Bakanlığın Ön Gördüğü Kırmızı Et Tüketimi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Kauss tarafından 16 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Fhm dergisinin bionic ekine göz atıyordum. Hangi sayının eki bilemiyorum. Kırmızı et hakkında bir yazı dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim.

70 gram günde tüketilmesi gereken kırmızı et Sağlık bakanlığının tavsiyesi

Temeli

Bağımsız Scientific Advisory Commitee on Nutrition (SACN) kırmızı et, işlenmiş et ve bağırsak kanseri arasında bağ olduğunu söylüyor. Günümüze kadar günde tüketilmesi tavsiye edilen maksimum oran 90 gramdı ama 2007'de Dünya Kanser Araştırma Kurumu'nun verileri sonucunda bu oran aşağıya çekildi.

Gerçekçi mi ?

Sağlık bakanlığının maksimum günlük 70 gram kırmızı et tüketilmesini tavsiye ediyor. 70 gram da,

1 kuzu pirzola
    İki parça biftek
    veya
    üç parça jambona denk geliyor.

Bunlar vücudunuzun ihtiyacı olduğu doğru orandaki amino asitleri karşılayabiliyor.

Asıl Kural

Diyetisyenler '' Hükümetler kırmızı etin kansere neden olduğunu söylese de, Kuzey ülkelerinde ki bazı kültürler fazlasıyla kırmızı et tüketmesine rağmen nadiren kanser gözleniliyor ''. Kırmızı et sağlıklı bir yaşam için gerekli olan protein, demir, çinko, kreatin ve diğer bileşenler açısından mükemmel bir kaynaktır.

Yazı böyle devam ediyor. FHM'in burada ki bakanlıktan kastı yanılmıyorsan İngiltere' de ki bakanlıktan bahsediyor. Her neyse benim aklıma takılan konu şu oldu. Günde 1 kuzu pirzola yada iki parça biftek veya üç parça jambon ne kadar yeterli ? Bu günlük ihtiyaç normal spor yapmayan kişiler için düzenlenmiştir.
    Fakat bu kurala uyduk diyelim 1 kuzu pirzola ile insan doyar mı ? Bana çok mantıksız geldi açıkcası, fazlalığı sağlıksız olabilir o ayrı konu.

Azi, Danny Boy, baskn35 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Tabiki 1 kuzu pirzola ile insan doymaz, fakat spor yapmayıp hergün pirzola yiyen biri olduğunu sanmıyorum, bu yüzden örn haftada 1 yediğimizi varsaysak yüklü yiyoruz haliyle.

Sayfayı Paylaş