Barbell curl yaparken ön kolum yanmıyor ve gelişmiyor

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Muham3d18 tarafından 16 Nisan 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Evet aslında yaklaşık 5 aydır fitness yapıyorum karantinadan dolayı evde devam etmek zorunda kaldım ama ağırlık seti aldığımdan fazlaca ağırlık plakları mevcut ama kol hareketlerinde ağırlığı arttıramıyorum. Bugün sizlere danışmak istediğim şey barbell curl yaparken hareketi aşırı nizami yapmaya çalışıyorum ama kaç aydır ağırlık artışı olmuyor hareketin formu bozulacak diye kollarımın barı kaldıramadığı yerde bırakıyorum. Sizce ağırlık artışı için formu bozmam gerekir mi ? Bi de kollarım tam vücudumun yanında mı olsun yoksa hafif öndemi olsunlar yaparken ve de kalçamı, karnımı sıkmam, omuzlarımı geriye almam şart mı?
    NOT:Yaşım 15

2. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    1. barbell curlda öyle aman aman bi artma olmaz zaten , bench press değilki bu
    2. kilo alman lazım yani sen kaslarına yeterli besini vermezsen kütle elde edemezsin yani kasta ekleyemezsin

3. BoraKa

BoraKa Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    18
    Aynı sorun bende de var biceps küçük kas grubudur ve hızla bir artış bekleyemezsin. Dikkat et Overtraining olmuş olmayasın olduysan bir araştır derim. Örnek olarak sana 2 ay önce barbelli 17.5 kilo ile yapıordum şimdi 27.5 ile nizamı yapıyorum son 1 aydır ağırlık neredeyse artmadı :)
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Nisan 2020 ---
    Bu arada yaşıtız ağırlık arttırmak istiyorsan momentum kullanabilirsin ama çok ta sallanmadan bicepslerin deli gibi yanana kadar bas beslenme ve uyku iyiyse gelişim kaçınılmaz

Muham3d18 bunu beğendi.
  4. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Bu spora başladığım zaman yaklaşık 63 kiloydum şimdi ise 75. Karnımda hafif bir yağlanma olmasına rağmen boyum 180 cm olduğu için fazla belli olmuyor ama çoğu ölçüm gelişmesine rağmen kolum vücudumun yanında çok ufak duruyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Nisan 2020 ---
    Öncelikle tavsiyen için teşekkür ederim dostum. Ama sıkıntı şu ki ön kol antrenmanı yaptığımda tatmin olacağım kadar yanma hissedemiyorum yani yeteri kadar yorabildiğimi hissedemiyorum dolayısıyla istemsizce setleri gereğinden fazla arttırıyorum. Artık resmen psikolojik bir olaya dönüştü bende, biceps çalışmasına geçmeden önce hareketin formunu yanlış yapacağım diye titriyorum. 2-3 ay önce kolum 34 cm olmuştu şu an hala 34 cm.

Son düzenleme: 17 Nisan 2020
    ahmet377 bunu beğendi.
  5. BoraKa

BoraKa Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    18
    Vücut bir yerden sonra sürekli aynı hareketi yaparsan alışır ve gelişim yavaşlar. Başka alternatif hareketler denimelisin EZ bar reverse deneyebilirsin mesela.

6. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    kilom 75 kollarım 34 demişsin o boy ve kiloya göre 34 normal yani kötü değil, benimde kilom 74 kolum 35

7. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Peki yağsız bir formda kollarımın büyüme ihtimali yok mu yani? Kilo almaya çalışsam yağlanacam ki şu an yağ oranım %18 falan kollarımın büyüyüp yağ oranımın azalması için ne yapmalıyım ?

ahmet377 bunu beğendi.
  8. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    bende aynı problemden muzdaripim şimdi kilo alsam kollarım büyücek ama dahada yağlanacağım napsam bende bilmiyorum

9. BoraKa

BoraKa Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    18
    KArantinadasın zaten dostum bulkun tam zamanı :D Ne bulursan ye zaman kas inşaat etme zamanı

ahmet377 bunu beğendi.
  10. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    knk öyle de yeni bulktan çıktım zaten 68 den 74 e bulkla çıktım ama siz öyle diyosanız bi 81 e falan çıkayım

11. BoraKa

BoraKa Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    18
    Bas dostum ne bulursan ye hepsi gainzz. ( sana taysiyem 1 ay bulk yap sonra geri dönüşü zor olur :D )

ahmet377 bunu beğendi.
  12. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    Barbell Curl'un 4 set yapacaksınız diyelim, 2 seti cheating'li 2 seti duvara yaslanarak tam nizami yapıyordum ben salona giderken, en verimlisi böyle oldu. Cheating halini ilk 2 sete koyacaksanız çok iyi ısının derim.(Bu arada cheating derken abartı bir cheating değil yukarı noktalarda ufak cheating)

13. BoraKa

BoraKa Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    18
    İlk 2 set nizamı yapmaya çalışsa daha iyi olmaz mı ? Kasları sağlam yorar ilk 2 setten sonra cheating yapsa daha verimli olur gibime geliyor.

14. mustafayucel075

mustafayucel075 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle boy ve kilo durumlarımız, hatta spora başlangıç tarihlerimiz birbirine benzer olduğundan benimle benzer vücut tipine sahip olduğunuzu düşünüyorum. Sizin de ince bilekleri, dar omuzlu bir vücudunuz mu var? 1.82 boy 65 kilo başlangıç 7 ayda 75 kiloya ulaştım. ( Hatta 78'i bile görmüştüm de sonra biraz salınca verdim kiloyu) Şu karantina döneminde de elimde spor aletleri olmadığından bir aydır bostayim bu arada, fiyatları uçurduklarindan almak da istemiyorum.

Kol meselesine gelince, ben 7 aylık seruvenimde çok az izole kol calismisimdir. BP, Dips, chin up, pull up, Barbell Row, deadlift ile yeteri kadar kolu çalıştırıyorsun zaten. Ve ben bu bileşik egzersizleri de sıklıkla yaptım. Sadece salonlarin kapanmasina 15 gün kala onkollarimin çok ince kaldığını düşünüp onkol için izole egzersizleri yapmaya başlamıştım. Kollarım da 37 cm falan, hiç yağı yok, dediğim gibi çok az izole kol çalıştım. Bu süreçte başlangıçta 7.5 kg dumbell ile curl yapıyorsam şuanda 12,5 kg ile anca 8-10 tekrar çıkarırım. Curlde ağırlığı kilonu epey yukarı çekene kadar pek arttiramiyorsun sanırım bu da normal bir durum. Belki hergun 20+ kglerle belini kira kira curl yapan brosplitciler gibi ağır curl yapamıyorum ama ağırlıklı dips, barfiks, deadlift, squat gibi alfa egzersizlerde de çoğu yanıma yaklasamiyor.

Kol çok kafaya takılacak bir şey değil ama yine de çok sorun ediyorsanız size tavsiyem;
    - Drop, superset uygulayarak kasları şaşırtmaya bakın.
    - bileşik egzersizleri ihmal etmeyin ki bu hareketlerle kolunuz belki de curlden daha çok çalışacaktır. örneğin chin up mükemmel biceps çalıştırır bence curlden daha verimli.

Son düzenleme: 20 Nisan 2020
  15. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    o kilo ve boyda 37 çok iyi bir rakam eminmisin 37 olduğuna

16. magicemre1

magicemre1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Bende de aynısını yaşıyordum; şöyle söyleyeyim 15 kiloyu zorlayabiliyordum ama 20 kiloda 1 tekrarda bile ölüyordum. barbell curl sadece biceps ve çevresinde etkilidir. çok fazla bir kasın çalışmadığından gelişmesi çok yavaş gözükür. Benim sana önerim bir süre barbell curl yapma, başka hareket yap üst vücut için 1 hafta sonra tekrar barbell curl'a dön. ben böyle yaptığımda bi hayli fark oldu. Vücut şaşırtmaca çok klişe oldu ama en azından gelişim gösteriyor. bir de zayıfsan kilo almana bak.

17. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Doğrudur omuzlarım 1 yıl öncesinden beri evde düzenli şınav çekmeme rağmen dar ve boyum 180 cm yani anlayacağın ektomorf yapılıyım.Antrenman konusun gelince ben de senin yaptığın gibi güç antrenmanlarının beni çok daha iyi geliştireceğini düşünüyorum ama başlangıçtan süre gelen cahilliğim yüzünden haftanın 3 günü 4 günlük split yapıyordum yani anlayacağın 1 kas grubunu 1 haftadan daha fazla sürede 1 kere çalıştırıyordum aynı zamanda da 3 gün boksa gidiyordum ona rağmen 63 kilodan kısa süre içerisinde 75 kiloya çıktım ama vücudum istediğim gibi olmamıştı ardından haftanın 3 günü compound olmayan (tamamen izole) hareketlerle fullbody yapmayı denedim fakat hiç bir şekilde ağırlık arttıramadım tam tersi kaldırabildiğim ağırlıklarda dahi zorlanmaya başladım.Keşke 5x5 tarzı compound güç antrenmanları yapsaydım diyorum şimdi ama henüz 16 yaşımda olduğumdan dolayı omurga ve eklemlere fazla yük bindirmek istemiyorum.Her neyse yapmış olduğum fullbody egzersizlerinden sonra boksu bırakmış şekilde tekrar split egzersizlere döndüm fakat formumun ne kadar berbat olduğunun farkına vardım birçok harekette. Misal omuz çalıştıktan sonra veyahut çalışırken hiç bir kasılma hissedemiyordum. Spliti yaptıktan bir ay sonra virüs dolayısıyla spor salonları kapatıldı.Anlayacağın bana hiç yol gösteren olmadı ve şu anki fiziğime bakılırsa 5-6 aylık bir fizik denilemez.Bi de belki5x5 tarzı bir antrenman uygularsam diye bir sorum olacak, göğüs liflerin daha şu an net olarak belirgin mi yani göğüs formun izole bir göğüs yapmamana rağmen iyi mi veya bir eksiği var mı?Bi de ikinci sorum göğüs için izole(yana açış hareketini) yapmasak da göğüsümüz istediiğimiz gibi gelişir mi?
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Nisan 2020 ---
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Nisan 2020 ---
    Şu anda barbell curl sonrası hammer curl yapıyorum,kendi paylaşımımı yaptıktan sonraki gün bar curlde 20 kiloyla belimi kıra kıra 3 set yaptım tabi fazla abartmadım önceliğim kolumu hissetmek oldu bunu yaptıktan sonra bir iki antrenman geçti o zaman 20 kiloyla hile yapmadan hiç tekrar çıkmıyordu bugün 4 tekrar çıktı o kadar hızlı tepki vermesine şaşırdım ayriyetten istediğim yanmayı hissedebildim yani uzun süredir biceps egzersizinden böyle verim aldığımı hatırlamıyorum.

Son düzenleme: 20 Nisan 2020
    ahmet377 bunu beğendi.
  18. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    hocam 20 kilo çok az değilmi ben 25 kilo ile 4x12 rahat yapıyorum

19. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Dediğim gibi gücüm çok az ve de gücümü arttırmaya dayalı çalışamadım hatalar yaptım vs.

ahmet377 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş