Ağırlık kaldırmak mı Sık tekrar mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Gkhn8734 tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Gkhn8734

Gkhn8734 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Gkhn
    Yer:
    İstanbul
    Soracağım sorulardaki konularda o kadar çok bilgi kirliliği var ki artık hangisinin doğru olduğunu bilemiyorum o yüzden bu başlığı açmak zorunda kaldım.

1- Kas kütlesini büyütmek için illa yüksek ağırlıklarla mı çalışmamız gerekiyor. Çok ağır yerine hafif yada orta derece bir ağırlığı daha sık kaldırsak, gelişmesini istediğimiz yerlerin iyice yanmasını sağlamamız yeterli olur mu? Örneğin 15 kiloluk dambıllarla çalışıyorum zor kaldırıyorum ve antreman bitiğinde kollarımda yanma hisettmiyorum çok fazla. Onun yerine 5 kioluk dambıllarla çalışıyorum bu sefer 5-6 kat daha fazla tekrar yapıyorum ara vermeden, ve kollarım cayır cayır yanıyor. Bu yanma olayı kaslara gelişmesi için zarar vermekten mi kaynaklanıyor yoksa kaslarda biriken laktik asit mi beni yanıltıyor. Kas yapayım derken kolları boşuna mı yoruyorm bu işin mantığından bahseder misiniz?

2- Klasik bir soru ama cevabını tam olarak bulamadım. Ertesi gün antreman yaptığın yerlerinin iyice ağrıması gerekıyor yoksa gelişme süreci az olur diyorlar bu dogru mudur?

3- Protein dışında kasların gelişmesine yararı olan başka bir suplaemant tavsiye eder misniZ?

2. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    2.Soruna cevap veriyim ağrımaması demek gelişmiyo anlamına gelmez.Ama ne akdar çok ağrıyosa o kadar çok gelişiyo demektir bunu biliyorum.
    1.Soruya bende tam netlik getiremedim.Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Ama ben önce önden yorma yapıyorum çalışıcağım bölgeyi sonra biraz dinlenip setime geçiyorum 12-10-8-6 yapıyodum dünden itibaren 12-10-10-8 yapıcam ağırlıkları biraz daha arttırarak 4.setin sonunda dinlenmeden dropset yapıyorum iyice yakıyorum sende bu lşekilde yapabilirsin.

3.Soru olarak aminoasitler proteinlerin parçalanmış hali antrenman sırasında alırsan vücuttaki besinleri sıvı hale getirip kasa çok daha çabuk getirdiği için enerjik kalırsın ayrıca parçaladığın yani yırttığın kas liflerini onarır ama kreatin amino bcaa nox vs besin takviyelerinin hepsini kullan ama doğru düzgün protein alma hiç biri işe yaramaz sonuçta ana madde proteinler.

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    1. VG tipi gelişim için ikisini kombine etmelisin. Sadece yüksek ağırlık kaslarda hacimsel artış için yeterli travmayı oluşturmuyor. Tek başına yüksek tekrar da kasılabilir kas proteini miktarını arttırmak için yetersiz. Periyodizasyon yapabilir ya da her antrenmanda piramit benzeri sistemlerle iki tip çalışmayı kombine edebilirsin.

2. Bir önceki cevabımda söylediğim periyodizasyonun "yüksek kilo - düşük tekrar" kısmındaysan çok fazla kas ağrısı çekmezsin. Diğer türlü kasın travmaya uğradığının bir işareti olarak ağrı aranır.

3. Kreatin.

doxux bunu beğendi.
  4. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Peki kasları şaşırtmak için tekrar sayılarını antrenman sıralarını deyiştirdiğimiz programı uyguladıktan sonra kası şaşırttığımızı nasıl anlıycaz?

Sayfayı Paylaş