Barfiksin çalıştırdığı kas grupları hakkında yardım.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Kanunadami tarafından 7 Kasım 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kanunadami

Kanunadami Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar ben kendimi bildim bileli barfiks çekiyorum ama hep standart pozisyonda(avuç içi karşıyı gösterecek şekilde) çekiyordum.
    Bu pozisyonun sırt kaslarını çalıştırdığını biliyorum.
    Severek yaptığım tek hareket barfiks, o yüzden bunu çeşitlendirmek istedim; avuç içi kendimi gösterecek şekilde normal barfiks, avuç içi karşıyı gösterecek şekilde enseye barfiks çekmeyi de düşünüyorum bu hareketlerin tam olarak nereleri zorladığı hakkında çeşitli bilgilere ulaştım ancak herkes değişik yerlerden bahsediyor bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip bir arkadaşım beni aydınlatabilir mi?
    Ayrıca barfiksi şu şekilde çekiyorum 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1-0-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10(piramit) ilk olark 5ten geriye başlattım şuan 10dan geriye yapabiliyorum, bunun haricinde önerebileceğiniz barfiks programı var mı?

2. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Pronated/ avuç içi karşıyı gösteren barfiks/Pullup:
    Geniş tutulduğu takdirde Teres Major odaklı bir harakete dönüşür. Bu kas V görüntüsü için elzemdir.

Supinated/avuç içi bize bakan/ Chinup
    Latissimus Dorsi’yi daha fazla esnettiğin için Lat gelişimi açısından önemlidir.

Tutuşun hangi yönde olduğuna bakılmaksızın Göğüse ve daha altına doğru çekilen “Sternum Pullup” Ramboid merkezli bir harekettir.

Tutuş aralığı daraldıkça Latissimus’un esneme payı artmaktadır. Bu nedenle dar tutuşlar kas gelişimi açısından fayda sağlar ancak genelde yapılan hata dar tutarken çok fazla kolları kullanmaktır. Oysa yapılması gereken Lat Pull Down yapar gibi göğüsü öne çıkartıp kürek kemiklerini arkada sıkıştırmaktır. Yıllardır bu sporu yapan insanlarda dahi Rounded Back/Kambur Sırt ile barfiks formu görmek mümkün.

Enseye barfiks, omuz rotasyonunu kontrol etme güçlüğü açısından problemli bir hareket. Hareketi yapan kişinin mobiletesi ve spor geçmişi çok önemli bu harekette. Rotator Cuff kas grubu zayıf bir insanın asla denememesi gerekir. Kaldı ki kas gelişimi açısından vazgeçilmez bir hareket de değildir.

NeverEnough, diez, Lie ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Kanunadami

Kanunadami Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Detaylı cevap için çok teşekkür ederim hocam.
    Yazınızı pdf bilgi formuna dönüştürdüm sanırım doğru olan kaslar bunlar;
    https://docdro.id/9Zsb7fi

Son düzenleme: 14 Kasım 2019
  4. Frightos

Frightos Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Tutuş şeklini, tutus aralığını vs değiştirerek bütün sirta etki ettirrrisin fakat nereye kadar? Barfiks mukemmel bir hareket onda suphe yokta sen sadece barfiks cekerek ne yapmayı planliyorsun.ki zaten kaslarin vucut ağırlığına adepte olduktan sonra calistirdigi kaslarda gelisimi durdurucak .

5. Kanunadami

Kanunadami Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tekrar sayısını arttırmak, ağırlığı arttırmak(vücuda ağırlık bağlamak) gelişimi devam ettirmez mi?

abseto bunu beğendi.
  6. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Barfiks birçok şey için yeterli bir hareket. Muhtemelen yapılan tüm spor hareketleri içerisinde hem en compound hareketlerden, hem de o kaslara gerekli stimülasyonu da sağlayabiliyor. Ancak neden sadece bunu yapmak istediğinizi anlamadım?

7. Kanunadami

Kanunadami Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Barfiks birçok şey için yeterli bir hareket.
    Bu cümleden dolayı ve rahat yapabildiğim için sadece barfiks yapıyorum, şınavım çok kötü ne kadar yaparsam yapayım arttıramıyorum.

Sayfayı Paylaş