Büyük bir hata yaptım.Şimdi ne yapmalıyım ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve fatiko15 tarafından 27 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar merhaba.20 yaşında 2 yıllık sporcuyum.1 seneyi tecrubesiz geçirdim daha sonra zamanla kalori hesabı ve makro-miro gıdaları su gibi öğrendim.Diyetisyenden ölçüm yaptırıp kalorimi belirliyordum okadar profesyonel gidiyordum.
    Geçen sene 72 kg ile bulkinge başladım.Şuan 84 kiloyum hacim aldım.Ama bir hata yaptım.Nasıl mı ?
    Günlük 3500 cal alıyordum.Ayda 1-2 kg maximum alıyordum.Komplex karbonhidrat,sağlıklı yağ ve tavuk-et-balık ve bolca sebze vardı diyetimde.Günde 1 ölçek whey protein,amino,creatin ve yatarken zma da vardı, tam disiplinli ve ağır çalışırdım herkes beni örnek alırdı.
    Aç olmadığım halde sabah kahvaltısında 5 yumurta, ve 200 gram yulafı zoru zoruna yedim.Gene aç olmadığım halde diğer öğünlerimi zar zor yiyordum.Kustuğum zaman çok oldu.Ama pes etmedim.Bu benim midemi mahvetmiş.Bağırsak ve sindirim problemlerim var.Şuan REFLÜ hastasıyım.Karnımda oca bir şişlik balon gibi, sanırsın ki göbekli bir vatandaş gibiyim.Röntgende full gaz çıktı ve gitmiyor malesef.Sürekli öksürüyorum bu reflü yüzünden.Ben nasıl yapıcam bu işi ? Okuyorum öğrenciyim.Günde 4 öğün yiyorum.3500 kaloriyi nasıl tamamlayacagımı şaşırdım.
    Kahvaltı : 5 yumurta 200 gram yulaf süt
    1.ÖĞÜN : 150-200 gram tavuk-200 gram esmer pirinç,yeşillik ve zetinyagı
    2.öğün : Aynı
    Antremandan sonra muz+whey+amino+creatin
    3.Öğün:150-200 gram tavuk-balık ve brokoli ve zeytinyagı
    Yatarken:zma+bir avuç fındık/badem
    .Beslenmem bu şekilde.Durumu daha da kötüleştirmek istemiyorum.Nasıl yapmalıyım ? Öğünleri böleyim,fazladan bir öğün daha çıkarayım dedim.Ozaman da nerdeyse yatma vaktine denk geliyor 3 er saat ara ile yediğim zaman.Bu hastakıktan tecrubesi olanlalar yardımcı olursa cok memnun olurum.

2. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Gelişimin sınırlarını belirleyen genetik kodlar, hormon profili gibi bilindik unsurların yanında böyle bambaşka etkenler de var. Kağıt üzerinde 3500 kalori gelişimini sağlayabilir ama görünen o ki sistemler bunu kabul etmiyor. Teorik hesaplar kadar bedeni de dinlemek lazım, gidip röntgen çektirdiysen türlü türlü tavsiyeler almışsındır ama şunları bir dene istersen; tüm kalori hesabını bir kenara bırak, kaliteli besinler tüketmeye devam etmekle beraber acıkmadan sofraya oturma, tıka basa kalkma, aynı zamanda öğün saatlerin düzenli olmaya devam etmeli, çiğnediğin lokmaları neredeyse sıvı hale gelmeden yutma, yani daha çok çiğne ve ağır ağır ye, zeytinyağı kullanımını arttır, son öğünden önce bir yemek kaşığı zeytinyağını direk yut, asitli içecek zaten kullanmıyorsundur ama portakal - mandalina gibi asitlilerden de uzak dur.

zeo64 bunu beğendi.
  3. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Kesinlikle asit seker v.s hayatımda yok.İnsanlar bana şaşırıyorlar sen sporcusun bilgilisin, dikkat ediyorsun nasıl böyle oldun diyorlar.E ablacım büyümek için yemek lazım değil mi ? Sorun şu ki ben bu kaloriyi nasıl tamamlayacağım ?

4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    büyümek için yemek lazım da yorulmuş bedenin üstüne de daha gitmemek lazım columbu'nun dediği gibi.bence bunu bir fırsat olarak değerlendirip ihtiyacınız varsa(ki görünen o ki böyle uzun süreçli bulkun ardından ihtiyac vardır gibi)bir süre definisyon düşünebilirsiniz.1-2 ay kadar.daha az yersiniz,aşırı protein alımı muhtemelen sistemleri daha fazla yoracağı için orta değerlerde kalırsınız protein açısından ve kas kaybını minimuma indirmek için gerçekten yavaş kilo verirsiniz.ya da sadece yerinizde sayacak kadar kalori alıp power-strength tarzı bir idman programıyla ağırlıkları artırabilirsiniz.insan hele biz gibi yeni sporcuysa durmadan büyümek istiyor fakat unutmamalıyız ki bu ömürlük bir spor ve böyle bir şeyi vücuduna zaman tanımak için yapman gerekiyor olabilir.bu süreçte de doktorun ilaçların desteğiyle ilerleme kaydedilebilir rahatsızlık açısından.reflünün tedavisi nasıldır mümkün müdür pek bir şey bilmediğim için net bir şey yazamıyorum.

5. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Vücudunu biraz dinlendir. Belki de bu spor size göre degildir. Sınırların ötesine çıkıp sağlığınızı tehlikeye atmayin. Sagliginizin kıymetini kaybetmeden bilin. Geçmiş olsun

6. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkürler.Bu spordun bana göre olmama ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.Beni ben yapan bu.Zaten dediğiniz definasyonu düşünüyordum.1 mayısta bütün supplementleri kesip 8 mayısa kadar kullanmayacak ve 8 mayısta bcaa+l-carnitine+whey ve diyet ile definasyona başlayacaktım.

7. GurkanDln

GurkanDln Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Tukettiğin yulafı azaltıp 2 ye bolmeni öneririm acıkmama sorunu bendede vardı günde 2 fincanın üstüne çıkarmadım yulafı sıkıntı geçti + 200 gram yulaf çok aşırı kendini bu kadar kasmana gerek yok , alternatif karbonhidratlara yonelip lif oranı yüksek kuru meyve tuketebilirsin akşam aldığın zma yı 4 gün felan aksat o midende tepkimeye sebep oluyor olabilir mesela ben kazein kullanamıyorum direk oksurtuyor ,geçmiş olsun.

8. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Günlük almam gereken kalori 3500 ve bunun yuzde %50 %60 sı karbonhidrat.Ben yulafı kıssam da biryerden almam gerekiyordu.Öğünler geceye sarkmasın diye pilavı 200 + 200 şekilde 2 öğünde bitiriyordum
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Nisan 2015 ---
    Günlük almam gereken kalori 3500 ve bunun yuzde %50 %60 sı karbonhidrat.Ben yulafı kıssam da biryerden almam gerekiyordu.Öğünler geceye sarkmasın diye pilavı 200 + 200 şekilde 2 öğünde bitiriyordum

Son düzenleme: 28 Nisan 2015
  9. mehmet güneş

mehmet güneş Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Kardeşim 1 gün boyunca sudan başka hiç birşey içip yeme sadece 1 gün şu iç hem şişkinlik gidecek hemde vücut aç olduğu için zararlı ne varsa hepsini yakacak. Bilimsel açıklamalıdır bu . Ve testosteronun tavan yapacak Bu şekilde 1 gün dene ve buraya sonucunu yaz...

10. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Henüz şimdi 150 gram yulaf ve 4 yumurta yedim.Birdaha birşey yemesem olur mu ?

11. mehmet güneş

mehmet güneş Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Bugün normal Beslen yarın yap o zaman dediğimi inş faydasını göreceksin ve tesk edeceksin

12. GurkanDln

GurkanDln Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Geceye sarkması senin açından daha sağlıklı olabilir , bu kadar ani yuklenmeler hem katabolizan etkiyi arttırır hemde çok sağlıksızdır , makine değil canlıyız.

13. FiziCisT

FiziCisT Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    43
    Aşağı yukarı ben de 1.5 seneden biraz fazladır bu sporu yapıyorum. Ben de başladığımda 67 kilo idim şimdi 85 kiloyum . O dedigin şişkinlik olayı bir dönem bende de olmuştu . Ama o siskinliklerin nedeni bende süt idi. Fazlasıyla süt içiyordum. Sütü o kadar icmemein nedeni de bir hal ta yaramayan , gelisimime zerre fayda sağlamayan yulaf ezmesiydi . Sabah öğle akşam yerdim sütle. Sonra bu rezillige son verdim. Senin dedgin gibi çok kusmanin eşiğinden döndüm. Sonra hayatıma pirinç pilavini soktum. Sabah karboya fazla yuklenmeden protein ağırlıklı yumurta peynir reçel zeytin şeklinde , öğlen ve akşam birer tabak pilav genelde pirinç pilavı yanında et tavuk balık cinsinden bir şeyler yiyorum. O siskinliklerden , gereksiz gaz birikiminden , hatta büyük abdestte aşırı katilasma gibi belirtilerden çok uzaktayim şimdi. Allaha çok şükür hamdolsun. Sen de bir halta yaramayan kompleks diye yedirdikleri yulaf ezmesini ve beraberinde getirdiği zorunlu fazla süt tüketimini bir kenara bırakıp alternatifler arayıp yeniden bir beslenme programı oluştur.
    Anladığım kadarıyla bu sporu bırak bırakmayı ara vermeyi bile aklından gecirmicek kadar tutkuyla seviyorsun. O zaman dediklerimi sana faydalı olacaktır.

14. mehmet güneş

mehmet güneş Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Ya bu yulaf muhabbeti bende de var küscam nerdeyse

15. sahinakdeniz052

sahinakdeniz052 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yulaf ezmesi (Sade) benim için kuruyemiş gibi. Sade olarak yanına 1 bardak su alıp tüketiyorum. Büyük hata şu, ben bir Survivor Hasan değilim. Onun beslendiği gibi beslenemem çünkü genetiğim, ölçülerim çok farklı. O 30 yumurta yiyebilir ama ben kendimi zorlarsam ancak 10 yiyebilirim. Ve de doğal olucam diye de acıkmamışken besin tüketmek ne kadar doğru? Siz vücudunuzu aşırı zorlamışsınız. Bebeğe istemediği yemeği yedirip kusmamasını beklemek gibi bir şey sizinkisi. Bir de olaya şöyle bakalım. Benim 2 yıllık VG tecrübem var amma velakin bu 2 yılda bir sürü araştırma yaptım ve kaynaklardan bilgi edindim. Ve çoğunu denedim, kimisi çok güzel işe yaradı kimisi hiçbir işe yaramadı. Bu demek değildir ki bilgi yanlış. Şu demektir bana o etkiyi sağlamadı. Ve şu bir gerçek spor sonrası kurt gibi aç oluyorum. Sabah sağa sola saldırıyorum. Siz sabah zar zor bir şeyler yediğinizi yazmışsınız. Gece yatmadan çok fazla besin tüketmeyin. Mideyi yoracak şeyler hiç tüketmeyin. Naçizane görüşüm beslenme düzeninizi gözden geçirin. Gramajları düşürürün derim.

16. sahinakdeniz052

sahinakdeniz052 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ve şu müsli denen şeyleri yemeyin. Hele hele süt. Süt benim midemi mahvediyor. Yulaf + Su + Kuru Üzüm + Akçaağaç şurubu kombinasyonu yapıyorum. Özellikle akçaağaç şurubu gençlik iksiridir ve çok faydalıdır. Çiğ Badem, Ceviz ve Fındık takviyesi de yapabilirsiniz bu karışıma. Solgar'ın Karma Vitaminlerini de haftada 1-2 defa kahvaltı sonrası kullanabilirsiniz.

17. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Sırf günlük kaloriyi tamamlamak için ve dediğiniz gibi öğünler geceye sarkmasın diye, sırf o vücudumun ihtiyacı olan kaloriyi içeri sokmak için yaptım bunu.Sadece acıkınca yersem nasıl olacak o iş ?

Sayfayı Paylaş