ara vermek

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve gregorsamsa tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. gregorsamsa

gregorsamsa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    yaptığım aramada böyle bir konu bulamadığım için yeni başlık açmak istedim.
    sizce vücut geliştirmede bazı periyotlarla ara vermek gerekir mi, örneğin yaz dönemi için 1 ya da 2 aylık bir süre gibi.
    eğer bu gerekir ise tümden mi ara vermek gerekir? örneğin sadece kol hareketlerine devam edilse uygun olur mu?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    yılda 1 ay ara 3 ayda 1 hafta ara gerekir.

yanılmıyorsam bunu bir kaç tartışmada yazmışımdır.

Bu aralar metabolizma ve vucut sisteminin maximum torktan düşük rolantiye geçmesi gibidir. metabolizma demek surekli enerji yakıtı demektir. sadece antremanda değil yemek yerken uyurken koşarken televizyon yerkende metabolizma kalori yakar bu bizim gibilerde daha yuksektir . kendimden örnek vereyim mesela ben sadece oturarak sürekli koşturan bir adamdan daha fazla kalori yakarım. çünkü metabolizmanın hızı vucuttaki bazı unsurlaın yoğunluğuna göre daha yuksektir bu unsur kas ve yağ dokusu olarak diyebilirim. çünkü kaslı biri az yağlı olduğundan normal insana göre daha çok kalori yakar ayrıca normal insana göre vucuttaki yağı daha fazla kullanırız. başka bir deyimle yağ arttıkça bmr yavaşlar yağ azaldıkçada bmr hızlanır. bmr de değişim yaratmak sindirim sistemi ve buna bağlı olan organların kısmi da tatil yapması demektir. bu değişim vucutta yeni gerilmeler adelenin yeni değişimine katkıda bulunuyor tabi verdiğimiz arada yeme biçiminide ona göre düzenlemeliyiz.

GodLessTurtle ve gregorsamsa bunu beğendi.
  3. gregorsamsa

gregorsamsa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    ara vermek, dinlenmek şeklinde aratmıştım ama rastlayamadım, kusura bakmayın.
    o zaman ben de bir yılı tamamladığıma göre bir ay ara vermeliyim.
    peki bu ara kesin bir body orucu şeklinde mi olmalı.
    mesela ben özellikle kollarımın gelişmesini istiyorum. sadece ev çalışması şeklinde kol çalışsam verdiğim aranın faydasını görebilir miyim yine de?

ayrıca bu sürede gainer ve protein -amino almayı da kesmeyi düşünüyorum, doğru olur mu?

Son düzenleme: 26 Haziran 2008
  4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    1 ay cok fazla ...sen yazıyı yanlış anladın muhtemelen....3 ayda 1 hafta ver diyor hocamız...1 yıl aralıksız yapıp 1 ay verirsen bu seni spordan da sagutabilir, beslenme düzeninide alt üst edebilir..sen şimdilik 1 hafta ara ver ve toz amino kullanmaya da devam et...sonra yine 1 haftalık aralıktan sonra, 3 ay yap...ve ondan sonra bu düzeni oturtmaya çalış...3ay 1 hafta ara gibi yani...umarım anlamışsındır...

gregorsamsa bunu beğendi.
  5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    oradaki 1 ay ara ilerlemişler için ilerlemişlerde soğuma sorunu olmaz yeni başlayıpta 1 yıl olanın max 15 günü geçmemeleri lazım

gregorsamsa bunu beğendi.
  6. buraq_20

buraq_20 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kendimden şöyle bir örnek vereyim ben
    çalışma programım:
    1. gün: göğüs-kanat
    2. gün: omuz-bacak
    3. gün: biceps-triceps

3 ay aralıksız çalıştım fakat 3 ay çalışan birine göre bile yeterince sonuç alamadığımı düşünüyordum. daha sonra zorunlu olarak seyahat etmem gerekti. mecburen 2 haftaya yakın bıraktım. bıraktığım süre içerisinde kollarımın gerçekten şiştiğini hissettim. geri döndüğümde kollarım başta olmak üzere ağırlıkları gerçekten arttırmıştım.

bana kalırsa nedeni şuydu. tricepsler göğüs çalışırken yoruluyor omuz çalışırken az da olsa yoruluyor 3. gün de zaten kol günü. demekki tricepslerimde aşırı çalışmaya uğramış. ve dinlenince de ister istemez gelişmiş.

7. Avniyigit

Avniyigit Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Selam arkadaşlar bnde 3 aydır body yapıyorum ailem ramazan dolayısıyla göndermek istemiyorlar , 1.sorum 1 ayda vucut olculerim gerilermi ? 2.sorum ise evde kendim telafi edebilirmiyim bu durumda nasıl bir program yapmalıyım cevaplarsanız çok sevinirim ...

Sayfayı Paylaş