Antreman öncesi protein enerji verir mi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    ben bu spora baslayalı 4 ay kadar oldu ve 4 ayda daha fazla agırlık kaldırmak icin soyle birsey uyguluyorum (belkide herkes yapıyordur :)
    okuldan eve donuyorum 3-5 kasık yogurt yada 300 ml süt icip yatıyorum 1.5 saat uyuyorum kalkar kalkmaz sıcak sert bir nescafe ( sıcak olması önemli cunku metabolizmayı daha iyi uyarıyor)(mimkünse şeker atmayın çünkü şeker kafeinin etkisini azaltıyor) kahvenizi icer icmez 5 dk icinde salonda olun ve 5-10 dk ısındıktan sonra antrenmana baslayın
    *kücük bir dip not daha salona gideceginiz gün cinsel perhiz yapın :) buda etkiliyor ;)

2. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    0
    yeri değil ama tartışmayı sonlandırmak adına yazmak istedim;

İnsanda sindirim sistemi
    1-Ağız:
    A)Görevi:

• Besinlerin sisteme alınması
    • mekanik sindirim
    • Kimyasal sindirim
    • Besinlerdeki kimyasallar algılanarak sindirimle ilgili refleksleri başlatmak.

B)Yapısı:

• Dudak ve yanaklar:Emme,içme,besinlerin dişler üzerinde tutulması.
    • Damak:Ağız ve burun boşluğunu ayırarak memelilerde mekanik sindirimi olanaklı kılar.
    • Dil:Besinlerin tadını algılamak,besinleri dişler üzerinde hareket ettirmek,yutkunmada besini yutağa itmek.
    • Diş:Mekanik sindirimi gerçekleştirmek.
    • Tükürük bezleri:
    İçeriği:

• Su,mukus,amilaz,Na ve Ca iyonları
    Görevi:

• Besinlerin ıslatılıp yumuşatılması.
    • Ağız içini nemli ve kaygan tutulması.
    • Besin partiküllerinin yapışmasını sağlayarak lokma haline getirilmesi.
    • Nişastanın sindirimi.
    • Ağız içinin hafif bazik değerde tutmak.
    -Tükürük salgısının kontrolü:Kalıtsal ve şartlı reflekslerle gerçekleşir.
    C)Ağızda kimyasal sindirim:
    Sadece nişastanın sindirimi gerçekleşir.
    Amilaz
    Nişasta+(-H2O) ------------>Dekstrin + Maltoz
    D)Emilim: Su, Bazı ilaçlar ve zehirlerin emilimi gerçekleşir ancak beslenme için önemsizdir.

Son düzenleme: 28 Nisan 2010
  3. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Emin olabılırsın bu konuda fazlacabılgım var.
    Ilk dıl altı hapından baslıyım:
    Dil altında glandula sublingualis adında en büyük tükrük bezı vardır.Ayrıca damarlasma cok fazladır ve daha bır cok salgı bezı burada bulunmaktadır.bu yüzden dıl altı hapları dil altından verılır..
    2.olarak baygınlık gecıren bır ınsana küp seker,üzüm suyu
    verdıgımız zaman hemen kendıne gelmdz böyle bır gorus olamaz.kendıne hemen gelmdsını istıyorsak dırekt olarak glıkozu kana enjekte etmelıyız.yanı verdıgımiz kup seker ne olursa olsun agızdan ınce bagırsaga kadar sındırıme ugramasi gerekenyerde sındırımıne ugrayıp ıncebagırsakta emılecektır...

4. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul

İdmandan önce alınan proteinin çoğunluğu enerji için kullanılır, amaç enerji almak olduktan sonra neden kompleks karbonhidrat yerine protein tozu kullanalım ki ?

5. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Anlatmak istedigim idmandan önce karbo+protein alımı.Bu durumda enerjıyı karbodan saglıyoruz..

6. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    kullandığın kelimelere bakılacak olursa en azından küçükte olsa bir araştırma yapmışsın, bu sevindirici birşey. glandula sublingualis kelimelerini umarım ekrana bakmadan ezbere de okuyabiliyorsundur. her neyse konudan uzaklaşmamak adına artık konuyu kirletmeyeceğim.

7. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Hedefim tıp okumak ablamda su anda tıp okuyor.bu konuda kendimi gelistiriyorum kı bu senı ılgılendırmez,ayrıca vücudundaki tüm kemiklerın latincesini sayabilecek bılgıye sahıbım..
    2 senedır bunları ezberlemeye calısıyorum ve amacımada ulasıyorum,istedıgım tıpı kazanınca baskalarından 1 adım önde olmak..bu yüzden benım hakkımda bılmedıgın konularda ilerı gerı yorum yapma,benı yargılama,elestırme hakkına sahıp degılsin,senı sadece yorumlarım ilgılendirır,yorumlarımdan yola çıkarak bana laf atma hakkına sahıp degılsın.ben bu yasımda heves ettım sen benım tıp konusunda hevesımı kırma hakkına sahıp degılsin kıramazsında..

8. rsxer

rsxer Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    spor sırasında karnım çok acıkmıyor, sadece eve girdikten duştan sonra acıkmaya başlıyorum onun için bir sorun olmuyor.

Sayfayı Paylaş