Bel Çukuru - Anterior Pelvic Tilt - Kifoz - Forward Head

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ertans tarafından 4 Mart 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ertans

ertans Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar merhaba.

Bel çukurundan dolayısıyla göbek ve duruş bozukluğundan çok muzdaribim.
    Boyum 178 cm. Kilom 76

Konuyla ilgili forumda bir çok başlık var lakin biraz da bilgi kirliliği var gibi. Açıkcası hangi hareketten başlayıp ne sıklıkla şekilde yapacağım kestiremedim.

Fotoğraf yok ama temsili şöyle bişey eklemek istiyorum.

fotoğraf da sağ tarafda ki gibiyim anlıcanız üzere. fazlası var eksiği yok. sanki birisi kalcalarımdan yukarı doğru çekiyor yürürken, böyle kendimi askıda yürüyormuşum gibi hissediyorum.

sabahları gayet düzgün bir hal alıyor uyandıktan sonra baktığımda. ama 1-2 saat yine bu hale geliyor. araştırmaların sonucu Lordoz (Anterior Pelvic Tilt) ve Kifoz var bunlara bağlı olarak da forward head gelişmiş gibi. belki de telefona çok bakıyorum.

Masabaşı bir işte çalışıyorum 1 yıldır. Bu sorunla ilgili pek çok tavsiyeler verilmiş hareketler önerilmiş. Youtube da onca video mevcut. Bazıları boş beleş hareketlerdir. Ama ben bunu anlayacak durumda bilgi birikimine sahip değilim.

Sizlerden ricam, (forumda da arayıp bulamadığım için) Hangi hareketleri, Hangi periyotlarla, setlerle yapmamız gerekiyor. Deadlift olmalı diyen de var, tam tersine kesinlikle olmamalı diyende var.

Bu konuyu sade anlaşılır bir dille, mümkünse bi video var ise bunla ilgili onu söyleyip, bunları yapın başka bişey yapmayın diyen birisi varmıdır yardımcı olabiliecek.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

2. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    Bu videodaki hareketleri her gün uygulaman 2-3 ayda sorununu optimum düzeyde çözecektir

Deadlift bel kaslarını güçlendirmek için etkili görünebilir ama bu tür rahatsızlığın varsa ileride fıtığa yol açma ihtimalin yüksek.Önce sorununu çöz daha sonra deadlift tekrar düşünülebilir.

3. ertans

ertans Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Çok teşekkür ederim. Büyük bir karmaşadan kurtardınız beni. İyi günler

4. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist

Bu linkteki
    Bodyweight hip trust
    Rkc plank
    Lunge stretch

Bu linkten
    Lower back muscle stretch
    Abdominal crunch

Toplam bu 5 hareketi lordoz için eksiksiz yapmanızı öneririm. Vaktiniz varsa diğerlerini de ekleyebilirsiniz.

Bu linkteki 4 hareketi de kifoz için uygulayabilirsiniz.

Eğer egzersiz programı hafif gelirse

Bu linkteki egzersizleri de kifoz için uygulayabilirsiniz.

Bu süreçte önemli olan sürekliliktir. Fazla hareket seçip sıkılıp bırakmaktansa az sayıda egzersizi düzenli şekilde yaparak daha verimli bir rutin oluşturmak daha iyidir.

5. ertans

ertans Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3

üstad teşekkür ederim ilgin için.

diğer arkadaşın paylaştığı ve Bu hareketler içerisinden sanırım 5-6 hareket seçip, sürekliliği korumamda fayda var

Hydraa bunu beğendi.
  6. ertans

ertans Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    EK OLARAK; belimde düzleşme mevcut. bu hareketlerden farklı bişey yapmama gerek yok sanırım. hem çukur hem düzleşme.

Sayfayı Paylaş