Bar İle Alna Triceps Hareketinde Ağrı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Berkay Türkkan tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar kendi tecrübem dahilinde salonda bu tarz ağrı ile karşılaşan başka kişilerde ortak olarak gözlemlediğim durum, hareketin fazla ağırlık ve yanlış form ile yapılmasından kaynaklanıyor.

İlk olarak dirseklerinizi ağırlığı alnınıza doğru indirirken yanlarınıza doğru açarsanız, dirsek bölgesindeki tendonlar etkileniyor. Ve bunu normalde yapmanız gerekenden yüksek ağırlık ile yaparsanız acı daha da fazla olacaktır.

Nacizane tavsiyem, dirseklerinizi birbirine yakın tutup, dirseği mümkün olduğunca oynatmadan ağırlığı tamamen triceps kasına bindirmeniz yönünde. Bunun için en iyi yöntem hissedeceğiniz ama göreceli daha hafif bir ağırlık ile hareketi doğru formda uygulamak. Hareketi yaparken etkilenmesi gereken bölgeyi gözünüzde animasyon gibi canlandırarak, hissetmeye çalışın.

Aslında buna "visualization" (canlandırma) diyorlar. Şahsen bir kası çalıştırırken, nefes alıp verişimle o bölgeye kanımın ilerleyişini ve o kasın anatomik olarak hayalini kurup, kasılıp gevşeyişini kafamda canlandırıyorum. Bunu yapmaya başladığımdan beri güzel etkiler gördüm. Ve uluslararası platformlarda da araştırdığım kadarıyla bu teknikten faydalanan bir çok sporcu mevcut. Özellikle sırt çalışırken çok daha iyi hissedebilmenizi sağlamakta. Beyin-kas arası bağlantının gelişiminde etkili olduğuna dair bir inancım mevcut.

Bir de bu şekilde tecrübe etmenizi dilerim.

Alper19891, Berkay Türkkan ve wrestler bunu beğendi.
  2. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Başıma gelmiş bir sakatlıktır. Lokal kortizon en iyi tedavidir.

Golfçü dirseği diye aratın.

Tedavi:

Dirsek ve el bileğinin tekrarlayıcı ve zorlayıcı hareketlerinden kaçınmalıdır. Ağrı kesiciler, antiromatizmal pomadlar kullanılır. Hastalığın evresine göre soğuk ve sıcak uygulamalar yapılır. El bileği ve dirseğe splint ve bandaj uygulanabilir. En iyi tedavi lezyon bölgesine uygulanacak lokal kortizon enjeksiyonlarıdır. Enjeksiyon ilk iki gün ağrıyı artırabilir. Hastalarpın % 75 i tek bir enjeksiyonla düzelir. Hastalık kronikleşir ve tedavilere cevap vermez ise fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi ön kola yapılacak mobilizasyon egzersizleri ile birlikte yapılır. Çok nadiren cerrahi müdahale gerekebilir. ALINTIDIR....

Alper19891 ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  3. SUPER HUMAN

SUPER HUMAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SAĞLIK ÇALIŞANI ve PERSONAL TRAİNER
    Yer:
    İSTANBUL
    Şimdilik alternatif hareketlere yönelin, antrenmanda dirseğinizi sıkıca sarın, ağrı devam ederse fazla üzerine gitmeyin. Arkadaşlarımızın tavsiye ettiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Aynı problem 1.5 sene önce sağ dirseğimde vardı ve aynı hareketten muzdariptim. Birkaç ilaç kullandım ( kıkırdak ve tenzonlar için ) ve alternatik hareketleri tercih ettim. 15 günde sağlığıma kavuştum.

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  4. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Herkese çok teşekkür ederim,sayenizde detaylı bir çok bilgi edinmiş oldum :)

5. solasguitarra

solasguitarra Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Skull crusher denen hareket dirsekleri zorlar. Aynı sorun bende de vardı ve ağırlık azaltarak bu sorunu çözdüm. Sorun dirseğin sivri kısmının, etrafını saran zara baskı yapması, ilerlemiş halinde de yırtması durumudur. Yırtıldığında tedavisi ameliyattır. Fazla zorlamanızı tavsiye etmem, zira bi süre sonra dirseklerinizi masaya koyduğunuzda bile inanılmaz bi acıyla karşılaşabilirsiniz. Ve diğer triceps hareketlerinde de acınız artmaya başlar. Dar bench press yada dumble ı oturarak enseye indirmek şeklinde çalışılabilir. Ben çözümü 25 kilo ile yapmak yerine 17.5 kiloda yapmakta buldum skull crusher hareketini.

6. 1983

1983 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar eklem ağrıları ve spor yaralanmaları için netde epey araştırma yaptım ve myomega diye ürünü buldum kullancı yorumlarını felan arıaştırdım gerkes olumlu yorum yapıyordu bende 70 tl ye kıyıp aldım ve gerçekten bahsedildiği kadar müthiş bir ağrı kesici krem bu nanateknoloji olarak üretilmiş ve ağrılı bölgeye direk temas edip hızlı emilimi ve uzun süreli spor yaparken fazlasıyla ağrıyı hissettirmeyecek sürede etkili. ben sabah dirseğime sürdüm ve tıpkı nanali viks kremin daha keskin ve güzel kokulu hali var. hatta o kadar keskinki kokladımda müthiş bir nane ettkisi var bu içindeki mentol sanırım. bu ürünü herkese öneririm.

http://www.myomegaturkiye.com/

http://www.****************/liste/m...aspx?productId=sgseromega&categoryId=26012171

umarım site yöneticisi arkadaşlar reklam olarak görmezler. ayrı bir başlık konusu olarakda açmayı düşünüyorum...

7. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    selamlar;
    dediğiniz hareket sanırım şu:
    http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/kneeling-cable-triceps-extension
    sorun bende de var...ve ben de forumlarda çok araştırdım, şimdilik sorun eskisi gibi değil
    ilk olarak açma-germe den sonra,çeşitli hareketlerle ve düşük ağırlıklarla triceps i ve dirseği iyice ısıtıyorum, ısıtmak çok önemli
    skullcrusher ın yerine alternatif olarak close-grip bench press veya pushdown önermişler, onlarla başladıktan sonra, dumbbell incline triceps extension yapıyorum( http://exrx.net/WeightExercises/Triceps/DBInclineTricepsExt.html )
    fakat ister skullcrusher da isterse de db incline extensionda olsun çok yüksek ağırlık kullanmaktan ve extravaganza nın dediği gibi dirsekleri birbirinden çok uzaklaştırıp yapmaktan kaçınmak gerekiyor bence de.
    Ben de durum daha kötüye gider diye kendime dirsek desteği almıştım, onu kullanıyorum...antrenmana gitmeden önce bölgeye Jointace sürüp gidiyorum(Voltaren de olabilir)...işe yaramıyor denilmiş; ben de ara ara gulucosamine kullanmıştım
    Antrenman sonrasında ise şiddetli ağrı/acı olduğu dönemde buz işe yarıyordu...şimdilerde antrenman sonrasında 1 kere buz press yapıyorum, yetiyor

8. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Güzel bir ısınma,düzgün form,çok aşırı olmayan kilolar ve dirseklikle ağrı yok denecek kadar az bir düzeye indi.Bir çok kişinin yaşadığı bir sorun malesef.Dirseklere daha az yük bindirmek için aşağıdaki versiyon da kullanılabilir :

[YOUTUBE]d_KZxkY_0cM[/YOUTUBE]

9. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    artık benim gözüm korktu bu skullcrusher türevlerinden
    çünkü bugün moothy nin dediği gibi diğer başka hareketle değiştirdim. Bugün triceps idmanı şöyleydi;
    * Close Grip Bench Press
    * V-bar Pushdown
    * Dumbbell Triceps Press
    * Dumbbell Kickback
    ve bu akşam zerre ağrı-acı yok...Tavsiye ederim arkadaşlar, tamam güzel vuruyor ama skullcrusher den başka hareketler de var ;)

Cellucorc4 ve Dexter_Morgan bunu beğendi.
  10. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    konu açılalı çok olmuş ama bende triceps alna press hareketinde bazı arkadaşlarımdan aynı şeyleri duyuyorum. dirseklerim ağrıyor gibi. burda benim düşüncem ağırlığı tam olarak alna doğru indirmemek yani bar alnınıza değmesin bu durumda ağırlık kas kontrolünden çıkıp eklemlere binebilir o noktadan sonrada hareket kas gelişimi içinde faydalı olmayabilir. yani gerilimden çıkarıp boşa almayacaksınız kası ben bu şekilde çalışmaktayım.

11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    evvet bende yeni farkettim bu sıkıntının en büyük nedeni barla yapılan hareketlerde geniş tutarak barın eklemlere yatay baskı yapması sonucu buralara zarar vermesi

yani barla enseye indiriş hareketinde dirsekleri çok açmayın
    omuz press bench press ve geniş tutuş barbell curl içinde bu geçerli
    bu şekilde yapmassanız sakatlanacağınız kesin diye birşey yok ancak ihtimali düşürmek için bu şekilde yapılmasını öneriyorum

12. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    aynı problem bendede vardı, o derece ağrı yapıyordu ki artık bu ağrı diğer kol hareketlerimede yansımaya başlamıştı, bende tamamen bu hareketi askıya aldım, farklı hareketlerle o açık kolayca kapanmakta,
    illa bu hareket olmalı diye kasmaya gerek yok :)

alna tricepste dirsekleri dar tutmak çok önemli lakin nekadar dar tutarsanız tutun bellli bir ağırlıktan sonra dirsek dayanmıyor, gücün oluyor ama dirsek karşılamıyor bunu,

örneğin dumbbell ile Triceps Extension hareketini tek elle 35 kiloyla yaparken sorun yaratmazken aynı ağırlık bile 2 elle alna trcepste dirsek sorun veriyor,,

tavsiyem Glucosamine Chondroitin MSM desteğiyle birlikte hafif kiloyla yapmanız, yinede ağrı veriyorsa hiç yapmamanız...

çünkü dirsek bi sakatlanırsa dahada toparlamak zor...

Son düzenleme: 6 Haziran 2013

Sayfayı Paylaş