Başlangıç seviyesi için ideal ağırlığa karar verme

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve macncheese55 tarafından 16 Ocak 2021 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. macncheese55

macncheese55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar
    17 yaşındayım, yaklaşık 175 cm boyunda , 51 kg ağırlığındayım büyümemi henüz tamamlamadım ve nihai yetişkin vücuduma bazı yaşıtlarımın aksine daha ulaşmadım.

Yakın zamanda evde ağırlık çalışma kararı alıp 65 kilogramlık bir halter seti edindim
    bu setten dambıl olarak iki el için 5kg iki dambıl hazırladım ve muscle and strength forumundaki ortalama bir birey için yapılmış belli başlı antrenmanları bu dambıl ile yapmaya başladım.
    bunun yanında halter gerektiren deadlift vs hareketleri yaklasık 40 kilogramlık bir halterle gerçekleştiriyorum (örn hareket : 4 set 10 rep 40kg deadlift)

fakat okudugum bazı forumlarda bu ağrılıkların kas yapmaktan çok sadece sahip oldugum kasları belirginleştireceğinden bahsedildi

kasım yok.

bu ağırlıklar benim için yetersiz mi ?

daha onceden herhangi bir aşinalığım yok.

şimdiden teşekkürler , daha fazla bilgiye ihtiyac duyuyorsanız onları da yazabilirim

2. Teguero

Teguero Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    İyi forumlar.
    Ben de sporda yeniyim sana fikir vermesi için ağırlıklarımı söyleyeyim. Öncelikle vücut ölçülerim 176 boy 80 kg 35 cm kolum var.
    Biceps için ağırlık: Dumbell ile yapılan tüm hareketlerde 7.5-10-12.5 vücut yorgunluğuma bağlı 7.5 ile giriyorum bazen 10 ile bitiriyorum bazen 12.5 ile. Ez bar ile girdiğimde 5er kilo takıyorum bir set geri kalan tüm setleri 7.5 ar kg ile devam ediyorum.
    Triceps: Kablo ile yapılan antremanlarda ağırlığın kaç kg olduğunu hatırlamıyorum şu an yarın salonda bakar editlerim. Ancak dumbell ile girdiğim hareketlerde tricepslerim biraz zayıf 5 ila 7.5 ile çalışıyorum. Skull crusher gibi bar hareketlerinde 2.5 kg takıp yapıyorum.
    Göğüs: fly hareketlerini 7.5-10-12.5 olarak yapıyorum. Benchim çok zayıf 7.5ar başlıyorum 10ar 12.5ar olarak çıkıyorum. Pullover hareketinde 15 kg dumbell ile yapıyorum.
    Omuz: Omuz press makinesinde 35-40 civarı çalışıyorum. Dumbell ile olan kısımlarda ise 7.5 kg ile çalışıyorum. Sadece ekstradan dumbell press yaptığımda 12.5 kg ile press yapıyorum.
    Sırt ve bacakta kaldırabildiğim maks kuvvetlerde çalışıyorum ama kaçar kg olduğunu net hatırlayamıyorum. Deatlift ve squat yapmıyorum henüz.

Tabi bunlar henüz başlangıç benim temel hedefim belli bir mühlet kas kazanımından ziyade vücut koordinasyonu ve kuvvet kazanımı. Böylece hem ileriki dönem için vücudumu hazırlıyorum hem de düşük kiloların verdiği motivasyon kaybından etkilenmiyorum.

Sayfayı Paylaş