Akşam yatmadan önce badem

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve labada tarafından 1 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. labada

labada Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Herkese iyi forumlar yeni bir diyete girdim ancak aklıma takılan ufak bir soru var...Akşam yatmadan önce 30 gr badem ye diyor m&f dergisi ancak araştırdığım kadarıyla badem kilo aldırıyormuş.Bu bademi yemeye devam mı etmeliyim yoksa bırakmalı mıyım? Teşekkürler

2. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Günlük kalori alımınıza bağlı. Hedeflerinize bağlı. Günlük hedeflediğiniz kalorilerin içine dahil ediyorsanız bir zararı olmaz, günlük hedefinizin üstüne çıkacaksanız kilo almanıza sebep olur.

Onun haricinde kuruyemişler çok faydalı gıdalardır.

Aeon_Flux ve labada bunu beğendi.
  3. brhmcr

brhmcr Guest

Bence yatmadan once alinmamali, ara ogunlerden birinde alinmasi daha yararli olacaktir.

Ps: Cok ozur diliyorum, ancak basligi gorunce aklima direk Cem Yilmaz'in buzlu badem esprisi geldi nedense ofiste soyle bir guldum. Millete rezil oldum :)

4. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Peki şöyle bişey sormak istiyorum örnek olarak 1 şahısın günlük alması gereken kalori miktarı 3000 bu kişi gün içerisinde sabah öğlen 2500 kalori aldı diyelim gece yatmadan veya geç bir saate 500 kalorilik bi yiyecek tüketse bu da kilo aldırırmı yoksa kalori miktarını aşmadığı için almazmı ?

labada bunu beğendi.
  5. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Öğün zamanlamasının, günlük kalori alımına göre etkisi çok az. (Hiç yok denemez tabi ki) Önemli olan gün sonunda kaç kalori tükettiğiniz. Veya aynı plana uyuyorsanız haftalık bazda bakıp, günde ortalama ne aldığınız.

Eğer hesaplarınızı doğru yapıyor ve uyguluyorsanız; hayır, kilo almazsınız.

labada bunu beğendi.
  6. labada

labada Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    dergide ort. 2500kalori dıyor ve git gide azalıyor haftalar ilerledikçe ozaman bir sıkıntı yok akşam badem yemenin kalori hesaplarına uyuyorsa çok teşekkürler

7. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Fakat dergiyi, başka kaynakları, başka kişileri referans kabul ederseniz yanılırsınız. Kendi metabolizma hızınızı kendiniz gözlemeniz gerekiyor. Sürekli aynı kaloride aynı makrolar ile yeyin. Tartıyı mümkün olduğunca doğru şekilde takip edin. Değişimlere göre hesaplayıp kalori cetvelini kendinize göre şekillendirin.

1 ay civarında herşey yerine oturur. Çünkü insan 3-4 ölçümde ancak denge noktasını bulabiliyor. Ondan sonra istediğiniz gibi kalorilerle oynayabilirsiniz.

8. Aeon_Flux

Aeon_Flux Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Ne kadar doğru bilmiyorum ama kalorı sayımının önemli olmadığını kalori yerine yenilen besinin önemli olduğundan bahsediyordu. Hatta 4000 kcal alsanız bile kilo almazsınız yazmıştı.

9. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Yazdığınızı anlamadım? Besin yemeden nasıl kalori alıcaksınız ki zaten?

Yediğiniz her besinin kalori değeri vardır. O yüzden günde ne kadar kalori aldığınız önemli. Makrolarınızı hesaplarsınız ve sonunda da bir kalori hedefi bulup onu tutturmaya çalışırsınız.

Ayrıca günde 4000kcal yiyerek kilo almayacak insan sayısı bu forumda bir elin parmaklarını geçmez sanırım. O da yüksek kas kütlesi ve yüksek aktivite sebepli olacaktır.

10. brhmcr

brhmcr Guest

Extravaganza, boyle bir mantikta (yanlistir demiyorum) cok fazla hormonal vs dengeleri dislamiyor muyuz? Ornegin benim cok dikkat ettigim bir insulin mekanizmasi var ki soylediklerin uzerine cokuyor, yani hipotetik olarak 2000 kalori biri tum ihtiyacini basit karbodan karsilarsa ve bunu maksimum GI leri olan urunlerden secerse bile yaglanmaz diyebilir miyiz?

11. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Tamamen haklısınız. Kusuruma bakmayınız. Gözümden kaçan ve çok önemli bir detay. Bir vg forumunda olduğumu düşünerek aceleyle yazdığımda atladığım bir husus oldu.

Bu hesap konusu kesinlikle diyetini doğru ve dengeli bir şekilde ayarlayan kişiler için doğru kabul edilmeli.

Örneğin sayın brhmcr günlük 3000kcal almaya karar verdi. Ve bunu hedefledi. Bunu 250gr protein, 250gr karbonhidrat ve 100gr yağ ile almak istiyor. (ve bunların hepsi doğru kaynaklardan) Bu hesap ile 100kcal açık kalıyor. Gece yatmadan önce 10-15 adet fındık, badem yiyebilir. Geçiyorsa yiyemez.

1 kişi bunu beğeniyor.
  12. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Gece yatmadan önce yumurta akı daha iyi bir seçim. Uykuya midenin boş haliyle girmek daha sağlıklı ama bu spordan dolayı düşük, kaliteli kalorili besinler yenebilir. Aklıma gelenler lor ve yumurta akı.

13. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Bence yatmadan önce insüline dikkat etmek asıl hedef olmalı. Önceki yorumları yaparken aklımda şahsen bu vardı. Malum, yağlar GI açısından sıfır. Proteinler de neredeyse hiç insülin dalgalanması yaratmıyor. Bu sebeple karbonhidrat içermeyen herşey alınabilir bence.

Uyku esnasında insülin dalgalanması hem gereksiz yere depolamaya sebep olabilir, hem de gece büyüyecek vücudun büyüme hormonu (GH) üretimini etkileyebilir. Bu yüzden kaliteli yağ ve protein harici gıda alımını sıfıra yakın tutmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.

14. brhmcr

brhmcr Guest

Cok guzel deginmissin, gece alinacak seyin insulini etkilememesine dikkat edilmeli, bildigimiz uzere GH ile insulin ters calisan sistemler, insulin yuksekse minimum GH salgilanmasi mevcut ki gece amacimiz en deliksiz uyku ile GH salgilatmak.ZAten yuksek insulin rahat bir uykuda vermeyecektir.

Yag sindirimide sikinti olabilmekte diye dusunuyorum bu noktada en guzel besinler uzun salinimli proteinler olacaktir.

15. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    brhmcr adlı üyeninde dediği gibi,Ara öğünlerde tüketilmesi daha yararlı olacaktır.

16. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Dediklerin tamamen doğru olmakla beraber kişinin beslenmesine göre geceleri yağ alımı faydalı veya zararlı olabilir. İnsülin direnci olan kişi için her yediği tehdit ediyor bünyeyi.

Extravaganza bunu beğendi.
  17. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Şu durumda 1 bardak ılık yarım yağlı süt faydalı gibi görünüyor yatmadan önce doğrumu?

18. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    1 bardak 250ml dersek, bu miktarda yarım yağlı süt yaklaşık olarak 8gr protein (kazein), 12gr karbonhidrat (laktoz) ve yaklaşık 3-4gr yağ içerir.

Bu verilere göre faydalı olup olmadığı sizin kanaatinize kalıyor. Bana sorarsanız, 500ml süt içildiğinde 25gr kadar laktoz alınıyor. Bana gece için biraz fazla geliyor. Oysa 100gr light beyaz peynir ile 25gr protein alırken sadece 5gr karb alabiliyorum. Fikir vermesi adına karşılaştırmak istedim.

Fakat, malumunuz, süt konusunda çeşitli tartışmalar devam etmekte. O yüzden tercihin bireye bağlı olduğunu söylemek daha anlamlı bence.

19. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Süt insülin salgılatır, illa birşey tüketmenize gerek yok. Casein powder varsa onu tüketebilirsiniz.

20. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Direkt olarak süt insülin salgılatır demek doğru değil. Süreci aşırı derecede basitleştirmiş oluruz. O zaman proteinlerin de az da olsa insülin salgılattığı bilgisini nasıl değerlendireceğiz?

Casein tozlarını uzun vadede çözüm olarak görmüyorum. Diyet dönemi kullanımında fayda sağlamak mümkün ama uzun süreli kullanımda gereksiz geliyor bana. Ayrıca ülkemizde fiyatları epey yüksek. neredeyse 3 aylık kazein ihtiyacıımı peynirle karşılarken aynı rakamlara supplement olarak ancak 1 aylık ihtiyaç karşılanabiliyor. 3 katı ücret öderken 3 katı fazla getiri sağlıyor mu? Hayır.

1 kişi bunu beğeniyor.

Sayfayı Paylaş