Büyüme çağında fazla hayvansal protein !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve baskn35 tarafından 11 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Herkese merhaba.
    Ben 16 yaşındayım 3 aydır bu sporla meşgulum.
    Beslenmeme oldukça dikkat etmekteyim.

Fakat tabiki annem bu olaydan şikayetçi. Yani hergun bu kadar yumurta ve tavuk göğsü yemem sinirlerini bozuyor.
    Sabah bir televizyon programında büyüme çağında hayvansal protein fazla alınırsa, ileride kanser olunabileceğini söyledi. Hatta yumurtayı bile haftada 3 kere yemelisiniz dedi(14-15-16) yaş için.

Bende tabiki, kulak asmadım. Fakat siz ne düşünüyorsunuz?

teşekkürler.

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    herşeyin fazlası tabi ki zarardır...(

hayvansal proteinleri uzun süre ,fazla oranlarda kullanmak türlü zararlara yol açabilir ...herşeyden önce vücutta "radikal asit külleri "bırakırlar ki ,bunların elimine edilmesi metabolizmayı olumsuz yönde etkiler...

ama, ne kadar kullandığından söz etmemişsin tabi ki..) çok da olabilir, az da ?!...)

herşeyden önce yapılan tipik bir yanlışlık "nedense çocuklara 20 kgs lik adamlara da aynı porsiyon yemeklerin " sunulduğu yendirilemye çalışılmasıdır...

önemli olan ,dengeli ,yeterli ,doğru kaynaklar kullanmak...

3. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Hayvansal protein fazlasından ve hayvansal yağlardan uzak durursanız kanser riski artmaz.

4. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Ben kahvaltıda 2 tam yumurta, süt, peynir. Yani yaklaşık 20 gr.

Spordan önce 100 gr haslanmıs tavuk goğsu yanı yaklasık 20 gr.

Spordan sonra 100-150 gr haslanmıs tavuk ve 2 yumurta beyazı. Yanı yaklasık 25-30 gr

Yatmadan buyuk bardak yarım yaglı sut yaklasık olarak 7-8 gr protein tuketiyorum

Yaklasık olarak 80 gramı buluyor gunluk tukettıgım hayvansal protein
    57 kiloyum. Sizce bu fazlamı?

5. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Sadece kanser olayına takılmayın ;bizim yaptığımız şey spor ve hayat tarzımızda ,beslenmemizde sağlıklı olmalı.Sadece aldığın proteinleri yazmışzsın gerçi ama hergün böyle böyle besleniyorsan bu gerçekten sağlıksız bir beslenme olur.Sırf proteinleri konuşursak bile tavuk ,hindiyle ,balıkla ,arada bir kırmızı etle mutlaka değişmeli.Peynirin çeşitleriyle oynanmalı.(tulum çökelek lor kaşar ezine)Zaten 57 kilosun yarım yağlı işlem görmüş adı "süt" olan şeylerden içeceğine imkanın varsa günlük sütlerden alabilirsin mesela.Yumurtadada köy yumurtası tercih etmeyi ihmal etme ;) Bİmden ucuza aldığın 2 tane bili bili yumurtaya 1 adet köy yumurtası daha fazla fayda vericektir emin ol.

Ama bunun yanında öğünlerinde bitkisel proteinlere(fasulye nohut mercimek vb) ağırlık veriyorsan; sofranda tavuk göğsüyle sebze yemeğini aynı heyecanla arıyorsan;günde 1-2 porsiyon mevsim meyvelerinden yiyorsan,kaliteli yağlardan bitkisel yağlardan alıyorsan(fındık fıstık ceviz vb) işte o zaman korkucak hiçbirşeyin kalmaz :)

baskn35 bunu beğendi.
  6. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Teşekkür ederim yorumun için :)
    Fındık-ceviz kahvaltıda eksik etmiyorum.
    Her akşam antremandan sonra yediğim tavuğun yanında kesinlikle sebze yemeği yiyorum.

Yediğim yumurtaların tamamı köy yumurtası.
    Günde en fazla 2 tam ve 3 yumurta beyazı yiyorum.
    Onun dışında tavuk toplamda 250 gr ' yi geçmiyor. (antreman yaptıgım günler)
    Yarım yağlı dediğim süt; keçi sütü :)
    Haftada en az 1 balık, 1 kırmızı et tüketiyorum.

Tavuk göğsünü biraz daha azaltmayı düşünüyorum; demek istediğim şu ki; proteini hep aynı besinden değil farklı besinlerden almaya çalışacağım. Tekrar teşekkürler

7. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    aslında doğru annemde öyle diyor ara sırada sebzelerde bulunan proteinden almalıyız ( yeşil mercimek bamya kuru fasulye ) bunlarda et kadar bulunurmuş bunlarıda tüketmek gerek

8. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    sabah 7-8 yumurtamı yiyorum
    günlük yarım kilo civarında tavuk göğsü yiyorum bazen balıkta yiyorum
    ve kırmızı et tüketimimde gayet iyi :)
    günlük sulu yemeğimide yiyorum yağı herşeyi dengeli yanında yoğurtumuda koyuyorum çavdar ekmeğimide yiyorum
    ayrıca protein kullanıyorum

yani her şey et değil fakat bir öğünüm sulu yemekse biri mutlaka et oluyor :)) ve gayet sağlıklıyım :p

haa demek isterim hayvansal gıda 100 gr baz alındığında en fazla protein ve en ucuz ürün olarak tavuk göğsü var 9tl :))

brokoliyide yerim,fasulyede,nohut,bamya.. öğle araları yediğim şeyler bunlar yanında makarna ve yoğurtla :))

Son düzenleme: 11 Ekim 2011
  9. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    anladım teşekkürler, fakat demek istediğim gelişim çağında oluyormuş bu olay.
    yaşınız kaç bilmiyorum fakat tahminimce ergenliği tamamlamışsınız :)
    Sizde sorun olacağını sanmıyorum

10. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Zaten bu duruma düşmemek için lifli besleniyoruz. Çoğu mr.olympianın besinlerinin yanında ( tavuk gibi ) sürekli brokoli görüyorum

11. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    hayır yaşım 16 ve 1senedir de böyle besleniyorum hemen hemen :)

Son düzenleme: 11 Ekim 2011
  12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "sebze ,tahıl "ağırlıklı beslenenler de "kanser "türü hastalıklar azdır...ancak ,daha doğrusu belki de "azdı" demeliyiz , zira kullanıla gübreler, kimyasallar ürünler yıkansa dah, "sistem içine zühur edenler " kümülatif şekilde birikerek daha beter durumlara yol açmakta...organik ,ilaçsız yetişmiş ürünler için bu durum geçerli diyelim en doğrusu...)

Danny Boy ve pastnova bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş