Her Yerimin Agrıması Beni Pek İlgilendirmiyor Ama Belim de Agrıyor 5 Kg Larla Calısıyorum..
    Acaba Bu Dumbellar Agır mı geldi 1 Kac Gunu Ara Versemmiki..
    Tavsiyelerinizi Bekliyorum Tesekkurler..:(

8. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    spora yeni başladığından kas ağrıları (hamlama) yaşıyorsun. Çok ağrıyorsa bir kaç gün dinlenebilirsin ;)

to1ga bunu beğendi.
  9. kahveisteyen

kahveisteyen Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Sırt hareketi yapmadığın halde belin ağrıyorsa hareketleri yanlış yapıyorsun demektir. Mesela vücudu öne arkaya sallayarak yapılan dambıl körl pazuyu değil, alt sırtı zorlar ve hatta sakat bırakır.

to1ga bunu beğendi.
  10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    to1ga

Başlığınız ana konuyla birleştirilmiştir.
    Bundan sonra başlık açmadan arama yapmanızı rica ederim.

saydam bunu beğendi.
  11. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    Konu ile alakası yok ama doktorlar yerden bir çorap alırken bile çömerek alın diyorlar. Kaldı ki biz yerden 8-10kg dambılları kolay olsun diye eğilerek alıyoruz. Dikkat etmek gerek.

12. atakan1905

atakan1905 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slm bent over BARBELL ROWING çalışırken belimin sol alt kısmı çalışma bitince ağrıyor elimle dokundum hafif şişlik var diğeri tarafımda yok fıtık tam ortada oluyor değilmi bendeki ağrı omurun bi ağrı yok sizin fikriniz nedir fıtıktan korkuyorum açıkcası

13. muration

muration Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Muh
    Yer:
    istanbul

Bendeki rahatsizligin aynisi bu. L4-5.. o iki omurun arasindaki yastikta (posterior santral dedigi) 3mm lik yirtik olusmustu.. (seninki de milimetrikmis). zorlanma sonucu o yirtiktan disari pirtlayan sivi, omuriligin icinden gecen sinirlere baski yapiyor, agri da bu yuzden oluyor (keseye minimal basi dedigi)

benim gibi kilitlenip paralize olman icin, o sivinin komple disari cikip sinir yolunu sikistirmasi laizm.. iste o zamanki agriyi anlatamam. neyse insallah senin basina gelmez...

bundan sonraki hayatinda cok dikkatli olmalisin.. 4 tane daha saglam diskin kaldi, onlara dikkatli bakmalisin..

siralex_07 bunu beğendi.
  14. siralex_07

siralex_07 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    evet muration benımkı de fıtıkmıs , yaklasık bı 5 ay dayanılmaz agrı cektıkten sonra suanda duzenlı yuzme ve 12 kılo vermem sayesınde eskıye nazaran rahatlamıs durumdayım.Korkum su kı bır daha basketbol yada futbol oymayamıyacak olmam. bılmıyorum gecer mı ama mesela oturur pozısyonda hala ayagımı duz bır sekılde uzatamıyorum, bir tane dahi mekik cekemıyorum, insallah gecıcı bır durumdur bole gıderse halımız harap. Nyse bundan sonra dıkkatlı olucaz artık yapıcamız bısey bundan sonra...tesekkur ederım yıne de cevabın ıcın :)

15. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    nur topu gibi fıtığın olmuş allah kolaylık versin :d

16. awerc

awerc Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    slm benim 1 ay once belimden bacagima dogru asiri bi agri olumustu egilip kalkamiyordum doktora gittim belini zorlamissin bir ay spor yapma dedi kas gevsetici falann verdi kullandiktan bir iki gun sonra tamamen gecti ben yine garanti olsun diye bekledim bir iki hafta sonra tekrar basladim spora bayadir bi sorun yoktu side bend calistim yine bi agri olustu hareket anminda sorun yok ama fitik olabilir mi?

17. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer belinizde ciddi bir disk sorunu yoksa (ki genelde yoktur), bel ağrılarının çok büyük bir kısmı basit harmstring germeleri ile geçer.

---

normal bir insan: ayakta durduğu zaman, belini kırıp, dizlerini kırmadan el parmakları ile çok rahat bir şekilde ayak parmak uçlarına değmelidir.

yani şu:

http://www.exrx.net/Stretches/Hamstrings/Standing.html

eğer bunda sorun varsa, bel ağrınızın sebebi, arka üst bacak kaslarının (harmstring kasları) yeteri kadar esnek olmamasıdır.

bel ağrınız yoksa dahi, her an risk altındasınızdır.

yapacağınız şey harmstringleri esnetmektir. yani güzelce ısınıp, linkteki gibi yere eğile eğile harmstringleriniz yeteri kadar uzayacak.

---

http://www.exrx.net/Kinesiology/Inflexibilities.html#anchor13355148

şu linkte en üstte:

"Hamstrings Inflexibility" bu konuyu anlatıyor.

---

harmstringleriniz yeteri kadar esnekse, başka da ciddi bir sorununuz yoksa, çok büyük hatalar yapmadıkça, beliniz asla ağrımaz, sakın korkmayın. deadlift squat vs vs asla sizi korkutmasın.

harmstringlerini güzelce esnetin, bir miktar da dinlenin (başka tıbbi sorununuz yoksa) bel ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

cmrds, ModiXvoorN ve batt_34 bunu beğendi.
  18. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Konu açacaktım bende bel ağrısı ile ilgili fakat burayı görünce buradan devam etmeliyim diye düşündüm.

Özellikle son 1 haftadır belimde bir ağrı mevcut, el parmaklarım ve avucumda ayak tabanım da ve bazende sanki baldırlarıma kadar yükselebilen bir karıncalanma oluyor.

Sabırla bekliyorum ve bu arada yarın beyin ve sinir cerrahi doktoruna gidip görüneceğim.

Yukarıda ki harmstring hareketini ilk denediğimde yapamamıştım fakat bir sonraki denememde yaptım hatta şuan bel kısımında tatlı bir sıcaklık hissediyorum yakı yapıştırmış gibi.

Daha önceleri de olabiliyordu fazla yürümekten, oturmaktan ya da v.b şeylerden fakat bu farklı ve öncesinde bu karıncalanmalar olmamıştı.

Burada ki tecrübeli arkadaşlar neler önerebilirler acaba?

19. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Bu ve yukarıda yazdıklarım elbette sadece tavsiye niteliğindedir, en doğrusu bir hekime muayene olmanızdır. Burada ve yukarıda "Bel ağrısı" olarak bahsettiğim sadece basit - mekanik - kas ağrısı anlamındaki ve ağrı - kasılma - katılaşma bulgusu verip başka bulgu vermeyen bel ağrısıdır, uyuşma karıncalanma gibi belirtiler varsa, teşhisi konmuş bel fıtığınız veya başka tıbbi sorunlarınız varsa - şüpheleniyorsanız bu tavsiyelerimi uygulamadan ve uygulamakla vakit kaybetmeden bir hekime muayene olunuz. Ama yine de belirtmek gerekir ki, bel ağrılarının çok büyük bir kısmı mekanik - basit - kas ağrısıdır.

----------------------------------------------------------------------------------------------
    Ve şunları da eklemem lazım:

bel ağrılarının en büyük nedenlerinden diğeri de postür (yani duruş bozukluğudur).

Yani:

===> çok uzun süre bilgisayar - masa başında çalışanlarda görülen yanlış - hareketli - parçalı sandalye - koltuk seçimi ve dik - düzgün oturmak yerine kaykılarak oturmak.

===> ayakta dimdik - simetrik durmamak.

===> kadınlarda topuklu ayakkabı kullanımı.

---------------

askere gitmeden önce, belimin sağ alt kısmında tatsız bir ağrı oluyordu. yaptığım spordan da bağımsızdı. askere gidince daha ilk bir hafta ağrıdan eser kalmadı. yaptığım gözlemlerden çıkardığım sonuçlar şu oldu:

===> ayakta dimdik ve simetrik durmak (hazır ol duruşu) belime iyi gelmişti. normal günlük hayatta ayakta dururken pek simetrik - düzgün durmuyordum. sonuçta bel simetrik bir yapı ayakta da bir bacağı kırmak diğerini diz tutmak, hafif önde, hafif geride durmak çok zararlı.

günde 8-10 saat böyle dursak omuzumuz ne hale gelirdi:

http://bit.ly/LnGbya

ve dahası bu yine simetrik, ayakta yamuk durmak beli düz tutmamak çok daha kötü.

===> masa başında kullandığım sandalye kötü idi. aslında askerde belime en iyi gelen şey werzalit yemekhane sandalyesi olmuştu. adeta mucize gibi idi. o sert, dümdüz sandalyede eğri veya kaykılarak oturmak mümkün değildi.

hele hele altı tekerlekli, oynayan sandalyeler facia gibi. geçen bir tanesinde iki saat oturdum belimin aynı yeri bir gün sızladı.

bahsettiğim mucizevi werzalit yemekhane sandalyeleri şunlar, zaten bilirsiniz:

http://bit.ly/sandalye1

http://bit.ly/sandalye2

http://bit.ly/sandalye3

kötü olanlar ise şunlar:

http://bit.ly/sandalye01

http://bit.ly/sandalye02

http://bit.ly/sandalye03

şu an evimde masa başında da devamlı bunda oturuyorum ve yukarıda bahsettiğim harmstring esnetmesini yapıyorum, belimde zerre kadar ağrı yok. herkese tavsiyem mutlaka bu sandalyeden edinin. Ben Ankara'da İtfaiye Meydanı'ndan aldım.

-----------

Yine ister basit - mekanik bel ağrısı olsun, ister bel fıtığı olsun, kilo vermek çok çok önemli. belindeki ağrıdan dolayı ızdırap içinde olan bir sürü insanın ciddi kilo verdikten sonra ağrısının kalmadığını veya çok çok azaldığını biliyorum.

---------

Kemer mevzusuna gelince:

Deadliftte asla da kemer kullanmıyorum. Kemerlerin -özellikle de ucuz olanlarının- faydası yok, beli de tam sarmıyor, hareket ederken kayıyor ve onu oturtmak da ayrı bir iş, kimisi göğüsünün altına kimisi de iyice kasıklarına bağlıyor.

çoğu kişi ölesiye sıkı - sert şekilde bağlıyor o kemerleri. bu sefer bel hareket esnasında esneyemiyor ve bu çok daha sağlıksız.

şöyle bir örnek vereyim: biceps çalışırken kolunuz tamamen açıkken, bicepsin yukarıya ve aşağıya bağlanan tendonlarını oraya çivilesem, antremana başladığınız gibi bicepsiniz kopar çünkü sabitlenen kas - tendon esneyemez, ancak kopar.

kalitesiz kemerleri deli gibi sıkmak da bu anlamda yarardan çok zarar getiriyor.

Mesela şurada, hemen video başında, kemer çok sıkı değil, elbette beli tutuyor ama "ne kadar sıksam o kadar iyidir" mantığıyla öldüresiye sıkılmamış:

https://www.youtube.com/watch?v=OPgLqaXJQMI&feature=related

Kemer mevzusunda forum yazarı SCHWARZXXL'e teşekkür ediyorum ben de zamanında kalitesiz kemerlerle az boğuşmadım, oturtması kayması takması derken zararı daha çoktu.
    ----------------

ModiXvoorN'a gelince:

tahmin ettiğim gibi, Harmstring kasları kısa, yıllarca bel fıtığı - bel sakatlanması tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, sakatlık "ben geliyorum" demiş.

Basit - mekanik bel ağrıları sadece ağrı ve kasılma ile gider, üstüne uyuşma karıncalanma gibi belirtiler varsa bel fıtığı düşünülebilir.

Yarın zaten hekime muayene olacakmışsınız ama o özellikle yapma demedikçe (ki diyeceğini sanmam) güzelce ısındıktan sonra KONTROLLÜ olarak yavaş yavaş harmstring esnetme hareketlerinizi yapın ve bahsettiğim sandalyeden mutlaka edinin, postürünüzü (duruşunuzu) mutlaka düzgün tutun.

20. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Slm.Benım ıkı yerım de bel fıtığı var(l4-l5 ve l5-s1).l4-5 tekı hafıf,l5-s1 de biraz şiddetli.1 beyin cerrahi,1 ortopedist,2 tane fizik tedavi uzmanı,1 adet manuel terapi uzmanına muayene oldum.Hiçbirinden bir fayda görmedim.Son olarak gittiğim manuel terapi uzmanının tavsiyeleri biraz işe yaradı.Doktorların fıtık dediğine onlar sinir sıkışması dedi.Yani şuraya varcam her doktor bu işin üstesinden gelemiyor.Bu işte uzman insanlara başvurmak lazım.'BK' sizin bahsetiğiniz hareketi yaptıgımda elim yere deymiyor.Acaba deymesi için sürekli yapsam faydası olur mu?Ağrılarım az şuan ama body ı bıraktım.Şuan yürüyüş yapıyorum sadece.Saygılar.

Sayfayı Paylaş