BB programım hakkında görüşleriniz

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve skywalker34 tarafından 4 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. skywalker34

skywalker34 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Herkese selamlar
    Kasım ayıyla beraber yaklaşık 11 aydan beri düzenli olarak BB yapıyorum. Üniversite yıllarında 2 yıl boyunca (yaz ve yarı yıl tatilleri hariç) aksatsamda elimden geldiğince çalışma programıma sadık kalarak vücudumu geliştirmeye çalıştım . Bu zaman zarfında BB'yi bırakma dönemi oldu 6 sene kadar :) tabi bu süreç içerisinde boş oturmadım. Düzenli olarak snowboard ve wakeboard yaptığım için bir şekilde yaz kış vücudum sürekli hareket halinde fit kaldı. o yüzden kilo alma veya ani bir çökme durumu yaşamadım.

Geçmişimi ön bilgi olsun diye sizlere sundum.
    Şu an ki durumumdan bahsedersem spor salonuna gitmiyorum. Ama eve gerekli olan tüm çalışma istasyonlarını, halter ve dambıl setlerini aldım. Eksik bir araç veya gereçim mutlaka vardır ama açıkçası spor salonunuda çok aramıyorum. Üniversiteden edindiğim tecrübelerle bana gerekli olan daha doğrusu hedeflerime uygun olan araç ve gereçler kısmende olsa beni ve kaslarımı tatmin ediyor.

Kısaca ekipmanlarımı sayarsam

http://i1011.hizliresim.com/2010/11/4/2480.jpg (ağırlık sehpası)

http://i1011.hizliresim.com/2010/11/4/2508.jpg (mekik sehpası)

http://i1011.hizliresim.com/2010/11/4/2513.jpg (halter set 50 kg 80'e çıkardım eklerle)

http://i1011.hizliresim.com/2010/11/4/2518.jpg (esktradan dambıl set)

http://i1011.hizliresim.com/2010/11/4/2525.jpg (pilates topu)

kullandığım supplementler

Ultima Nutrition %100 Whey Protein
    Universal Amino 3001

Diyeceksiniz ki neden bir spor salonuna gitmiyorsun?
    Evet kendimi geliştirmek için gitmeliyim çok haklısınız ama işim gereği saat mefhumu beni engelliyor. saat en iyi ihtimalle akşam 19:00'da çıksam bile 20:30'dan önce spora başlayamıyorum. E öncesinde bişiler yiyip spor yapıp gece 23:00'den sonra yemek yemekte olayın özüne ters diye biliyorum. böyle bir durumla karşı karşıya olunca gece 00:30 kadar açık spor salonu bulamıyorum. o yüzden kendi salonumu kuruyim en azından kafam rahat olsun rahat rahat çalışıyım diyorum.

İzlediğim programı belkide çok amatör bulacaksınız bilmiyorum son 3 aydan beri bu sistem de gidiyorum ve ciddi etkisini gördüm hatta birden vücudumda patlama yaşadım diyebilirim

örnek gün programı çalışma şeklim. Akşam eve gelip yemeğimi yiyor ve yaklaşık 1.5 2 saatlik dinlenmeden sonra saat 22:00 doğru BodyForum sitemizdeki vücut geliştirme egzersizleri bölümünü tıklayarak BB'ye başlıyorum

pazartesi

triceps full program - biceps full program yapıyorum (2, 3 hareket hariç)
    daha sonrasında programı 3 müzik parçası yani yaklaşık 15 dk'lık göğsümde 5 kg'lık ağırlıkla mekik sehpasında yarım mekik çekiyorum. son 5 dk.da full yatmaya çalışıyorum.

salı
    dinlenme

çarşamba
    gene vücut egzersizleri sayfamızı açıp göğüs full program ve sırt full program yapıyorum ardından tekrar karın çalışmamla bitiriyorum

perşembe
    dinlenme

cuma
    omuz full program bilek ve birazda kalça çalışıp gene karın hareketiyle bitiriyorum

cumartesi
    dinlenme

pazar
    karın full program (2, 3 hareketi sevmediğim için yapmıyorum) bacak ve sona cila olsun diye şınav çekiyorum şu an için sayım 25 zorlarsam 30 görürüm ama zorlamak istemiyorum biraz pişip rahatça 30'a geçmek istiyorum

ağırlık seçimlerim genelde harekete göre değişiyor kimi ağırlıklarda 3 tekrar 10 set kimilerinde ise 3 tekrar 15 set yapıyorum. 1.5 ayda bir harekete göre ağırlık artırımına gidiyorum

şöle söliyim genel olarak vücudum şekillendi derlendi ve toplandı etrafımdaki insanlar farkı hemen anlıyorlar ve sen spora başlamışın kolların kaslanmış göğsün şişmiş diyorlar. karnımda sadece bir tek çizgi çıkarabildim :) üstten çok orta karın bölgesinde yok etmeye çalıştığım ufak bir yağlanma var ama bunun besinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü yağsız peynir yoğurt süt vs tüketemiyorum çok tatsız tuzsuz geliyor.

evet görüşlerinizi merak ediyorum
    lütfen kzmayın eminim yanlış yaptığım bişiler var bende sizin gibi tecrübe sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. sizin tavsiyelerinize göre daha etkin bir çalışma sistemine kavuşabilirim

özet: sanırsam tam olarak ne yaptığımı bilmiyorum :)

Son düzenleme: 4 Kasım 2010
  2. Winans

Winans Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İzmir
    Merhabalar skywalker34

Öncelikle tebrik etmem gerekir ki evde spor salonunu kısmende olsa oluşturmayı başarmışsın...Benimde hayallerimin arasında evime Multipress machine ve gerekli ekipman(ağırlık,bar,sehpa...)almak önceliğim:) Programınla ilgili görüş veya önerilerime gelecek olursam, eğer ki sen bu programla vücudunda gözle görülür bi değişme olduğunun farkındaysan ufak tefek değişiklikler yaparak devam etmeni öneririm. Şunu yap veya bunu yap diyemem çünkü her hareket veya programın farklı vücutlarda gösterdiği etki aynı olmayabilir bilirsinsin ki genetik yapının özelliği burda ortaya çıkmaktadır.

Fakat programında gözüme çarpan noktalar çarşamba günkü yoğun antremanın ve antreman egzersizleri bölümünü açıp her bölgenin hareketlerini full(Ben burdan konudaki bütün gögüs hareketlerini bi çırpıda yapıveriyorum anlıyorum) olarak yapman oldu.

Zaten göğüs antremanları yorucu olur ve sen üstüne birde büyük kas grubu olarak nitelendirilen sırtı çalıştırırsan alacağın verimden şüphelerim var. Bende zamanında her bölgeyi haftada 2 kere çalıştırmak için aynı anda göğüs-sırt çalışması yaptım fakat beklediğim faydayı göremedim. Onun yerine pazartesi günü yaptığın kol çalışmasını bölüp birini çarşambaya, çarşamba günkü çalıştığın bölgelerin birinide pazartesiye atabilirsin(triceps-gögüs&biceps-sırt veya biceps-gögüs&triceps-sırt). Ben ikincisini öneririm ki çünkü göğüs antremanın sırasında triceps'ler yorulacaktır ve bu istediğin ağırlıkları kaldırmanı engeller. Aynı durum sırt-biceps içinde geçerli...

İkinci bi noktaya gelecek olursam, anladığım kadarıyla her bölgede yaptığın hareket tekrarı! Mesela biceps antremanından örnek verecek olursam Antreman egzersizleri bölümüne baktığımda 10'dan fazla biceps hareketinin olduğunu gördüm sen 2-3 tanesini çıkarıyorum demişsin. Öyle yapsan bile her bölge için çok fazla hareket yaptığını söylemek isterim(Eğer ki yanlış anlamadıysam). Üstüne birde triceps'i 7-8 hareketle çalıştırıyorsun:) Biceps veya Triceps için max. 4 hareket yapsan aynı şekilde gögüs için max. 3 press 2 şekil hareketi yapsan senin için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Belli bi süre(2-3 ay) geçtikten sonra bazı hareketlerde değişmelerde yapabilirsin. Vücudunun sürekli aynı harekete alışıp tepki vermeyi kesebilme olasılığına karşı.

Son olarak pazar günü full bacak çalışmanı önerebilirim çalışman bittikten sonra eğer istersen mekik çekersin. Zaten pazartesi günü göğüs çalışacağın için bir gün önce şınavla kendini zorlaman performansını düşürebilir.

Yazımın başında da söylediğim gibi kesin şunu değiştir bunu yap gibi bişi deme hakkım yok ama önerimi irdeleyip ona göre tekrar bi program düzenlemesi yapmanı düşünüyorum.

İyi çalışmalar...

Son düzenleme: 5 Kasım 2010
    skywalker34 bunu beğendi.
  3. skywalker34

skywalker34 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Winans ilk önce konumu sabırla okuyup sabırla cevaplandırdığın için çok teşekkür ederim :)
    dediğim herşeyi çok net anlamışın bir kaç eksik hareketi yapamıyışımın artı bir nedeni uygun poziyonu yaratacak ek aparatlarımın olmayışı.
    açıkçası gözle görülür bir değişim yaşadım ama senin bahsettiğin göğüs çalışmasının ardından sırt çalışmam hem beni yoruyordu hemde sanırsam dediğin gibi gelişimimde bir yavaşlatmaya neden oluyordu. bende bundan çok şüpheleniyordum ama bilen birilerine danışıp tam anlamıyla emin olmak istiyordum. yazdıklarını okuyunca da şüphelerimin doğru olduğunu anladım ve aydınlandım.

dediğin gibi bugünde itibaren çalışmalarımı parçalamaya başlayacağım. sonuçta bu izlediğim yolda bir gün boyunca dinlenmem sanırsam pek bişey ifade etmiyordu çünkü zaten kaslarımı yakma aşamasına geçiyormuşum. şimdi senin tarifinden yola çıkarak

pazartesi

triceps ve göğüsten hareketleri

çarşamba biceps ve sırt

vs şeklinde ilerleyeceğim.

bu dediğin gibi benim için çok daha faydalı olacak buna eminim
    tekrardan teşekkür ederim. programımdaki değişimle olan gelişmeleri ve vücudumun reaksiyonunu buradan bildireceğim.

Sayfayı Paylaş