ANTRENMANDAN SONRA YÜKSEK GLİSEMİK İNDEKS?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Noname03 tarafından 3 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    1)Forumda çok konu açılmış çogunu okudum fakat antrenman dan sonra yüksek GI besinler mi tüketmeli yoksa daha düşük GI besinler mi benim kafamı karıştıran durum antrenmandan sonra yüksek glisemik indeksli beslenmek insülinin anabolik etkisini maksimize ediyor bu da 4-5 saate kadar insülinin zirvede olmasını saglıyor diye duydum peki definasyon dönemi için de yüksek GI besinler tüketilebilir mi

2) Antrenmandan sonra insülini sürekli yükseltmek saglık açısından bir problem yaratır mı

Teşekkürler

2. Graveofangel

Graveofangel Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Antrenman sonrası glikojen depoları boşaldığı için depoları tekrardan doldurmak adına glisemik indeksi yüksek besinler öneriyorlar.Bunun sebebi ise boşalan depoları hızlı bir şekilde yerine koyup kas kaybını minimumda tutmak.Hatta bazı insanlar basit şeker dahi öneriyorlar, lakin ecnebiler buna insulin spike diyor.Uzun vadede mantıklı bir şey olmadığını savunuyorlar.Antrenmandan sonra bulgur yerine beyaz pirinç tüketmek mantıklı bir tercih olabilir.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Noname03 bunu beğendi.
  3. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Agırlık antrenmanlarında glikojen depoları tamamı ile boşalma gibi bir durum söz konusu degil okudugum yazılara göre depodan yiyoruz sadece yinede hasar görmüş olan glikojen deposu için yüksek GI alınmalı mı birde definasyon dönemi için de geçerli mi bu yüksek GI sonuçta yag yakımını durduruyor

4. Graveofangel

Graveofangel Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Kepekli bulgur , bulgur pilavı , yulaf , greçka , kanaatimce daha sağlıklı olacaktır.Definasyon döneminde ketojenik diyet yapan insanlar karbonhidrat sürmezler ağızlarına.Hiç zannetmiyorum basit şeker tüketmek gibi bir hataya girsinler, hatta protein tozundan alacakları 2 gram şeker için dahi izole ürünlere yöneliyorlar.Benim kanaatimce belli gramlarda bu ürünleri tüketmenin sana bir zararı olmayacağı yönünde.Okuduğum bir kaç makaleye göre de uzun süre düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenmek pankreası tembelleştiriyor.Ecnebiler ondan haftada 1 gün cheat day yapıyorlar.Her şeyi kararında tüketmek en uygun olanı, hayatın zevklerinden mahrum kalmadan.Umarım yardımcı olabilmişimdir, lakin hedeflerin varsa tabi ki bazı şeylerden feragat etmen gerekiyor.Fakat yaşam tarzı haline getirdiğin zaman hayatını tamamen spor üstüne kuramıyorsun, ikisi birbirini harmanlıyor.Bence ortada bir denge kurmak en mantıklı olanı, beslenmede de sporda da kal sağlıcakla.

5. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Cevaplar için teşekkürler ama yazı biraz karışık olmuş anlayamadım kusura bakmayın antrenmandan sonra definasyon döneminde beyaz pirinç teketebilir miyiz şimdi kararında yoksa bulgur veya kepekli makarna tarzı ürünlere mi yönelmeli

Sayfayı Paylaş