Basketbol için VG mi Kick Box mu ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve BilgeKağan tarafından 11 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Hangisine başlamalıyım ?

1. Vücut Geliştirme

oy sayısı 4
    80,0%
  2. Kick Box

oy sayısı 1
    20,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. BilgeKağan

BilgeKağan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba abilerim, ablalarım. Ben okulda arkadaşlarımla, kapalı sahada kendi başıma sürekli Basketbol oynayan birisiyim ve Basketbolda gelişmek istiyorum. Fakat Basketbol benim için biraz hobi gibi. Çünkü her istediğimde antrenmana gidemiyorum, basket sahası kapalı oluyor. Basketbol demişken vücut ölçülerimi de söyleyeyim ; Yaşım 16, Boyum 184, Kilom 65-70 civarlarında. Gencim, haliyle enerji patlaması yaşıyorum. Evde kaldığım zaman ne yapacağımı bilemiyorum dışarı çıkıp koşuyorum, koştuktan sonra yine bir enerjim oluyor. Basketbolda pasif kaldığım, enerjimi Basketbola harcayamadığım için ekstra bir spora başlamaya karar verdim. Ve evimin yanında bir spor salonu var. Aynı salon vücut geliştirme için de uygun, Kick Box için de. Şimdi Kick Box patlayıcı güç sağlıyor. Ve Basketbolda da patlayıcı güce bir hayli ihtiyaç var. Ama Kick Boxun sağladığı patlayıcı güç sadece yumruklar için mi, yoksa genel olarak tüm vücuda etki eder mi ? Patlayıcı güç sağladığından mütevellit Kick Box'a biraz eğimliyim ama bir yandan da sıçramamı geliştirmek için vücut geliştirmeye gitmek istiyorum. Hangi spora gitmeliyim ? Senin bileceğin iş falan demezseniz sevinirim, ben ikisine de yatkınım.

2. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    "baskentbol için vg mi kickbox'mu"
    dostum bi kere bir sporu geliştirmek için başka bir spor yapılmaz çünkü o sporun kemdi kondisyon ve güç idmanları vardır.
    nedir bunlar genel olarak çoğu sporda fullbody sistemler yapılır şınav olsun mekik olsun abs olsun
    yüzme bunlardan en zorudur belli miktar yüzüp sudan çıkıp 30 şınav çekiyorsun statik duruş yapıyorsun mekik çekiyorsun ve geri suya atlıyorsun durmadan tekrarlıyorsun bunu ölümlerden ölüm beğen yani phelpsin idmanlarını izleyebilirsin kara idmanları çok sağlamdır. burdaki temel amaç o spor dalını yaparken yeteri güce sahip olmaktır. misal hayatında hiç spor yapmamış birisi hangi spor olursa olsun erken yorulmaya mahkumdur çünkü vucut gündelik hareketleri yapacak kadar gelişmiştir. yani basket için kendi idman sistemi var zaten istediğin kaynaktan bulabilirsin. vg yararlımı diye sorarsan değil. çünkü direnç ve kuvvet hipertrofiden farklı bir olay ben powerlifting yapıyorum dersen o olur bak. direnç dayanıklılık kuvvet bunların idmanları başka.
    vg yaparakta aslında güç idmanları yapabilirsin ağır girerek belli bi kuvvet potansiyeli oluşturabilirsin kendine ama bekleme süreleri kas onarımı için gereken süre handikap.

Son düzenleme: 12 Şubat 2019
  3. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    türkiye de değil ama Nba de oynayan basketbolculara devamlı vücut geliştirme çalıştırıyorlar. Misal Hidayet Türkoğlu. nba e gittiğinde zargana gibiydi. 5 sene sonra baya şişmişti. Sen de gözlemleyebilirsin hidayetin eski videolarından. bir sacramento haline bak. Bir orlando.
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2019 ---
    bu arada nba de yoga pilates gibi esnetmeye yönelik hareketlerde yaptırıyorlar sporculara.

Son düzenleme: 12 Şubat 2019
  4. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Kick Boks, Vg, Basketbol...Bunlar farklı şeyler ve birbirlerine faydası çok az. Onun yerine hangi sporu yapıyorsan yap, crossfit eklemelisin.
    Powerlifting de olmaz. Çünkü merkezi sinir sistemini felç eder. Bu da patlayıcı kuvvetini baltalar.

5. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    tek doğrusunu heraxles yazmış gerisi laf salatası. @heraxles in dediği gibi bir spor için başka bir spor yapılmaz. her sporun kendine özel antrenmanı vardır. futboldan tut curlinge kadar. curlingin bile kendine ait diyeti antrenmanı var. zaten overtraining diye bir şey var. o da iyi değil. mesela lebron james in beslenme ve antrenmanlarıyla ilgili röportajlarını okuyabilirsin. enerjini kondisyonunu en iyi şekilde yukarıda tutmak için antrenman yapman gerekiyor. vücudunu geliştirecek şekilde değil. hidayet'i örnek vermiş ama ona bakacak olursan nba da zayıf ama yine de çok etkili olan basketbolcular var. bundan seneler evvel gilbert arenas adidas'ın getirdiği bir şartla vücut geliştirmişti. çünkü amerika marka yüzüydü.

heraxles bunu beğendi.
  6. BilgeKağan

BilgeKağan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hepinize teşekkür ederim, asıl amacım basketbolda gelişmek olduğundan Kick Box'a gitmemeye karar verdim.

Sayfayı Paylaş