Albert Einstein'ın Profesöre Verdiği Ders

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve 5.Boyut tarafından 20 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. 5.Boyut
  Offline

  5.Boyut Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
   
 2. doxux
  Offline

  doxux Üye

  Katılım:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.734
  Beğenileri:
  2.808
  Ödül Puanları:
  123
  Şu tarz başlıklara hiç bulaşasım gelmiyor ama 1 kilometreden "ben uydurmayım" diye bağıran hikayeleri de boş bırakmayalım. Sonuçta 14-15 yaşında gençler siteye giriyor, böyle diyalogların gerçekten gerçekleştiği sonucuna varmasınlar.

  Albert Einstein dünyanın en zeki insanlardan bir tanesi olduğu için sık sık inançlara veya dünya görüşlerine dayanak oluşturması için düşünceleri çarpıtılan bir adamdır. Eskiden dindar hristiyanlar bunu çok kullanırdı ancak son dönemlerde hayal kırıklığına uğradılar çünkü Einstein'ın kendilerinden çok uzak birisi olduğu epey açık olarak ortaya çıktı. 2008'de Einstein'ın ölmeden önce kitabını okuduğu bir filozofa yazdığı mektup ortaya çıktı ve satışa sunuldu. Kaba bir çeviriyle şöyle diyor: "Tanrı kelimesi benim için insan zayıflığının ifadesinden öte bir anlam taşımıyor. İncil saygıdeğer buna rağmen ilkel ve çocukça efsaneler koleksiyonundan ibaret." Kendisi panteist ve agnostik görüşler arasında gidip gelmiş gibi gözüküyor.

  Bu videodaki diyalogun hiç gerçekleşmediğini birazcık konuya ilgi duyan herkes anlayabilir. Böyle karikatürize karakterler uzun yıllar hristiyanlar tarafından propaganda metinleri için yaratılıp hayali karakterlere alt ettirildiler. Birilerine de sadece çıkıp "işte o öğrencinin adı Albert Einstein'dı" demek kaldı. Yalandan kim ölmüş...Klasik, "sende akıl yok ki demek göremiyorsun" veya "kendi beynini göremediğine göre sende beyin yok" hikayelerinin bir versiyonu. Soğuk savaş yıllarında Sovyetler Birliği versiyonları çok üretildi, sanırım yalan olduğu o kadar da ortaya çıkmasın diye Einstein o versiyonlarda kullanılmadı. Hocayı tokatlayan asker, yere dökülmeyen pudralı versiyonları vardır. Şuradan hikayenin farklı versiyonları okunabilir: http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

  Ateist profesör miti: http://rationalwiki.org/wiki/Atheist_professor_myth
  Aynı hikayenin profesörün hristiyan öğrenciyi yendiği versiyonu: https://groups.google.com/forum/#!msg/hk.talk.feelings/OiiAQAOiELA/HcaDdsBdPQgJ

  Albert Einstein, Stephan Hawking gibi insanları referans göstermenin de zayıflık göstergesi olduğunu düşünüyorum. Dünyada her görüşten ve inançtan insanın referans gösterebilecekleri dahiler vardır. Zaten şu ana kadar zamanın süzgecini aşarak gelebilmiş bütün düşünceler bir şekilde kendi içinde mantıklı olabildiği için gelmiştir ve hepsinin sağlam argümanları vardır. Bu argümanları kullanmak ve geliştirmek zeki birilerini referans vermekten daha etkileyicidir. Albert Einstein en iyi ihtimalle panteist bir tanrı inancına sahipti, daha büyük ihtimalle agnostikti, Stephan Hawking ise ateisttir. Bu insanları inançlı gibi göstermenin kimseye bir faydası yok.
   
  Rambo16, Ysf_Dnc, mericboss99 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 3. depper
  Offline

  depper Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Stephan hawking spn yazdığı tezinde . Tanrı için "olabilir" diyor. Belirtmek istedim.
   
 4. doxux
  Offline

  doxux Üye

  Katılım:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.734
  Beğenileri:
  2.808
  Ödül Puanları:
  123
  Hangi tezi bilmiyorum ama Hawking hakkında da Einstein benzeri çarpıtmalar yapılıyor. Tartışma başka yöne kaymasın diye sadece şu linki atayım, kendi ağzından (daha doğrusu bilgisayarından) Hawking yakın zamanda ateist olduğunu kesin bir dille açıkladı: http://www.huffingtonpost.com/2014/09/25/stephen-hawking-atheist_n_5882860.html Alıntı: "What I meant by 'we would know the mind of God' is we would know everything that God would know if there was a God, but there isn't. I'm an atheist."
   
  egemennn bunu beğendi.
 5. 5.Boyut
  Offline

  5.Boyut Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Bu mesaja çok güzel bi cevap verirdim ama forumda "Allah Kitap" demek yasaktır. Sonra misyoner muamelesi görüyoruz. Sen istediğin şeye inanmakta özgürsün. Fakat yazdığın şu kısa mesaj bile çok çok amatörce bi mantık içinde olduğunu belli ediyor.
   
 6. mericboss99
  Offline

  mericboss99 Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2014
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  197
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Bay
  Einstain deisttir bir yaraticinin varlığına inanir ama dinlerin insan uydurmasi olduğunu düşünür hele ki forumumuzun bu tarz konularla uzaktan yakindan alakasi yokken saçma paylasimlar yapmayın
   
 7. doxux
  Offline

  doxux Üye

  Katılım:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.734
  Beğenileri:
  2.808
  Ödül Puanları:
  123
  Ne amatör mantığı? Stephen Hawking ateist olduğunu söylemiş, ben de alıntıladım. Herhangi bir mantık yürütmedim ki? İlk mesajı alıntılayacakken yanlışlıkla ikinci mesajımı mı alıntıladın?
   
 8. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğenileri:
  1.146
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  Bu yazılanlar da "amatörce mantık" ise -ki amatör mantığın ne olduğuna dair en ufak bir fikrim yok- pilot kalemle ateizmi çürüten mantık sizce nasıl bir mantık çok merak ediyorum..

  Ayrıca merak ediyorum neden bu şekilde profil oluşturup, bu tarz başlıklarda propaganda yapıyorsunuz?

  Gidin youtube da kanal açın orada istediğiniz videoları servis edin, sözlüklerde yazar olun ya da dini-siyasi platformlarda özgürce tartışın. Neden BFTR ?

  Hepsini geçtim konunun içeriğine dönecek olursak tartışmalarda herhangi bir "yetkili kişiyi" referans göstererek tartışmak mantık hatasıdır. Argumentum ad verecundiam\yetkili kişiye yada otoriteye başvuru
  Ki zaten diğer türlü olacak olsaydı bizim hiçbir tartışmaya girmemize gerek kalmazdı en popüler bilim adamının görüşlerini içselleştirir ve onları doğru kabul ederdik.
   
  doxux ve Balboa7 bunu beğendi.
 9. 5.Boyut
  Offline

  5.Boyut Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay

  Güzel fikirmiş. Bi ara denerim.
   

Sayfayı Paylaş