Az Yersen Metabolizman Yavaşlar

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Akfkl10 tarafından 12 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Akfkl10

Akfkl10 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar benim sorum konudaki olayın doğruluğu hakkında. Çoğumuz internette bu tarz şeyleri görmüşüszdür ama ben bilimsel bir yazıya rastlayamadım. Bu konuda bilimsel bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Vücudunun günlük faaliyetlerini gerçekleştirmek için ihtiyacı olan bir enerji değeri var (bmr, bazal metabolic rate). 24 saat yataktan çıkmasan dahi bu değeri sağlamak gerekiyor. Bu değerin altında enerji alındığında faaliyetleri(nefes almak, kalp atışı, organların çalışması, sindirim vs) gerçekleştirebilmek için vücut kendini bir anlamda savunmaya alarak metabolizmayı yavaşlatıyor.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ftck bunu beğendi.
  3. Akfkl10

Akfkl10 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yani bu değer çok düşük bir değer aslında yani hiç antrenman yapmıyormuş gibi kalori ihtiyacı hesaplayıp o kaloriyi alıp antrenmanla gerekli kalori açığını oluşturmak mantıklı geliyor.

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Çok düşük değil vücut yapısına göre 2500-3000 lere çıkabilir. Kalori açığı için genelde tdee hesabı yapılıp 200-300 eksiği tercih ediliyor ama tabi bu kişiden kişiye ve amaca göre değişir.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Büyük kalori açıkları sıkıntı oluyor. 500'e yaklaşılmamasını öneririm. 300 civarında takılmak iyidir diye düşünüyorum ve haftada birde olsa +kaloriye çıkmak gerekiyor diyet döneminde.

Sayfayı Paylaş