Antrenman sonrası beslenme.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MyFira tarafından 17 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. MyFira
  Offline

  MyFira Üye

  Katılım:
  28 Mart 2015
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Arkadaşlar antrenmanın hemen sonrasında haribo altın ayıcık jelibon yiyorum.
  Daha sonrasında ne yiyeyeceğimi bilmiyorum doğrusu.
  Ne yemem lazım ?
   
  muratd13 bunu beğendi.
 2. BisikletciMert
  Offline

  BisikletciMert Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2012
  Mesajlar:
  953
  Beğenileri:
  135
  Ödül Puanları:
  53
  Karbonhidratı kaliteli ve proteini bol şeyler alabilrsin pirinç pilavı fırında patates yumurta falan olabilir yağsız makarna olabilir ara kahve de olabilir
   
 3. MyFira
  Offline

  MyFira Üye

  Katılım:
  28 Mart 2015
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Tavuk göğsü olabilir mi haşlanmış yağsız ?
   
 4. BisikletciMert
  Offline

  BisikletciMert Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2012
  Mesajlar:
  953
  Beğenileri:
  135
  Ödül Puanları:
  53
  Olabilir ama birgün tavuktan bıkarsın
   
 5. s60doctor
  Offline

  s60doctor Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2012
  Mesajlar:
  107
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  38
  Forumdan alinmis yazi:

  ANTREMAN SONRASI KARBONHİDRATLARI


  Çoğunuzun bildiği gibi basit karbonhidratın alındığı gün içinde 2 zaman vardır.Bunlar sabah uyandığınızda ve antreman sonrası.

  Sabah alınmasının sebebi uykudan uyandığınız için vücut belli bir dönem aç kalmıştır. Yani ilk iş olarak basit karbonhidrat ve çabuk sindirilebilen protein alınmalıdır. Eğer sabah kardiyo yapacaksanız karbonhidrat alımını unutup ufak porsiyon protein shake alın kardiyoyu yaparken vücut çoğunlukla yağı benzin olarak kullanır. Antremanın bitiminde karbonhidratınızı ve proteininiz alın.

  Antremandan sonra ise bir başka karbonhidratların alım vaktidir. Bu çok önemlidir çünkü bu alım kasların kendini tamiri ve büyümesi için gereklidir. Ağır bir antremandan sonra vücut glikojen ve glikoz olarak tükenmiştir.

  Antreman sırasında çalışkan kaslar enerji olarak glikoz (kullanılabilir enerji) ve glikojeni (depolanan enerji) kullanır. Mesela bir noktada glikoz ve glikojen seviyeleri öyle düşer ki birey ağır egzersizlere devam edemez. Kaslar için artık vücutta yeteri kadar enerji kalmamıştır.

  Peki sonra ne olur vücut kortisol hormonu salgılar bu da vücudun stres hormonudur ve çok fazla katabolik etkisi vardır. Kortisolun yaptığı ise protein için kasları yemeye başlamısıdır ve daha sonrada bunları glikoza çevirir. Bu sürecin ismine ise glikoneojenez adı verilir. Karaciğerde, amino asitlerden glikoz üretim sürecidir. Bunun sonucu ise kas kaybıdır.

  Antreman sonrası protein shake bu durumu engeller. Ayrıca insülin hormonunu aktive eder. Çoğunuzun bildiği gibi insülin vücut için en önemli anabolik hormonlardan biridir.

  Yani whey protein bu dönemde en iyi protein kaynağıdır çünkü çok çabuk emilir, peki en iyi karbonhidrat kaynağı nedir ? Yüksek glisemik endekse sahip bir karbonhidrat kaynağı bulmalıyız.

  Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekerini ve insülin seviyesi ne kadar çabuk yükselttiğini ölçen bir indekstir. Normalde insülin zıplaması yaratmamak için glisemik endeksi düşük yiyecekler yemek gereklidir. Fakat antreman sonrası için tam tersi doğru olarak kabul edilmelidir.

  Kas hücrelerine çok çabuk şekilde karbonhidratın ( ve protein ) gitmesi önemlidir. Yükselmiş insülin seviyesi besinlerin kas hücrelerine ulaşmasına yardımcı olur ve bunun için en iyi karbonhidratlar glisemik indeksi yüksek olanlardır.

  BASİT KARBONHİDRATLAR

  Basit karbonhidratlar basit şekerler olarak bilinir. Bunlar meyvelerde, sütte ve bazı yiyeceklerde bulunur. İki tip şeker vardır.

  Monosakkaridler – tek şeker molekülü içerir.
  Disakkarit – çift şeker molekülü içerir.
  Monosakkaridler :


  Fruktoz:

  Meyve şekeri. Bunun çok iyi bir kaynak olduğunu düşünebilirsiniz fakat 25 gram porsiyonun glisemik indeksi sadece 11 dir. Bu da çok çabuk sindirmediği ve insülin seviyesini yüksek derecede yükseltmediği anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki meyveler antreman sonrası için iyi bir karbonhidrat kaynağı değil.

  Dekstroz:

  Glikoz olarak bilinir. Bunun toz formunu değişik kaynaklardan satın alabilirsiniz. 50 gram porsiyonun glisemik indeksi 96 dir.

  Genel oarak antreman sonrası için kullanılan bir basit şekerdir. Dekstroz ayrıca iyi bir seçimdir fakat bazı kullanıcılar doluluk efekti nedeniyle yağlandırdığı gerekçesiyle kullanmak istemezler. Her birey kendi test edip kararını kendi vermelidir.

  KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR

  Maltodekstrin:

  Maltodekstrin mısır, pirinç ve ya patates nişastasından yapılan kompleks bir karbonhidrattır. Fakat molekül zinciri diğer kompleks karbonhidratlara göre daha kısadır. Gevşek bağlanmış glikoz moleküllerine sahiptir. Dekstroz gibi maltodekstrinde bağırsak tarafından emilir. Yani maltodekstrinde dekstroz kadar kan şekerini ve insülin seviyesini yükseltir.

  Fakat maltodekstrinden yaralanmadan önce malto. prçalanmış glikoz molekülleri için karaciğerden geçmesi gerekir. Yani glikojen yenilenmesi için kullanılan oran dekstroza göre daha düşüktür. Fakat daha yavaş metabolize edildiği için kan şekeri ve insülin seviyesinde dekstrozun yaptığı kadar çabuk bir düşüş olmaz. Maltodekstrin kullanımında yağlanma görülmemiştir.

  İKİ İYİ SEÇENEK


  Elimizde 2 iyi seçeneğimiz var. Dekstroz ve maltodekstrin. İkisinide deneyeblirsiniz fakat popüler olan 50/50 yapıp yarısını dekstroz yarısını maltodekstrin yapmak. Bu anlamlı olabilir çünkü tek başına dekstroz kullanımının oluşturduğu durumlar vardır.

  İlk olarak araştırmalar solusyonun içindeki çözülmeyen parçacıkların konsantrasyonu ( ozmolarite) yükseldiğinde gastrit boşaltımın biraz daha yavaşladığını göstermiştir.

  Tekli şeker molekülüne sahip dekstroz solüsyonun ozmolaritesini yükseltir bu da gastrik boşaltımı yavaşlatır. Dekstrozu glikoz polimer (maltodekstrin) ile kombine ettiğimizde bu yavaşlama ortadan kalkar. Yani bu kombinasyon glikojen yenilenmesini, hidrasyonu ve performansı optimize eder.


  ---
  Surekli notlarimda tutarim.
  Genel anlamda antrenman sonrasi basit karbo hidrat onerirler. Bu yazida da 50/50 kompleks ve basit karb diyorlar.
  Tukettigin jelibon ilk etapta bosalan glikojen depolarini bir nebze doldurmaya yeterlidir.
  Bundan sonraki ogunun tavuk gogsu, kirmizi et, baliktan biri esliginde esmer pirinc, bulgur ve salata olabilir.
  Beslenme bolumunde ilginc tarifler bulabilirsin.


  Eat like an animal
  Train like a beast
  Sleep like a baby
   
  muratd13 ve GurkanDln bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş