Aklıma Takılan Sorular

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve 1stwarrior tarafından 26 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. 1stwarrior

1stwarrior Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar. Ben gencvefit.com daki yazıları okudum , videolarını izledim ve ordaki haftalık seviye1 antrenmanını yapmaya başladım. Boyum 1.80 ve kilom 70. Kilomun 2 katı gram olarak protein almam gerekiyor , bu yüzden 140 gr günde protein tüketmem gerek. Size beslenme ile ilgili aklımda olan soruları sormak istedim , cevaplarsanız sevinirim

1) İlk sorum genç ve fit sitesinde spordan sonra 1 e 4 oranında protein karbonhidrat barındıran çikolatılı süt içmenin faydalı olduğunu söylüyor (200 ml) . Ben sporu akşam yapıyorum ve spordan hemen sonra bu tarz bir çikolatalı süt içip , ardından hemen akşam yemeği yiyorum. Çikolatı sütün ardından yemek yemek biraz garip geliyor. Sütü içtikten kaç dk sonra yemek yemeliyim sizce ?
    2)Antremandan hemen sonra çikolatalı sütün yanında muz yemeli miyim ?
    3)Yumurtanın sarısının kolestrol yaptığı söyleniyor , ben sarısı olmadan yiyemiyorum. Günde 2-3 tam haşlanmış yumurta yememin zararı olur mu ?
    4)Ben üniversite öğrencisiyim , okuldan eve akşam 6 buçukta geliyorum. 6 buçukta gelince hemen makarna hazırlıyorum kendime , onu yiyip spora başlıyorum. Bunu yapmam yanlışmış , spordan en az 90 dakika önce yemeliymişim. Bu nedenle okulda yiyeceğim kompleks karbonhidrat önerir misiniz ? Kompleks karbonhidrat olan besinler hangileri ?
    5)Antrenman sırasında başka bir harekete geçerken , yani o 1 dakikalık molada su içebilir miyim ?
    6)Protein tozu olmadan günde 140 gr protein almam sizce mümkün mü ve maliyeti çok olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

2. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    1)Çikolatalı süt içme. Hele de spordan hemen sonra. İçinde çok şeker var. Hem de sağlıksız. Spordan 20dk sonra bir meyve yiyebilirsin yemek yeme şansın yoksa şansın varsa yemek ye
    2) Muz tüketebilirsin ama hemen sonra değil en azından bi 30 dk geçsin. İlla da muza gerek yok dediğim gibi yemek yiyebilirsin başka meyveler de yiyebilirsin.
    3)Senin de dediğin gibi söyleniyor. Ben sarısıyla yiyorum sarısıyla yiyen de var.
    4)Google'da arat kompleks karbları. Bana göre mercimek en iyisi. Yemek termosu götürebilirsin yanında (insanları takma) Ve hemen yiyip gitme. 2 saat geçsin.
    5)Su içebilirsin yani o konuda bir şey duymadım yalnız fazla içme ama antrenman sonrası ve antrenman sırası 1 lt su tüket.
    6)Protein tozu yerine yemek ye Kilogram başına 2 gram değil de kas kütlesi başına 2gram olarak hesapla. Buna arkadaşlar karşı çıkabilir :). Ama araştırmalar çok çeşitli kimisi kilo başına 2.8 kimisi 1.8 diyor kendine göre ayarla yetmiyorsa toz al.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. 1stwarrior

1stwarrior Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Cevaplar için teşekkürler. Genç ve Fit in bu yazısında neden çikolatalı sütü öneriyor ? http://gencvefit.com/beslenme/spor-ve-cikolatali-sut
    Ayrıca 7. sorumda şu 7)Tereyağının yemeklerde kullanılması tavsiye edilmiyor spor yapanlara. Terayağı yerine az miktarda zeytinyağı öneriliyor. Bunun nedeni nedir ? Neden tereyağı yasak ?
    Bir diğer soru 8) Neden tam tahıllı ya da kepekli ekmek tüketlemiyim ?

4. UNS

UNS Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Ben 4. soruna yanıt olarak, yanına badem, ceviz, fındık ve kuru incirden oluşan bir karışımı almanı tavsiye ederim. Yaklaşık bir avuç kadar. Bir de yeşil elma tüketmeni öneririm antrenman öncesi. Makarna, pirinç türevlerini 2+ saat önceden tüketmek her zaman verim için daha iyi.

5. 1stwarrior

1stwarrior Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Neden yeşil elma ? Farkı ne kırmızıdan ? Armut götürsemde olur mu ve kışın portakalda götürsem ?

6. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    valla hiç bilmiyorum o kadar yiyecek varken neden çikolatalı süç içelim?

7. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    Ekmek ben de tüketirdim. Ama ekmekten daha faydalı yiyecekler var. Neden tam tahıllı ekmek tüketmelisin? Neden çikolatalı süt tüketmemelisin? Sebebi insülinle alakalı çikolatalı süt ve beyaz ekmek insülini zıplatıyor bu istemediğimiz bir şey. Ama sen tatlıları bırakamıyorsan kilo alamıyorsan iştahın yoksa çikolatalı süt belki bir seçenek olabilir. IIFYM diyetiyle de kas geliştiren insanlar var ama benim ailemde şeker hastası çok o yüzden benim için insülini zıplatmamak en iyisi. Kilo almakta zorlanıyorsan içebilirsin. Tereyağı hakkında hiçbir fikrim yok.

8. tolgabaris

tolgabaris Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    8
    Antrenmandan 30 dk kadar once kafein icebilirsin.

9. UNS

UNS Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Yeşil elmadaki früktoz miktarı kırmızıya göre daha az diye biliyorum, armut ve portakal da olur ama daha früktozlufur...

10. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Çikolatalı sütün ağır bir idman sonrası çok bir zararı olmayacaktır. Genc ve fit ekibi muhtemelen pratikliğinden ötürü çikolatalı süt öneriyorlar(kilo problemi olmayanlara tabii). Ayrıca neden hemen sonra değil aksine hemen sonra olmalı olası katabolik hormona karşı. 20 30 dakika geçmesine gerek yok hatta geçmesin.

6. cevabına bende katılıyorum kas kütlesi başına protein alınmalı. Yani iki tane insan düşünün ikiside 80 kilo birinin yağ oranı %7 diğerinin %25 ikisi aynı beslenmeyi yaparsa ya ikisinden biri amacına ulaşamaz.

11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    1) Bu kadar ayrıntıya takılma. Antrenmandan sonra çok geç olmadan bol proteinli bir öğün iyidir, asıl önemli olan toplam günlük ne yiyip ne içtiğin.
    2) bkz:1
    3)Bu eski bilgi, 2-3 yumurtadan bir şey olmaz.
    4)Midenin çok dolu olması antrenmanda iyi değildir. Kompleks karbları google'a sorabilirsin.
    5)Mideyi şişirmeden, yudum yudum evet.
    6)Son derece kolay. Çoğu kişi sadece yedikleri etleri hesapladıkları için az protein aldıklarını sanırlar, halbuki yenilen karbonhidratların de içinde epey protein vardır. Bununla birlikte spora yeni başladıysan vücut ağırlığı x 1.5-1.8 gr protein de yeterli olacaktır. 110-120 gr'da kalırsan gelişemeyeceğim diye korkmana gerek yok.

12. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    antrenman yaparken büyüme hormonu artıyor. İnsülin azalır. Yemek yersen özellikle içinde şeker bulunduran bir şey yersen insülini zıplatacaksın. Bu durumda büyüme hormonunu yeterince kullanamayacaksın. Antrenman süresi de önemli 50.-60. dakikadan itibaren katabolik duruma geçmeye başlıyorsun zaten. Bu da sakıncalı antrenman süresinin 1 saati geçmemesi lazım. Ama geçiyorsa fazla bekleme ye :)

Sayfayı Paylaş