Ay Çekirdeği

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ArdameL tarafından 7 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ArdameL

ArdameL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet, benim bu Ay Çekirdeği ile ilgili merak ettiğim birkaç şey var. Google'da bazı bitki/meyve/sebzelerin besin değerlerini ararken tesadüfen buldum ve cidden çok dikkatimi çekti. Dikkatimi çeken nokta aşağıdaki besin değeri tablosundaki ''protein'' ve ''karbonhidrat'' kısımları:

Ayçekirdeğinin besin değeri: (100 gr)

Enerji Kcal/100 gr 655
    Karbonhidratlar %10.20
    Protein %28.50
    Kalsiyum mg/100 gr 138.00
    Doymuş Yağ %7.61
    Magnezyum mg/100 gr 242.00
    Doymamış Yağ %51.23
    Demir mg/100 gr 3.55

Hepimiz biliyoruz ki antreman yaparak kilo almak isteyen kişiler (ve diğerleri) protein ve karbonhidratı fazla almalılar. Bu durumda ay çekirdeğinin 100 gramındaki 28.50 protein bizim işimize yarar mı? Kilo almak isteyenler için yeteri kadar etkili olur mu?

2. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    bitkisel proteinler günlük almamız gereken protein miktarına pek katılmıyor,ancak bazı besinlerle kombine edildiğinde işe yarar hal alıyor.
    ben çok fazla yüklenmemenizi öneririm

3. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    -7 gr hayvansal yağ bence fazla
    -cok miktarda tuz içeriyor ve sivilcelere neden oluyor.
    Ne kadar az tüketilirse o kadar iyi...

Coyote bunu beğendi.
  4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sivilcelere neden olması testosteron ile ilgili olabilir. Herkezde aynı etkiyi yapmaz.

Ay çiçeği testosteron arttırımını da sağlamaktadır. besin değerleride gayet ideal.

Gun icinde fındık fıstık badem antep fıstıgı ay çekirdeği gibi besinleri 100-150 gramı geçmeyecek sekilde tuketebilirsiniz.

bilhassa badem fındık ve fıstık testosteronu tetiklemektedir.

Yağsiz beslenerek, testosteron arttırımı kas kütlesi arttirimi bekliyorsak yanılmaktayız.

Yağ ve kolesterol olmassa, testosteron artmaz böylece, daha gelişmiş kaslara ulaşamayız.

5. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    ayçekirdeğinin sivilcelere neden olması hakkında küçük bir haber okumuştum uzun zaman önce, ve ayçekirdeğinin sivilce yapması halk arasındaki bir hurafeden ileri değil diye yazılmıştı, ancak ayçekirdeği yenilirken el sürekli ağız bölgesine gidip geldiğinden, ayçekirdeğindeki yağı yüzümüze bulaştırırsak sivilce yapabileceği yazılmıştı. ama işin hormonel kısmını hiç düşünmemiştim.

Coyote bunu beğendi.
  6. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Coyote sana katılıyorum testosteron konusunda.
    3 haftadır kuruyemiş kürü uyguluyorum ve gerçekten etkisi var.önceden sivilce yapar diye tüketmiyordum ama şimdi hiç de düşündüğüm gibi sivilce artmadı aksine artık sivilce pek çıkmıyor,buna belki kullandığım çinkonun da etkisi var,akne oluşumunu önlüyor.

günde 2 ceviz,1 avuç kaju,yarım avuç badem,1 avuç fındık kürü yaptım ve önceden yumurta sarısı yemiyordum şimdi günde 2 tane de yumurta sarısı yiyorum,testosteronu tetiklediğini gücü arttırdığını farkettim.
    ama ayçiçeğinin yemesi zaman alıyor ve diğerlerine göre daha çok sivilce yapıyor.

daha önce yağlanmamak için zeytin yağını da çok azaltmıştım şimdi fark ettim ki güç istiyorsak doymamış yağ şart ama kızarmış yağ değil,rafine olmalı salatanın içinde.

bir de omega 3 yağı proteinin parçalanmasını hızlandırıyor.bu da cevizde,fındıkta,bademde bolca bulunuyor.

ve kuruyemişleri akşam yememeyi tavsiye ederim,çünkü hep 22:00 23:00 aralarında tüketiyordum hafiften yağlanmaya başladığımı farkettim,mümkünse öğün aralarında yenilmemeli

Son düzenleme: 8 Nisan 2010
  7. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Ayçekirdeği yerine fındık fıstık badem tüketilmesi daha iyidir.Çünkü gerçekten tuz oranı cok fazla.Bizim burda tuzsuzuda satılmıyor...Bu tuzden tuzsuz fıstık vs tüketiyorum günde 60-75 gr arası...Ama yine söylüyorum ayçekirdeği tüketilmesi taraftarı değilim...

8. Kimster

Kimster Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    100gr için besin değerleri bunlar fakat siz marketten veya kuruyemişten 500 gr ay çekirdeği aldığınızda aslında 200 gr lık bir çekirdek yiyecek olursunuz. çünkü ağırlığın çoğunu kabuğu kaplıyor. yani yukarıda bahsedilen 100gr lık besin değerlerini çekirdekten elde etmek oldukça yorucu bir iş. yaklaşık 300 gr çekirdeği oturup yemek lazım.

Sayfayı Paylaş