Aşırı su içmek zararlı mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mehmethukuk tarafından 5 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mehmethukuk

mehmethukuk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar, hayırlı akşamlar dilerim.Biliyorsunuz uzmanlar günde en az 2-3 litre su tüketmemizi öneriyor.1 aylık bir spor geçmişim var ve ben spor yaptığım günlerde 6 litreye yakın su tüketiyorum.Özellikle sadece idman sırasında 3 litreyi buluyor su tüketimim.Acaba her şey gibi suyun da fazlası zararlı mıdır? Teşekkürler...

2. Pelloosshh

Pelloosshh Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Üniversite Öğrencisi
    Her şeyin olduğu gibi su içmenin de fazlası zararlı olabilir. Aşırı su içilmesi durumunda vücuttan yoğun bir elektrolit kaybı meydana gelir. Bu ise hücre içi ve dışı sıvıların dengesini bozarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Ancak normal yaşantınızdan daha fazla terlemenize sebep olan bir faaliyette bulunuluyorsa kaybedilen ekstra sıvı için normalden daha fazla su tüketmek gerekecektir. Eğer çok ağır fiziksel aktivite yapılıyorsa veya bulunulan ortamın ısısı ve nemi sebebiyle normalden daha fazla su kaybı yaşanıyorsa bu kaybın suya ek olarak mineral içeriği zengin sıvılarla tamamlanmasında fayda vardır. ;)

mehmethukuk bunu beğendi.
  3. h3adslay3r

h3adslay3r Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Suyun fazlası su zehirlenmesine yol açar kardeşim. 6 lt oldukça fazla bir miktar. Su zehirlenmesini internetten araştırabilirsin. Doğru su tüketimini idrarına bakarak anlayabilirsin. İdrarın beyaza yakın bir renk almışsa gerekli suyu almışsın demektir eğer idrarın sırf beyazsa gereksiz su alıyorsun demektir.

4. onur04

onur04 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenman sirasinda 3 litre cok fazla,tabsiye edilen 500 ml civari diye biliyorum.6 litre de abartili 3-4 olsa daha iyi.evet fazlasi kesinlikle zarar.sodyum mu dusuyordu ne,ölüm bile meydana gelebiliyordu.dikkat et.

5. mehmethukuk

mehmethukuk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkür ederim cevap için.Dediğiniz gibi büyük ihtimalle terlemeden dolayıdır.Önceden 1 litreyi zor içerdim günde :).Kardio yaparken aşırı terleme oluyor ve salonda biraz havasız.Bu sakonları niye bodrum katına yaparlar anlamış değilim zaten:) Tavanı çöktüreceğimizden korkuyorlar herhalde....Bir de herhalde yumurta, tavuk, et, balık gibi protein kaynaklı besinlerde su tüketimini arttırıyor olabilir.
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Şubat 2015 ---
    Araştırdım biraz su zehirlenmesini gerçekten ciddi bir problemmiş.Yemekleride tuzsuz yiyoruz zaten kalp için zararlı diye.Ama sodyum elzem bir mineral.Sodyum kaybını engellemek için bundan sonra antrenmanlara maden suyu ile gideceğim.

Son düzenleme: 5 Şubat 2015

Sayfayı Paylaş