Antrenmanda Önemli Olan Hangisi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Alcaer tarafından 20 Mart 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Alcaer

Alcaer Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar,
    Ufak bir sorum olacak. Ben spora başlayalı yaklaşık bir ay oluyor. Bunun yarısı zaten ısınma ve alışma dönemi oldu diyebilirim. Ben vücut çalışırken daha çok kaldırabildiğim en fazla ağırlıklarla seti tamamlamaya çalışıyorum. Bildiğim kadarıyla bir kas için yeterli olan tekrar sayısı 8-12 arasında. Ben kaldırabildiğim en fazla ağırlıkla bu aralığı yakalamaya çalışıyorum. Bu her programım için geçerli. Göğüs, omuz, kol... Ama hareketi doğru yapmaktan taviz vermiyorum. Hareketi de doğru yapıyorum. Şimdi şunu sormak istiyorum. Ben daha hafif ağırlıklarla seti 12'ye tamamlamalı mıyım? Yoksa daha fazla ağırlıklarla 8-12 arasında yapabildiğim kadarıyla mı yetinmeliyim? Henüz acemiyim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

2. Bussraa

Bussraa Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle spora ilk başladığınızda 3 set 8 tekrar 10 tekrar gibi sayılar verilir. Adapte sürecinden sonra agırlıkları hareketleri dogru tamamlayacagınız sekılde arttırırsınız sizde öyle yapıyorsunuz yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla. Daha sonra tekrarlar 12 tekrar olarak uygulanır cunku 12 tekrar gelişim için en ideali. Şöyle bi tavsiyem olacak eger agırlık sizin gerçekten kuvvetınızın harcıysa bütün setlerde tekrar sayılarını lütfen aynı tutun. Örnek veriyorum 4 set 12 tekrar yapıyorsunuz ön kol hareketlerinden herhangi birisi diyelim eger sete basladgnızda 8. 9. tekrarda yanma titreme vb oluyorsa ve hareketi devam ettirecek son gücünüz nefesinizi kullanıyor dayanabılıyor harekti tamamlayabiliyorsanız işte oradan sonrası işe yarıyor :) bütün setlerinizde sayılar aynı olsun belki son setlerde agırlık arttırırsınız durumnuza göre baktınız zorlanıyorsunuz hareketi tamamlamak için destek almaktan cekınmeyin hareketi yarım bırakmaktansa destek alarak tamamlamak her zaman daha iyidir :) Bi 8 bi 10 bi 12 yapmaktansa bütün setlerde aynı sayıyla calısmak kasları besler :)

3. Oğuzhan Hüseyinoğlu

Oğuzhan Hüseyinoğlu Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul Bahçeşehir
    8-12 arası zorla sonuna kadar :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Alcaer

Alcaer Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Peki. Teşekkür ederim ben de bu şekilde yapıyordum zaten.

Bussraa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş