Amerikalı Rekortmen Yüzücü Michael Phelps'in Diyeti

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve doggetman tarafından 15 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Amerikalı Michael Phelps

Phelps 6'da 6 yaptı!

ABD'li Olimpiyat şampiyonu yüzücü tarihi yeniden yazmaya devam ediyor!

Yüzmede erkekler 200 metre bireysel karışıkta altın madalyayı, ABD'li Michael Phelps kazandı.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda ''Su Kübü'' adı verilen Ulusal Su Sporları Merkezi'nde yapılan müsabakada Michael Phelps, 1.54.23'lük derecesiyle dünya rekoru kırarak Olimpiyat Şampiyonu oldu.

23 yaşındaki Phelps, böylece Pekin'de şu ana dek katıldığı 6 finalde de dünya rekoru kırarak altın madalya aldı.

Bu dalda eski dünya rekoru, 1.54.2[​IMG]3 ile yine Phelps'e aitti. Phelps, eski rekoru 4 Temmuz 2008'de ABD'de kırmıştı.

ABD'li yüzücü Mark Spitz'in Münih-1972'de 7 altın madalya alarak kırdığı rekoru da kırmaya çalışan Phelps, böylece Pekin'de 8 altın madalyaya ulaşma şansını sürdürdü.

Phelps'in, yarın 100 metre kelebek finalinde, pazar günü de 4x100 karışık bayrak yarışında ABD takımıyla mücadele etmesi bekleniyor.
    İşte şampiyon Phelps'in 12 bin kalorilik özel menüsü!
    Phelps: "Doping konusunda temizim"

200 metre bireysel karışıkta 1.56.52'lik derecesiyle 2. olarak gümüş madalya kazanan Macar Laszlo Cseh, bu derecesiyle Avrupa Rekoru kırdı. Bu dalda eski rekor, 1.56.92 ile yine Macar sporcu tarafından 29 Mart 2007'de Melbourne'da elde edilmişti.

Yarışta 1.56.53'lik derecesiyle 3. olan ABD'li Ryan Lochte de bronz madalyanın sahibi oldu.

Bu dalda sıralama şöyle:
    1-Michael Phelps (ABD) 1.54.23
    2-Laszlo Cseh (Macaristan) 1.56.52
    3-Ryan Lochte (ABD) 1.56.53
    4-Thiago Pereira (Brezilya) 1.58.14
    5-Ken Takakuwa (Japonya) 1.58.22
    6-James Goddard (İngiltere) 1.59.24
    7-Keith Beavers (Kanada) 1.59.43
    8-Liam Tancock (İngiltere) 2.00.76

güncellenme zamanı 18.27 | 13.8.2008​

Şampiyon yüzücü Phelps günde 12 bin kalorilik diyet yapıyor

29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, yüzmede bugün kazandığı 2 altın madalyayla, katıldığı 2 olimpiyat oyununda
    toplam 11 altın madalyaya ulaşan ve şimdiden oyunlar tarihinde en fazla altın madalya kazanan sporcu olarak tarihe geçen Amerikalı Michael Phelps’in başarısının ardında günde 12 bin kalorilik özel olimpiyat diyeti yatıyor.
    Amerikan NBC televizyonuna demeç veren 23 yaşındaki Phelps, "Ye, uyu ve yüz. Bütün yaptığım bu. Vücut sistemime biraz kalori koymak ve dinlenmek yapabileceğim en iyi şey" dedi ve enerji seviyesini yüksek tutabilmek için tüm bu kalorilere gereksinimi olduğunu belirtti. Mukayese yapıldığında ve aynı yaşta ortalama bir erkeğin günde 2 bin
    kaloriye gereksinimi olduğu düşünüldüğünde aradaki büyük fark ortaya çıkıyor.
    Her öğün 4 bin kalori alan Phelps, güne, peynir, marul, domates, kızarmış soğan ve mayonezle dolu üç adet yağda pişmiş yumurtalı ekmek, 2 büyük fincan kahve, 5 yumurtalı omlet, bir tabak tahıl gevreği, pudra şekerli 3 dilim yumurtalı ekmek ve 3 adet çikolatalı krepten oluşan "Şampiyonlar Kahvaltısıyla" başlıyor.
    Phelps öğle yemeğinde, yaklaşık yarım kilo makarnayı gövdeye indirirken üstüne beyaz ekmekten hazırlanmış iki büyük domuz etli ve peynirli mayonezli sandviç ve bin kalorilik enerji içeceği tüketiyor. Amerikalı yüzücü akşam yemeğinde de yine karbonhidrat yüklemesi yaparak yarım kiloya yakın makarna ve bir büyük pizza yiyor, yanında da bin kalorilik bir başka enerji içeceği içiyor.

Kaynak : www.milliyet.com

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Haberin biraz abartıldığını düşünüyorum.
    Özellikle bu söylenilenleri tek bir öğünde tüketmesi hem sağlıksız hem de şişik bir mide neredeyse hergün yüzen bu sporcunun performansını olumsuz etkiler..

Muhtemelen bu sayılan kalori alımı 3 öğünden çok daha fazla öğüne yayılıyordur ve yarış günleri beslenmeye daha fazla dikkat ediliyordur midenin şişmemesi adına..

3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben hala inanamıyorum, hayır açık konuşayım belirli bir süre de olsa hergün 12bin kalori alan bir insanı sık duymuyoruz. Ama bir insanın bu kaloriyi alabileceğine inanıyorum o ayrı. Ama profesyonel bir yüzücünün bu "yağlı" ve aşırı yüksek kalorili diyeti yapabileceğini aklım kesmiyor. Milliyet bu haberi nereden almış merak ediyorum. Milliyet gazetesi adam olsun da kaynak versin bu röpartajı kim nerede nasıl yapmış veya nereden araklamıştır. Sitelerine üyeliğim olsa girip sorardım bunu.

Ayrıca adamın midesine onca şey nasıl sığıyor ayrıca onu merak ediyorum. Tamam uzun boylu geniş gövdeli ama resimlerden de büyük bir mideye sahip olmadığı belli. Eğer bu adamın yediği midede durmadan direk bağırsaklarına gidiyorsa bilemem :) Bonatschinin de dediği gibi bu kadar yüksek kaloriyi bu ebatta bir adamın alabilmesi için 3 öğünden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Ben milliyet de olsa başka bir çok satan gazete de olsa böyle dandirik haberlere inanmıyorum. O gazeteler değil mi ki her gün arka sayfa güzellerinin altına kelalaka ve uydurma haberler düzüyorlar, onlar değil mi ki yüzlerce tekzip yayınlamak zorunda kalanlar???

Onlar değil mi ki bir gün yumurta öldürüyor diye 5. sayfa haberi yapıp 1 ay sonra yumurta gençleştiriyor diyenler.

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    O SPORCU hiç bir şey yapmasa bile günlük 3000 kalariye ihtiyacı vardır. ve bu insan tabi insan denirse 200 mete ( yüzen bilir. ) 1,52 derecesiyle bitiriyor bu seviyeye ulaşması için antrenman ağırlığı göz önünde bulundurulursa gerçeği yansıtmaktadır. yapılan bir araştırma dünyada enfazla yağ yakan aktivitenin 8-15 arası yüzme olduğu saptanmıştır.

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bide sayın bonatsci hocam siz bizlerden iyi bilirsiniz yediği besinler hacim olarak değil kalori bakımından yüksek gıdaklar aynı okuduğum bir makalede ingiliz inşaat işçilerin yüksek kaloriden oluşan öğünlerine benziyor domuz pastırması sosis felan.

6. burakjudo

burakjudo Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bencede bunların hepsini yiyebilir ama 3 öğünde yemek bana biraz zor geliyor bence bunu 5-6 öğünde yiyordur

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sağol atakan.

Yüzmenin ne kadar mükemmel bir aktivite olduğunu, bütün kas gruplarını çalıştırdığını düşünürsek elbette fazla kaloriye ihtiyacı var da. Atakan mümkünse şu vatandaşın sitesine gir de bir bak ingilizcen varsa, ben girdim, sitesi biraz karışık ilgili yeri bulamadım, ingilizcem yeterli olsaydı arardım. 12.000 kalori dile kolay ya hu 15 ekmek ediyor ekmeğe vurursak. 2 kilo badem ediyor, gerçi olayı 2 kil badem olarak düşününce yenilebilir geliyor bu miktar. Sen şunu benim için bir güzel açıklar mısın bir zahmet. Bende yanlış bir mantıktan kurtulurum, ya da olay aydınlanır.

Bu arada sen tıp falan okuyorsun gibime geliyor, yanılıyor muyum?
    Ben eskiden birisinden tıbbın "spor" olarak kabul edip önerdiği 3 aktivite olduğunu duymuştum;
    1-) Yüzmek
    2-) Yürümek / Koşmak
    3-) Zıplamak

3. saydığım aktiviteye forumda, bu konuyu daha önce duymayan bütün arkadaşların dikkat etmesini rica ediyorum. Zıplamak düşündüğünüzden çok daha faydalı demişlerdş bana bütün omurları çalıştırıyormuş.

Bu duyduğum şey hakkında da bilgilerimi netleştirebilirsen sevinirim.

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Micheal Phelps'in çok yüksek kalorili diyetinin tartışılması için ayrı bir başlık açmanın daha uygun olacağını düşündüm ve ilgili mesajları buraya kopyaladım.

Konu sporcu beslenmesi ile alakalı olduğundan ve ilgimi çektiğinden diez'in verdiği linkler dahilinde yüzücünün bahsedilen diyetini araştırmaya karar verdim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Phelps
    Wikipedia'da Michael Phelps ile ilgili yazıda, "The Guardian"ın haberine göre yüzücünün günde 12000 kalorilik diet yaptığından bahsedilmiş. (normal bir insanın günlük kalori alımının neredeyse 6 katından fazla)
    Yine aynı yazıda, Pittsburgh Üniversitesi Spor Beslenmesi Bölümü direktörü Leslie Boncie'nin bu kadar yüksek kalori alımının imkansız olduğunu belirten bir ifadesi var. Leslie Boncie, Phelps'in günlük kalori alımının 6000 civarı olduğunu iddia etmiş.

Wikipedia'daki bu bilgiler üzerine, bilgilerin derlendiği linkleri incelemek istedim.

İlk olarak "the Guardian" gazetesinin ilgili haberini inceledim:

http://www.guardian.co.uk/sport/2008/aug/14/michaelphelps.swimming1
    Bu adres anladığım kadarıyla "Milliyet"in haberine kaynaklık etmiş.
    Çünkü Milliyet'in haberinin aynısı İngilizce olarak bu adreste verilmiş.
    (Phelps'in haftada 6 gün, günde 5 saat idman yaptığı bilgisi de var)

Bunun dışında, Pittsburgh Üniversitesi Spor Beslenmesi Bölümü direktörü Leslie Boncie'nin iddiasının yer aldığı kaynağı da inceledim.

http://www.webmd.com/diet/news/20080813/the-olympic-diet-of-michael-phelps

Burada, Leslie Boncie'nin ifadeleri şöyle:

"Günde 12000 kalori almak neredeyse imkansız. Bunun için gün boyu yemek yemek gerekir. 1.90 boyluk ve 190 poundluk vücudu desteklemek için antrenman saati başına 1000 kalorilik alım yapmak yeterlidir. Bu ise günde 5 saat idman yapan Phelps için günlük 6000 kalori veya biraz fazlası kalori alımına tekabül eder.

Kilo alımına ihtiyaçları olmasa bile atletlerin yüksek yağlı dietler yapmaları uygun mudur?
    Atletlerin yağa ihtiyacı vardır ancak yağ seçiminde seçici olmalıdırlar. Zeytin yağı, kanola yağı, avokado, fındık ve tohum yağları gibi doymuş yağ oranının düşük olduğu yağları tercih etmelidirler.

Atletlerin hacim olarak küçük, besin değeri yüksek ürünler tüketmelerini öneririz. Mideden çok çabuk atıldıklarından besin değeri yüksek sporcu içecekleri bunun için uygundur.

Phelps günlük idmanlarında ortalama 3000 kalori yakmakta.
    Yarışın veya idmanın bitiminden sonraki ilk 15 dakika içerisinde Phelps 2/3 karbo ve 1/3 protein içeren az yağlı ufak bir öğün tüketmeli. Bu öğün kasların ve vücudun yenilenmesi açısından önemlidir.
    Bu ufak öğün "yenilenme ve onarım" amacı taşıyan aperatif öğündür.
    İdmanı veya yarışı takiben 1-2 saat içerisinde sporcu ana öğününü tüketmelidir.

Şunu da unutmamalıyız.
    Haddinden fazla yemek yemek veya kalori almak vücudun ihtiyacı olan dinlenme sürecini veya uykuyu sekteye uğratır."

Evet,
    Sonuç olarak vardığım nokta Phelps'in belirtildiği gibi abartılmış miktarda kalori alımından ziyade daha mütevazi ama doğru besinlerin seçilerek beslendiği.

Yazılarda dikkatimi çeken bir başka nokta ise ister vücut geliştirmede, ister yüzmede olsun idmanı takip eden ilk 15 dakika içerisinde basit şeker ağırlıklı "recovery" (yenilenme-onarım") amaçlı öğünün çok önemli olduğu.
    Bu öğünü takip eden 1-2 saat içerisinde de bir sonraki idmanı veya yarışı çıkarmak adına besin değeri yüksek ana öğünün çok önemli olduğu.

Phelps'in abartılmış beslenme programında doğruluk payının yüksek olduğuna inandığım tek öğün ise kahvaltı.
    Zaten Boncie de kahvaltı da alınan 3000 kalorilik öğünün mümkün olabileceğinden bahsetmiş.
    Bu ise forumda 10larca defa üstüne bastığımız ve tekrarladığımız "kahvaltının önemi" yazılarını haklı çıkartacak bir ifade..

Konu bir nebze de olsa aydınlanmıştır umarım.

slamon12, Duman, burakula01 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Önsezimde yanılmamışım, atakan'ın yazdıklarından sonra yanıldığımı düşünmeye başlamış ve bu konuyu kesin bir dille aydınlatmasını ve kapatmasını istemiştim.

Zaten bir sporcunun 12.000 kalori alsa bile formunu korumasını düşünmek bana mantıksız geliyordu, o 12.000 kaloriyi yakmak için Pekin'deki bütün duvarlara tırmanmalı, hah çin seddine falan işte!

Bizde bi namık ekin vardı, emekli sat komandosu boğazı falan yüzerek geçiyordu, bir o değil tabi bu işi yapan başka yerli yabancılar var. Bering boğazını yüzenler mi dersin....

Şu hayatım biraz düzene girse de artık siteye katkılı başlıklar açsam bol resimli sağlam kaynaklı göze hitap eden okunması kolay ve bilgilendirici....Off off karşı ki dağları sallıyorum yarabbi !

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncekille sayın bonatsci hocamıza bizleri aydınlattığı için çok teşşekkür ederiz. ( teşekkür butonu kullanılmıştır. )

bonatchi hocam normal bir insan faaliyetlerini zsürdürmesi için 3000 ( yukarıdaki yaratık için ) ihtiyaç vardır sizin dediğiniz 5000 eklersek sanırım 8000 + 1000 bonus koyarsak hakkaten 9000 eder yukarıdaki yazan besin maddelerini toplarsak 12.000 ediyor ( onların yalancısıyız) fakat ben ingizliz inşaatçılarının 6000 kal aldığını biliyorum

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bide gaddar kemal arkadaşımızın yazısı güzel olmuş fakat yüzme sporunun diğer soporlarlar ayran bir özelliği var vucut her spor aktivitesibde motor görevi üstlerinir vucutta bulunan kas hücrelerinin mekanik enerjisini soğutmak için terler fakat yüzmede böyle bir sorun yoktur vucut ısısı notmal değerlerin altındadır bile. bu yüzden yül kaloriye binmektedir.

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    özür dilerim parçalı yazıyorum. birde zıplamak demişsin

evet zıplamanın çok faydası vardır. omurları çalıştırdığı ve sinir lifleri arasındaki sümüksü tabakının yayılmasını sağlar. bu nedenle refkexler zamanla max seyiyeye ulaşır. vucut sanki sürekli adrenalin hormonuyla dolymuş gibi olur bu sayede diren ç te max seviyeye çıkmış olr. örneğin beyin merkezine iletilen mesajlard sindirimdeki kanı tutması dolaşım vs kesilir duyu organları ve kas hücrelerine tüm kan pompalanır ve durum max seviyeye çıkar. ( kanıtlanmıştır. )

13. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    bana hiç gerçeksi gelmedi! phleps bu tarz beslendiğini kendisi beyan etmiş olsa bile strateji gereği yapmış olabilir.. başarısının sırrını neden paylaşsın ki :) bir gün içerisinde bu yiyecekleri yiyip suya atlarsanız sizi duba zanedip teknesini bağlamaya çalışanlar olur :D

BIROL ve Aytosh bunu beğendi.
  14. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Eski yüzücüyüm.Forumda bu konuda tecrübelerimi paylaştığım arkadaşlar bilirler....Ve Phelps için yazılan bu diyetin yanıltmaca olmadığı kanısındayım..

Bir yüzücü, Phelps gibi 5 saatlik antrenman sonunda 3000 kalori üzerinde de yakabilir..Ayrıca 5 saatlik antrenman 10.000 metreye yaklaşık bir uzunluktur ki sadece antrenman mesafesi 8000-10.000-15.000 metre aralığında olan disiplinler de vardır..(Gününün 8 saati antrenman yapanları da bilirim.)

Vücuttaki her kası çalıştıran tek sporun yüzme olduğu düşünülürse diğer sporlara göre fazla kalori yakımı da muhtemeldir..Atakan'ın yazısına da katılıyorum..Su altında vücut ısısı normalin altında olduğundan direk kalori kaybı esastır..

Beslenme konusunda da ,bu kadar süre antrenman yapan ve kalori yakan bir yüzücünün ,bu kadar yüksek kalorili bir beslenme programının olması normaldir..

atakan_irresistable bunu beğendi.
  15. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar unuttuğunuz bir noktada phelps hiperaktif yani metabolizmasıda ekstra hızlı yani normal bir yüzücü 6000 kalori alsa bunun en azından 8000 alması gerekir. Ayrıca bir röportajında senede 3-4 gün suya girmediğini söylemiş. Onlarda çok ender oluyormuş. Hatta spiker altını aldınız ne yapacağınız dediğinde antreman yapıcam demiş. Yani normal yüzücülerden daha fazla antreman yaptığı şüphesiz onun içinde 2.000 kalori ekleseniz 10.000 garanti bence ama gazeteler abartır. Orada 10.000-12.000 arası demiştir bunlar aman boşver 10.000i başlık kalabalık gözükmesin direk 12.000 deyin diyivermişlerdir.

castorpollux bunu beğendi.
  16. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Başarısının sırrı bence sadece bu yiyecekler değilki bunları yiyeceğinide sanmıyorum bakıyorumda mayonez gibi sporcular için zararlı şeyler yazmışlar komik..mayonez gerçekten neredeyse saf yağ ayrıca bu diyet dedikleri şeyde hiç protein yok sadece karbonhidrat ve şekerden mi yapılıyor o zaman gelişme nasıl olucak ? Hala inatla söylüyorum bu adam HGH kullanıyor bakıyorum bakıyorum çene uzun eller ayaklar orantısız vücutla o kadar uzun olmasına rağmen..adamın artık yüzü ay yüz resmen hep ağzı açık geziyor kapanmıyor ağzı..

17. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    cusco haklı, aldığı anabolizanlardan, yağ yakıcılardan , yaptığı gen dopinginden hiç bahsetmemiş haberi yapanlar.
    normal bir isan bu diyeti uyguladığında duba gibi olabilir, ancak yanında testesteron ve hgh ile phelps gibi performans göstermesi normal.

18. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Eski bir yüzücü olarak bu konuyla ilgili bir kaç örnekte ben vereyim. Bizim dönemimizde ( 1976 ) günlük antremanımız 3000-3500 metre kadar olmasına rağmen dolu mide ile girdiğimiz antremandan bile aç kurt gibi çıkardık. Yine anımsadığım kadarıyla dönemin rekortmen olimpiyat şampiyonu yüzücü Jim Montgomery günlük antremanında 19 000 metre yüzdüğü gazetelerde yazılmıştı. Bu nedenlerle bana da bu kadar kalori alınabilirmiş gibi geliyor.

19. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu arda gen dopingi nedir açarmısınız ilk defa sizden duymaktayım..

20. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Kurekcilerin de gunluk kalori ihtiyaci 9000 civari. Daha once de bahsedilmisti bu konudan. Onlar da antreman sonrasi oturup bir tepsi baklava yiyorlar. Insanin profesyonel sporcu olasi geliyor degil mi bunlari okuyunca :).

Sayfayı Paylaş