Antreman Öncesi Basit Karbonhidrat Alımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Blues tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Antremandan once basit karbonhidrat aliyor musunuz?

1. Evet. Aliyorum.

47,1%
  2. Hayir. Almiyorum.

52,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Aslında tamamen sindirimi uzan suren besinleri (komplex karbohidrat) antremandan 2-3 saat evvel tercih etmek gerekiyor

Yanlız antremandan bir saat öncesine kadar alınan 50 gram kadar komplex karbohidrat antremanda zorluk çıkarmayacaktır.

Vücut 50 gram kadar komplex karbohidratı rahatlıkla tolere ediyor ve antremanınızıda daha iyi bir psikoloji ile çıkarmış olursunuz böylece.

Birde kardio çalışmanız varsa buda iyi bir destekleyici olacaktır.

2. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Sabah 9 da koşuya çıkıyorum. Yaklaşık 10km parkur koşusu 25*400 + 3*100 sprint.

Bu antremandan önce sabah kalkar kalkmaz 2-3 bardak ılık su. Antreman için yola çıkmadan öncede 30 dk felan öncede yarım litre saf sıkılmış limon suyu alıyorum, sizce kötü etkileri varmıdır? Yani kalp ile ilgili. Ayrıca sabah 9 antreman öyle bir ters zaman ki, antremandan önce kahvaltı yapsan antreman off oluyor, antremandan sonra ise saat 11 cevarı - 12 civarı felan çok çok geç, yorumlarınızı bekliyorum.

3. Gio

Gio Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İdmandan hemen önce basit karbonhidrat alımı konusunda ki soruya benim şahsi olarak verebileceğim cevap faydadan ziyade zarar getireceği yönünde sebebi ise basit karbonhidratlar kana çok hızlı karışırlar ve kan şekerini hızla yükseltirler dolayısıyla insülin hızla yükselir ''ama bu idman öncesi idman sırası ve idman sonrası karb. ve amino asidlerin yerlerine taşınmasında rol alan insülinin varlığının olmasından dolayı faydalı değil mi?'' malesef hayır çünkü hızla yükselen insülin kan şekerini hızla yakar (tabi ihtiyaç görülen kadarı enerji olarak kullanılıp geri kalanı yağ olarak depo edilecektir) bu da gereksiz yağlanma , düşük kan şekeri nedeniyle performans düşüşü ve düşük insülin seviyesi nedeniyle daha önceden vücudumuza girenlerin gerekli yerlerine deil(kas) yağ depolarına gitmesine sebebiyet verir.yıllar önce jean claude van damme'ın bir röportajını izledim ve muzla suyu(süt değil dikkat edin kendisi bile bunu söyledi özellikle süt değil su diye sütte bulunan casein vs.den dolayı) blenderda gecirerek hazılanan bir shakeden bahsediodu (idman öncesi için ) şimdi düşündüm başta yazdıklarıma göre böyle tecrübeli bir sporcu acaba yanlış bir yol mu izliyordu ? bu da hayır çünkü glikoz ve fruktoz ikiside basit karb. fakat emilimleri farklı demek ki depolanma şekilleri ve insüline etkileri de farklı glikoz bagırsaklarda işlem görmeden direk olarak kana karışırken fruktoz bagırsaklarda işlem gorur ve bir kısmı karacigere ilerde kullanılmak uzere depo edilir bir kısmı da o an ki enerji ihtiyacına baglı olarak kullanılır. Bu durumda izlenilecek 3 yol var 1. idmanda daha önceden hazırladıgımız glikoz veya glikoz-fruktoz bazlı(pekmez,bal,enerji içecekleri ama redbull dan ziyade powerade tarzı içecekler vs..) idman esnasında parça parça alınır 2. ki en selametli yoldur bana göre idmandan 1,5-2 saat önce kompleks karb. alımı(özellikle yulaf bulgur vs.. gibi) 3. idmandan önce az miktarda fruktoz alımı(muz en uygunu çeşitlendirilebilir).

not:bu kadar yazıyı okuyan üyelere teşekkür ederim!

OvO, Ekin0x, sunnyulash ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  4. alican12

alican12 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bu konuda bir çok şey okusamda hala kafam karışık şimdi ben hem doby hem cardio yapıyorum antremandan once tam olarak ne yenilecek hala anlamış değilim karbonhidrat yenmeli deniyor ama bir yerde okumuştum cardio yaptığınızda ilk onlar erimeye başlar diye o zaman ne yiyeceğim idmandan once şmdiye kadar hep ton balığı yiyordum 1 saat once bunun zararı veya faydası olurmu cevap verirseniz sevinirm

5. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    ben yulaf veya nestle müsli yiyorum hem mideyi şişirmiyor hemde lezzetli

6. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Ben antrenmandan 1 saat önce makarna 5 dk sonra basit şeker alıyorum sizce nasıl

7. Qwelan

Qwelan Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    BB
    Yer:
    İstanbul
    1-1.5 saat önce gainer alsak nasıl olur ?

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

1 saat makarnanın sindirimi ve midede görevli olan kanın kaslara gidebilmesi için kısa bir süre..
    şahsen 2 saat önce yediğimde dahi midem "daha işim var" diyor ve performansım düşüyor..

sindirime zaman tanıdığınızda performansınızdaki artışı gözlemleyeceksiniz eminim..

9. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Olaya iki turlu cevap vermek istiyorum. Idman oncesi basit seker alimi zararlidir denmekte neden olarak da basit sekerin kana cabuk karismasi ve kan sekerini yukseltir bu da vucuda depolamaya tesvik edici mesaj gonderir. Bu da ani guc dususune enerjisiz kalmaya neden olurki tansiyon dusmesi gibi durumlara ve ya daha tehlikeli sonuclara neden olabilir. Fakat sunu da gozlemledim antremanimin kisa surdugu(yarm saat-45 dakika) zamanlarda basit seker alimina ozen gosterdim, antremanlarim daha kaliteli gecti daha iyi agirlik bastim fakat yukarda belirttigim bilgilerinbilincinde olarak bunu yaptim sadece basit sekerin bna nekadar sure enerji verebilecegini olcmekti amacim.
    Bir de arkadaslara sunu onerecegim, antreman oncesi tarcin almalarini. Tarcin basit sekerin tam zitti mekanizmaya sahiptir. kan sekerini dusurur. vucudu enerji uretmek icin depolari kullanmaya tesvik eder bu nedenle yag yikimini hizlandirir. Internetten arastirin tarcin in bu etkisini. Ben de bir dergi de okumstum.

10. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    king87,

tarçından günde kaç kere ve miktar olarak nekadar kullanılıyor?Yazarsan sevinirim...

11. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    aslinda daha onceden bi tarif okumustum. soy protein, whey protein,yagsiz sut ve tarcindan ve kirmizi biberden olusan.tarcin ve kirmizi biber yag yakimini hizlandirior.

bn bunu soyle yapiorm
    spor oncesi 45-60 dk once
    bi bucuk olcek whey, yagsiz sut, 2 tatli kasigi tarcin, 1 caykasigi kirmizi biber karistirip iciorm. sadece gun icinde bu. tadi biraz bozuk gelebilir ama gercekten yag yakimini hizlandirior.

yalnızkovboy_89 bunu beğendi.
  12. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul

Sırf tadını bozmamak adına ilk 1 çaykaşığı kırmızı biberi suyla yutup hemen peşine azımın tadını da yerine getirmek amacıyla, whey+ligt süt+2 tatlıkaşığı tarçın karışımını içerim sanırım daha iyi olur...

13. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    evet buda mantikli ama bnde soyle bi etki yapior zevk almadiigm zaman daha da hirslaniorm ve hani no pain no gain derler ya. aci cekmek istiyorum biraz:)

14. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Antrenman öncesi karbonhidrat almadığımda neredeyde antrenmanı tamamlayamıyor bayılcak gibi oluyorum bunun nedeni ne olabilir?

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İdman öncesi kan, kas ve karaciğer glikojen depolarını yeterince doldurmaz ve idman süresince ihtiyacınız olan enerjiyi idman öncesi öğünlerdeki kompleks karbolarla temin etmezseniz bu durum normaldir.

16. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel bir fitness salonunda çalışıyorum
    Yer:
    mersin
    Antrenmandan 30 dk 1saat öncesi kadar pirinç lapası üzerine tavuk göğüsü yada somon balığı yiyorum antrenmandan sonra pro gece yatarken bir pro daha alıyorum.

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

antremandan 30dk-1 saat önce aldığınız karbonhidrat sizce size antremanda gerekli enerjiyi verecek çabuk kadar sindirilebiliyor mudur?
    yerinizde olsam 2 saat sonra başlardım antremana hem hazımsızlık çekerek kalbinizi de riske atmamış olursunuz..

ayrıca pro. nedir.. lütfen bu tür kısaltmalara başvurmayın..

18. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit

kimin söylediğini hatırlamıyorum, sanırım Jay Cutler'dı. "baharatlar doğal yağ yakıcılardır" diye bir sözü var kendisinin.

19. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Sabah k. ve antreman sonrası basit şeker alımı

Sabah kalkınca ve antreman sonrası alınan basit şekerin yağa dönüşmediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek mi?

20. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel bir fitness salonunda çalışıyorum
    Yer:
    mersin
    Diez pardon 30dk 1 saati buluyoru yanlış yazmışım 1,5 _2 saat önce kullanıyorum karbonhidratı.

Sayfayı Paylaş