Bacak Çalışmanın Önemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ineedpower tarafından 10 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
 1. ineedpower
  Offline

  ineedpower Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  348
  Beğenileri:
  395
  Ödül Puanları:
  73
  Arkadaşlar bende bacak çalışmasına önem vermezdim nasıl olsa görünmüyor bi faydası yok diye düşünürdüm fakat şu 1 ay 4 bacak antrenmanından sonra gücümün arttığını hissediyorum ve daha çabuk terliyorum galiba metabolizmam hızlandı çünkü bacaklar vücuttaki en büyük kas olduğu için daha fazla enerji ihtiyacı istiyor.

  İnternette bi yazı buldum çok güzel bir yazı sizlerle paylaşmak istiyorum gerçekten bacak çalışmak beni çok iyi motive etti özellikle calflar :D genetik olarak galiba calflarım iyi 1 aydada olsa biraz gelişme sağladım.

  Gelelim yazıya
  Bacak Çalışanlar, Çalışmayanlara Göre Daha Çok Büyüme Hormonu Salgılar

  Fizyolojik açıdan düşünüldüğünde, büyümeye etki eden hormon growth hormone (büyüme hormonu) dur. Kaslarımız egzersiz esnasında yüksek dirençlerle çalıştığında bu hormonun kana salgısı artar. Daha büyük kas gurupları, daha fazla büyüme hormonu salgılayacaktır. Vücuttaki en büyük iki kas gurubu Gluteus Maximus ve Hamstrings dir ve bu kaslar bacaklarımızda bulunmaktadır. Bu nedenle bacak kaslarının çalışmasıyla vücutta salgılanan büyüme hormonunun miktarı daha fazla olacaktır.
  Bacak Çalışanla Çalışmayanın Arasındaki Fark

  Bacaklardan salgılanan bu hormonun üst vücuttaki kaslara olan etkisini tartışmak isteyen arkadaşlar olabilir. Bunu şöyle açıklayabilirim. Diyelim ki Ahmet sadece üst vücut kaslarını çalıştırıyor ve bu kasların vücuda kazandırdığı büyüme hormonu miktarı 3mg olsun. Bu demektir ki Ahmet’in vücut içinde toplam büyüme hormonu rezervi 3 mg'dır. Aynı salonda Cengiz de çalışıyor ve onun antrenman programında hem üst vücut hem alt vücut kasları bulunmakta. Bu durumda Cengiz’in vücudunda bacak kaslarından 5 mg. üst vücut kaslarından da 3 mg. büyüme hormonu kana verilsin Cengiz’in vücudunda bacak kaslarından 5 mg. üst vücut kaslarından da 3 mg. büyüme hormonu vücuda kazandırılsın, bu demektir ki Cengiz’in vücudundaki kullanılabilir büyüme hormonu miktarı 8 mg. olacaktır. Bu durumda Ahmet ne kadar çalışırsa çalışsın, Cengiz çalışmalarına devam ettiği sürece onun kadar büyüme hormonu rezervi olamayacaktır.
  Elbette ki eğer Cengiz üst vücudunu çalıştırmasaydı, rezerv ne kadar olursa olsun, üst vücut kasları Ahmet’inki kadar büyümeyecektir. Kas büyümesi, ancak kaslarda stres yaratılırsa ve sonrasında overcompansation (fazla tamamlama) sağlanırsa gelişebilir. Ancak büyüme hormonunun vücutta oluşturduğu olumlu etkiler, sadece kas büyümesiyle kısıtlı değildir. Bu hormon ayrıca depo yağlarının kana verilip yakılmasını hızlandırdığı gibi, ayrıca vücuttaki protein sentezinin de arttırılmasını sağlamaktadır. Böylece Cengiz, hem Ahmet’e göre daha kolay yağ yakacak, hem de yediği proteinli besinleri daha etkili bir şekilde sindirebilecektir.
  Dışarıdan Alınan Büyüme Hormonu Performansı Asla Çok Arttırmaz

  Büyüme hormonunun vücut içerisindeki dengesi çok hassastır. Azlığı da çokluğu da zarar getirebilir. Ayrıca yapılan deneylerde bu hormonu ilaç olarak almanın spor performansına pek bir olumlu etkisi olduğuna dair bir kanıt bulunamamış, ancak doğuştan hormon dengesi bozuk olan hastalarda tedavisi başarılı olmuştur. O nedenle sana tavsiyem, eğer hormon fonksiyonlarında bir rahatsızlık bulunmuyorsa ve sağlıklı isen, büyüme hormonunun vücudundaki doğal halini tercih etmendir.
  Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler için:
  1) http://www.medical-library.net/sites/framer.html?/sites/_human_growth_hormone_(hgh).html
  2) http://www.bodybuildbid.com/articles/muscle_building/fastgains.html
  3) Essentials of Strength Training and Conditioning, 2nd Edition, Thomas R. Baechle, Roger W. Earle
  Kaynaklarından yararlanabilirsin.
  Bu nedenle fizyolojik açıdan, eğer büyüme ile ilgili sorunların varsa, sadece vücuttaki estetik kaslara eğilmek yerine, bütün vücut kaslarını (özellikle büyük kas guruplarını) içine alan bir egzersiz programı dizayn etmen gerekir. Böylece vücudun yaşamsal sistemlerinin (hormonsal düzen, sindirim, metabolizma gibi) daha verimli çalışmasını sağlamış olursun.
  Bacak Çalışanlar Diğer Egzersizlerini Daha Ağır Çalışabilir

  Gelelim işin biyomekanik kısmına. Biyomekanik, hareket bilimi olarak kabul edilebilir. Vücut kaslarının birbiriyle orantılı olması ve ortak çalışabilmeleri, hareketlerimizin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Bu demektir ki bacak kaslarının kuvvetli olması, kollarımızla yaptığımız hareketlerin verimliliğini arttıracaktır. Nitekim bench press’i düşük olan birçok üye ile çalışırken, onların bacak kuvvetini arttırdıktan sonra eskiden kaldırdıkları ağırlığın %15-25 daha fazlasını kaldırabildiklerine tanık oldum. Bunun nedeni, bacak çalışmaları sayesinde artan omurga stabilizasyonu ve daha etkili güç transferi idi.
  Bacak Çalışanların Vücudu Daha İyi Güç Transferi Yapar

  Bu nasıl mı olur? Şöyle açıklayayım:
  Yukarıda bench press örneğini verdiğim için, stabilizasyon ve güç transferini aynı egzersiz üzerinde açıklamak istiyorum. Bench press uygulanırken amaç, zeminden gelen kuvvet vektörünün bara en uygun şekilde geçirilebilmesidir. Zemin, bench üzerinde baş, omuzlar ve kalça ile yaratılırken, yerde ise bacaklarımız ile yaratılır. Kısacası omurgamızın ve bacaklarımızın stabilizasyonu, etkili bir güç transferi için çok önemlidir. Bu konudaki referansım: http://www.bodybuildinguniverse.com/routine9.htm
  Şimdi Ahmet ve Cengiz’e tekrar dönelim. Ahmet çoğunlukla üst vücut kaslarını çalıştırdığı için salon içerisindeki zamanının çoğu bench’lerde geçmektedir. (Salonlarda yapılan üst vücut egzersizlerinin %80’i oturarak ya da yatarak yapılmaktadır). Araştırmalar göstermiştir ki oturarak ya da yatarak çalışıldığında stabilizasyondan sorumlu kaslara gelen sinir uyarıları azalmaktadır. Bu nedenle Ahmet’in karin ve bel kasları yüksek derecedeki yükleri stabilize edecek yeteneğe sahip değildir. Ancak Cengiz, squat’lar, lunge’lar, dead-lift’ler esnasında iç karın kaslarını da orantılı olarak çalıştırmıştır. O nedenle bench press esnasında hem ayakları hem de omurgası vasıtasıyla vücudunu stabilize etmesi daha kolaylaşacak ve Ahmet’e oranla daha verimli ağırlık kaldırabilecektir.  ALINTIDIR.
   
  Son düzenleme: 10 Ağustos 2012
  Arman Aslan, himrkolo ve dishiwelet bunu beğendi.
 2. ilkayerguden
  Offline

  ilkayerguden Üye

  Katılım:
  18 Mart 2012
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Meslek:
  Ögrenci
  Yer:
  Edirne
  Salonda gördügüm birçok kişi bacak calısmıor senin gibi düşünüolar bu yazıyı onlarada okutmak lazım :)
   
 3. ineedpower
  Offline

  ineedpower Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  348
  Beğenileri:
  395
  Ödül Puanları:
  73
  düşünüyordum diyelim artık bacağa fazla önem vericem bu arada 2pac imzası güzelmiş.
  Rap
  Is
  Pac
   
 4. surakings2
  Offline

  surakings2 Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  464
  Beğenileri:
  142
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  VG
  Yer:
  Sivas
  Bacak çalıştıktan sonra fena acılarım olsada,Sonucunu alacağımı düşünüyorum.


  Ve anlamadığım neden kimse bacak çalışmıyor:S
   
 5. ineedpower
  Offline

  ineedpower Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  348
  Beğenileri:
  395
  Ödül Puanları:
  73
  Dediğim gibi nasıl olsa görünmüyor hesabı ama bacağın üst vücuda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.
   
 6. ilkayerguden
  Offline

  ilkayerguden Üye

  Katılım:
  18 Mart 2012
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Meslek:
  Ögrenci
  Yer:
  Edirne
  Bizim Türkler bilinçsiz yapıor ondan herşeye önyargılı 1 hafta önce 7 aydır bu sporu yapan bi elemanla konustum dedim Ndn bacak çalışmıorsun Napıcam bacagı daha cok boyu kısaltıor dior :)
   
 7. ozan1234
  Offline

  ozan1234 Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Minder , serbest stili güreşçi.
  Çok iyi bir konu malum bizim türklerde bacak antremanları sınırlı sayıda yapan kişi var bende futbolcu olduğum zamanlarda [ Sakatlık bıraktım ] bacaklarım çok iyiydi 3 sene aradan sonra bacaklarım söndü ve bende yaklaşık 1 senedir bacak antremanları yapıyorum.Ve öyle bir gelişme varki daha iyi yükseğe zıplama hızlı koşma insana bildiğin hareketlilik veriyor.
   
 8. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  Benim bacak yapım zayıf ve çocukken hiç bisiklete binmedim. Yüzme sporu yaptım bu nedenle ince uzun bacaklarım oldu. Belkide kas yapım çok gelişmeye uygun değildir.
  Ama şimdi kalınlaştırmak için bacak çalışıyorum.
  Size iki sorum var;
  1-Bacak antremanını haftada bir gün yapıyorum zaten çok ağır çalıştığım için 4-5 günde ancak geçiyor ağrıları. bahsettiğiniz hormonların salgılanması için herhangi bir kas grubundan sonra bacak çalışma şartı yoktur heralde?
  2-Bacaklarımı kalınlaştırmak için salondaki bisikletin ağır kademelerinde sürmemin faydası olacağını söylüyorlar bunu tavsiye edermisin? ayrıca bisikleri kardio amaçlı antreemandan önce 15-20 dk 3. ağır kademede çeviriyorum. eğer daha ağır yaparsam idman gücümden kaybedeceğim için idmandan sonra yapmamda sakınca varmı?
   
 9. kabus2213
  Offline

  kabus2213 Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  101
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Ben güç için yapıyorum bu sporu benim farkettiğim birşeyde kasları bütün olarak düşünmek lazım mesela kendi adıma söyliyim önkol çalıştıktan sonra biceps ve tricepsleriminde önkolla beraber geliştiğini farkediyorum doğru yanlış emin değilim ama benim gözlemim bu yönde.O yüzden üst vücuda bacaklarıda orantılanması görüşündeyim.
   
 10. letsev
  Offline

  letsev Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  1.079
  Ödül Puanları:
  123
  benim en önem verdiğim yer bacak. dolgun bacaklar kadar sexy bir görüntü olamaz :). zaten dolgun bacaklar üst vücudunda gelişimini hızlandıracaktır. çünkü vucudun en büyük kas gurubu. testesteron artırmakta önemi büyük.
   
 11. jackmaldow
  Offline

  jackmaldow Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  LA / California
  Bacak calismamak gerçekten saçmalık vücudu bir bütün olarak görüp tamamını çalıştırmak gerekir .
   
 12. serdar2
  Offline

  serdar2 Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  442
  Beğenileri:
  532
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  Purchase
  Yer:
  Avusturya
  eger haftada bir
  squat
  stiff leg deadlift
  extensions
  curls
  calves
  leg press
  calismiyorsam, o hafta kendimi calismis saymiyorum.

  Bacak calismayan kisiler de bu sporu yapiyorum demesinler.Ne demek istedigimi iyi duzenli hakki ile bacak calisan arkadaslara sorsunlar.En sevdigim gundur bacak gunu.
   
 13. Duratec
  Offline

  Duratec Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2010
  Mesajlar:
  881
  Beğenileri:
  657
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Ankara
  Dün göğüs-kanat idmani yapmıştım bugün de omuz-kol yapacaktım ki bacağın önemini bu konu bana tekrar hatırlattı ve bu gün bacak idmanı yapmaya karar verdim.. Kol ve omuzu yarına bıraktım , bugünkü bacak idmani yarını da iyi yönde etklieyebilir düşüncesiyle.. :)
   
 14. Duratec
  Offline

  Duratec Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2010
  Mesajlar:
  881
  Beğenileri:
  657
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Ankara
  Evet çalıştım ve geldim.. Koltuktan kalkamıyorum,merdiven çıkamıyorum :D
   
  zeybek bunu beğendi.
 15. surakings2
  Offline

  surakings2 Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  464
  Beğenileri:
  142
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  VG
  Yer:
  Sivas

  Off of:DO ağrıyı bilirim ben:D
   
 16. letsev
  Offline

  letsev Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  1.079
  Ödül Puanları:
  123
  ilk seferlerde bu olacak alış ileride bu durum yavaş yavaş düzelir. idmandan sonra o bölgelere soğuk su tut :)
   
 17. Duratec
  Offline

  Duratec Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2010
  Mesajlar:
  881
  Beğenileri:
  657
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Ankara
  Yav ilk sefer değilde bugün olağandan ağır ve fazla squad girdim , setleri yüksek tuttum o yüzden böyle oldu ama çok ağrı falan yok bitek merdiven çıkma olayı sakat :D

  [​IMG]

  Gerçi bu after :)
   
  ineedpower bunu beğendi.
 18. jackmaldow
  Offline

  jackmaldow Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  LA / California
  İlk kez yapıyorsanız birde yüklendiyseniz gerçekten kötü ilk çalışmamda zar zor yürümeler merdiven çıkamamalar otururken destek almak vs. ama iyi dinlenip ve duş alırken masaj yapın geçicektir .
   
 19. ineedpower
  Offline

  ineedpower Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  348
  Beğenileri:
  395
  Ödül Puanları:
  73
  en güzel dinlenme uyku <3
   
 20. ahmetcankar1234
  Offline

  ahmetcankar1234 Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2014
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  arkadaslar benım bir sorunum var bacak çalışmanın etkisini biliyorum ve hep bacak calısırım ama suan kalçam cok büyüdü yani kötü gözüküyor squattan olsa gerek squatı güç antrenmanı şeklinde yapmayı düsünüyorum ve leg extension ve leg curly nin set sayısını artırmayı ne diyorsunuz ?
   

Sayfayı Paylaş