başınızdan geçen sakatlıklar, sebepleri ve şimdiki durumları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve boksbody tarafından 8 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 78 üye.
  1. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Merkez bölgesi karın,alt sırt ve glutes kasları.

Bu bölgelerin güçlü olması, omurgaya binen yükü azaltır ve böylelikle bel sakatlanması riskini azaltır.

Lonewolf ve Dengesizzz bunu beğendi.
  2. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    2 ay once sol kolumda dirsekle bilek arasındaki kemikte bi agrı basladı curl hareketlerinde inanılmaz agrıyordu heleki barı yere bırakırken inanılmaz bir acı giriyordu 2 aydır antrenman yapmıyorum ve hala gecmedi daha ne kadar sürecek bilmiyorum ama en sonunda kesip atacam kolu cok canımı sıkıyo bu durum . . .
    ara sıra evdeki dumbelli elime alıp 3-4 kere d. curl yapıyorum gectimi diye , yok gecmiyo arkadas .

3. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    incline bench presste omuz yırtılması, curlde bilek sakatlanması, deadliftte arka bacağa cok kötü kramp girmişti hatırladıklarım bu kadar..

4. hiko06

hiko06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    barbell curl yaptıktan sonra bileklerim agrıyor. Her antremanda yaptıgım için agrılar geçmiyorda. Sizce harekete ara vermeden ne yapabilirim ? Ve bu agrı ciddi bişeymidir bilgisi olan varmı ?

5. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    hepinize cok geçmiş olsun bende hep bacaktan sakatlandım ikidir.
    1.sinde ağır squat yaparken diz kapağında oldu (ayaklarım normalde hafif dışarı bakık yapardım amcaoğlu düz tut ayaklarını öyle yap dedi bende öyle yaptım sakatlandım aslında naturel duruşum parmaklar hafif dışarı bakar şekildedir normal hayatta). 1 ay yürümede zorluk cektim.seke seke yürüdüm.
    2.sinde ise femur kemiğinde oldu (oda yamuk arazide koşmak ve zıplama egzersizlerinden )4 haftadır dinleniyorum bakalım önümüzdeki hafta bişiler yapıcam.

6. doğanzzv

doğanzzv Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    İlk sakatlığım neredeyse bugun oluyordu ama sanslıymısım olmadı bu konuda tecrubelı oldugum ıcın olmadı belkıde belkı bılıncsız olsam suanda omzum alcıda gezıyodum pulower yaparken gercı cok agır degıldı 40kılo vardı toplam ve 2. Setımdı rahatlıkla 15 tekrar cıkarttıgım bır agırlık nızamı sekılde yaparken sol omzum bıranda bosa geldı ve agırlıgı arkaya attım hemen kalkıp omzumu dınlendırdım bıraz hareket ettırıp antremanı bıtırdım bugune kadar basıma ılk defa geldı hadı hayırlısı herkeze gecmıs olsun dıleklerımle...

7. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    İkinizin de sorunu hareketi yaparken barı sıkmanız.Bilek güçsüzlüğü de bir etken.Öncelikle barı çok sıkmamayı deneyin.O işe yaramazsa youtubedan "forearm exercises" i aratın ve ağıran bölge için antrenmanlar yapın.

maietnigri, hiko06 ve sultanmehmed bunu beğendi.
  8. hiko06

hiko06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hmm teşekkürler pozitorn . ama bu hareketi yaptıkça bu agrı geçmez diye düşünüyorum . sence barbell curl yapmama engel midir bu bilek agrısı ?

9. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul
    aynı bilek ağrısı bende de oldu z bar ile ayakta ön kol çalışırken sorun yok tam koyacağım sırada dirsek bilek arasına bi kitlenme giriyordu ve çok kötü acıyodu tam o acının arttığı sıralar parmağımı kırdım demir plaka düştü üstüne 1 ay ara verdim sonra yeniden denediğimde ağrıların hafiflediğini gördüm şuan çok az bir ağrı oluyor bu arada barı sıkmayın gerçekten faydasını görürsünüz.

idmandan sonra bileklerinizi kas gevşetici ve kas ağrıları için hazırlanmış özel kremler ile yağlayın buzdolabı poşetleri vardır elinizi ona geçirir öyle uyursunuz doktor tavsiye etmişti 1 ay kullandım gerçekten çok iyi geldi

maietnigri ve hiko06 bunu beğendi.
  10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    demekki bileklerinde sıkıntı var yada ağır gidiyorsun
    daha hafif kilolarla set arttırarak dene bakalım olacakmı?
    birde z barla yapıyorsan düz barla dene

hiko06 bunu beğendi.
  11. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Squat için uzmanların tavsiyesi de dizlerin hafif dışa dönük olması şeklinde.

undencem ve jkdo bunu beğendi.
  12. hiko06

hiko06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dünkü antremanlarda gerçekten faydası oldu . agrı azalmıyor ancak çogalmıyorda , şimdilik iyi bir durum. Yardım eden ve yardım etmeye çalışan herkeze teşekkürler

13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    1-sayısız bel incinmesi-ısınmadan çalışma, military presste aşırı ağır çalışma, terliyken ceyranda antreman yapma, bench preste çok ağır girme- hiç bir şikayetim kalmadı

2-boyun incinmesi- ısınmadan çalışma, ağır enseye press çalışma - hiç bir şikayetim kalmadı

3- sol biceps incinmesi-uzun süre ara verdikten sonra ağır girme- yok denecekkadar azaldı(aylar geçmesine rağmen)

4- 2 kere parmak ezilmesi- plaka ve dumbelları dikkatsiz yerine koyma- hiç bir şikayetim kalmadı

5- sırt ağrıları- rüzgarda terli çalışma- hiç bir şikayetim kalmadı

6- omuz sakatlığı - aşırı ağır military pres - çok az ağrı var geçmek üzere

7- dirsek eklemleri ağrıları- benchte ve tricepste dirsekleri kitleyerek ağır çalışma- hala geçmedi antreman tekniğimde değişiklik yaptım geçmesini umuyorum

8- sayısız ayak bileği incinmesi- kötü koşu bantlarında zıplayarak koşmak- hiç bir şikayetim kalmadı

güncelleme zamanı geldi :)
    3 numarada yazdığım biceps sakatlığımdan eser kalmadı artık tamamen geçti inş. sizin biceps sakatlıklarınızda sabırla geçer benimki 6 aykadar sürdü yanılmıyorsam
    6 numaralı omuz sakatlığım halen geçmedi ve beni çok zorluyor antremanlarıma barsız devam etmek zorunda kalıyorum(pressleri) buda biceps gibi uzun sürede geçeceğe benziyor sakatlıkta 2 aya yaklaştım
    7 numaralı dirsek ağrılarımdan tamamen kurtulmasamda epey azaldı ancak hala barsız çalışıyorum barla çalışmaya eçmem için epey zaman gerekli bu sakatlıkla 2 ay civarı uğraşıyorum

Son düzenleme: 27 Mayıs 2013
    münzevi bunu beğendi.
  14. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Bu akşam omuz idmanı yapıyorum hava sıcak diye cam balkonun bir penceresini açtım. Set arasında biraz esen rüzgar ile vücudumun soğuduğunu hissetmemle kronik kas sıkışması arızasının patlak vermesi bir oldu. :) Neyse ki çok şiddetli değil bu seferki birkaç güne gevşer inşaallah.

15. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    1- boyun fıtığım olduğu için sayısız boyun ağrıları. (ilk aylarda sık olurdu, giderek seyrekleşti. artık normalde body yapmasamda 1-2 ayda bir yoklayan boynum gayet rahat, sanırım güçlendi bölge. inatla enseye press falan çalıştım abartmadan da olsa üstüne gittim ağırlığın suyunu çıkartmadan)

2- barbell curl sonrası barı bırakırken bilekten ön kola uzanan ağrı. araştırmalarıma göre bu olay biraz tendonlarla ilgili imiş. 2-3 ayda bir 1 hafta yokluyor bu ağrı sonra geçiyor... bununda beslenmedeki bir eksiklikten kaynaklandığını düşünüyorum çünkü ne zaman bu tip ağrılar çeksem fazla yağlandım diyip biraz az yediğim dönemlere denk geldi...

3- evde tek başıma bench press yaparken 70kg ile rep sayısını abartmam, son repin çıkmaması, barı iterek karnımın üszerinden kalçalarıma doğru götürüp doğruldum. 1 hafta boyunca karın kaslarım çok deişik tarzda ağrıdı...

4- omuz arasıra yokluyor ama ciddi değil şu an sakatlık diyemem ama sinyal verio..

5- yeni yeni deadlift çalışmaya başladım, okuduklarıma göre bu maddeyi de deadliftle ilgili yazıcağım :) inşallah bişi olmaz aartık çok daha dikkatli yapacağım

Son düzenleme: 28 Mayıs 2013
  16. Shredded2

Shredded2 Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Ayak Bileğimi sakatlamıştım 3hafta önce ip atlarken
    Halen squat yaparken sol ayağımda hafif sancı oluyor.

17. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Hang clean sirasinda sol bilegimi sakatladim ve 6 gundur duzgun bicimde antrenman yapamiyorum.

18. oguzaltindal

oguzaltindal Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İst
    Omuz Press yaparken aşırı zorlamadan dolayı omuzu sakatladım. Doktora gittiğimde sıvı artışı olmuş dedi. 1 haftalık tedavi sonrası bir şey kalmadı.

Smith Machine Squad yaparken son sette hocanın da desteği ile fazla ağır girdim son 2 tekrarda duruşum bozuldu farkettim ama devam ettim ve boynum sakatlandı. Şimdilik geçti birşey yok.

Allah kimsenin başına vermesin ağır sakatlıklar çoğu zaman istemesek de bu spordan uzaklaşmamıza neden oluyor ama benim yaşadığım gibi hafif sakatlıklar kendimizi tanımamıza üst sınırı belirleyebilmemize fırsat veriyor.

19. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Uzun süredir tenisçi dirseği adlı rahatsızlıkla mücadele ediyordum.Son zamanlarda dirseğimi açıp kapatma esnasında ani kilitlenmeler yaşadığım için doktor tavsiyesiyle vg ye en az 3 aylık bir süre ile ara verdim..Gelişmelere göre değerlendirilecek..

db curl gibi çevirmeli hareketlerin bu rahatsızlığa neden olabileceği yönünde bilgi edindim..

20. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    çok çok çok geçmiş olsun vallahi çok üzüldüm
    inş. geçer ve tekrar bodye başlayabilirsin
    dirsekteki problem bendede özellikle barlı çalışmalarda etkisini gösteriyor
    demekki yanlara doğru baskı yapılmasına sebep olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum
    o yüzden geniş tutuş bar lı hareketler biraz daha riskli
    dirseklik kullanmak gerekiyor
    şimdi canın çok sıkkındır bodyden uzaklaşmak çok ağır geliyor insana
    beni düşüncesi bile rahatsız etmeye yetiyor
    geçmiş olsun

Sayfayı Paylaş