Ağır kiloda yük göğüslerime binmiyor...?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve cnrtncy tarafından 24 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. cnrtncy

cnrtncy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selam arkadaşlar,
    Başlıktan da anlaşılacağı gibi Bench Press te kiloyu arttırdığımda yük göğüslerime binmiyor...yani göğüslerimdeki kasılmayı hissedemiyorum.. Yük Triceps e biniyor büyük kısmı...Neden olduğunu açıklayabilecek varsa çok sevinirim.

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ağır kilo nizami çalışma sınırlarınızın üzerine çıkıyorsa tabiki hedef kas üzerindeki yük azalır..

15-12-10-8 yapın ve son 2 tekrardan sonra devam edemeyecek (ya da nizami yapamayacak) şekilde ayarlayın ağırlıkları setlerde..son 2 tekrar nizami çıksın ama..

ayrıca harketin yapılış şekli ve tutu genişliği de önemli..omuz genişliğinde yani barı göğsünüze indirdiğinizde dirsekte 90derece açı olacak şekilde tutuş genişliği seçin..

çalışırken kamburunuzu çıkarmayın.sırtınız benchte olsun..negatif yönde biraz yavaşlatın..

builtman bunu beğendi.
  3. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    agirligi artiracam diye aaba hareketin nizamiyetinimi bozuyorsun yaparken? goguslerde gerilim icin yavas indiripyavas kaldir yaklasik 2 sn kaldiris 4 sn indiris . ve kesinlikle kollarini dirseklerden kilitleme. dirsekler hafif kirik kalsin hareketi mumkun oldugunca nizami yapmaya calis.

4. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bende aynı sorunu yaşıyordum hocam ağırlığı arttırdığım zaman göğüse fazla yaklaştırmadığımı ve bu yüzden verim alamadığımızı tespit etti. Barı göğsüne değecek kadar indir ve yukarı kaldırdığında kollarını tam açma ve yukarda bekleme süresini arttırma yukarda duruş süresini azalt. Eğer yine aynı sorunu yaşıyorsan senin için o ağırlık ağır demektir.

5. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Diez'in de dedigi gibi hareketi nizamı yapmıyorsundur. Aynı hataya ben de dusmustum. Gogus calısıyordum triceps ler sisiyordu. Hocaya sordum, hareketi nizami yapmadigimi gosterdi adam...

6. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    bence yavaş indirip hızlı kaldırmak o kadar pek birşey fark ettirmiyor ben 2sinide denedim yavaş indirip kaldırarak bir gün idman yaptm birde diğer biraz hızlı şekilde hızlıca indirip hızlıca kaldırdım ama 2haftada hiç destek almadım ve her iki idmandada göğüste kan toplandı bunu hissettm o antremanda şişti calıştırdığım idman bence önemli olan gerilim ve şişirmek için sadece nizami yapmak , indirip kaldırma hızı o kadar önemli değil bence. Ve yapılması gereken ayrıca kaldıramıyacağın ağırlığın altına girmemek ve desteksiz kendin yapabilmek; ben 4 set giriyorm ; 12-10-10-8 cıkıyor sadece son sette ağırlığı artırıyorum mesela ve vücudumun en iyi bölgeside göğüs.

7. cnrtncy

cnrtncy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    hareketi gayet nizami yapıyorum... demek ki ağırlığı azaltmam gerekiyor.. ama nedense ağırlığı azaltınca da kaslar daha fazla gelişmez diye düşünüyorum bilmem doğru mu? :eek:

8. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    cokda fazla azaltma.hareketin nizamiyetini bozmayacak bir agirlik sec.

9. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    sen o barı göğsüne deydirde nasıl deydirirsen deydir ağır kaldırabiliyorsan ne güzel ama sen 2 ayda göğsünü patlatacağını düşünüyorsan o olmaz ama mutlaka göğsüne deysin o bar zamanla gelişecektir göğsün sabır...

10. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Nizami yapıyorsan ağırlığı azaltmana gerek yok, barı fazla dar yada fazla geniş tutmamaya çalış...

Birde şunu dene; baş parmağını bara dolamadan çalış azda olsa etkisi olabilir...

11. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Hareketi hızlı veya yavaş yapmak kesinlikle fark ettirir. En basitinden kasa uyguladığınız gerilimin süresi değişir. Daha iyi veya daha kötü diye yorum yapmıyorum ama kesinlikle fark olur.

12. cokcu

cokcu Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    İlave olarak... süre hareketin nizamiyetini belirler. Küçük kas grupları hızlı kasılabilme özelliğine sahipken, büyük kas grupları daha yavaş kasılır.

Göğüs kasları büyük kas gruplarındandır. Göğüs çalışırken Triceps kaslarını da kullanırız, ancak triceps kasları küçük kas grubundandır
    Hızlı bir göğüs antrenmanı daha çok tricepsleri çalıştıracaktır. Antrenman verimliliği düşecek, dengesiz gelişimi farketmeyeceğizdir.

Vakti zamanında bir söz duymuştum; farkında olmadan yaşanan çöküşler geri dönüşü zor olan krizlere yol açar, farkında olunan çöküşlerin ise doğru teşhis ile "krizden önce" tedavisi mümkündür...

Sayın cnrtncy nizami çalıştığınızı belirtmişsiniz, o zaman çalışma programınızı dataylı olarak belirtirseniz büyük oranda size çözüm sunulacaktır.

YesiLZeytin bunu beğendi.
  13. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73

bir hareketi yavaş yaparak [nizami] gerilimi cok hissettirerek yaparsan kas istediğini alır gelişim olur

bir hareketi hızlı yapıyorsan[nizami kaldığı şekilde] ağır kilo ile yapabilirsin ve kasın yeni ağırlığa alışırken daha cok zorlanır ve gelişim yine olur

her iki idmanda senin calıstırdığın adalene kan toplamasını oranın sıcak ölcüsünün artmasını sağlıyabilir ertesi gün dinlenirken beslenmen ise o kasa fayda sağlar bence her iki idmanda birbirinden farksız önemli olan beslenmemiz

14. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Hızlı antrenmanlara daha iyi tepki veren kas grupları olabilir ancak hızlı antrenman cheating ihtimalini artırır. Hareketi nizami olmaktan çıkarır ve hedeflenen kas grubu yerine başka kas gruplarına etki etmeye başlar, çünkü hareketi yapmak için başka kas grupları kullanılmaya başlanır.

Bütün antrenörler tarafından bas bas bağırılan hareketi nizami yapın uyarısı da bundandır. Ne kadar ağır kaldırdığımız veya kaç tekrar yaptığımızdan ziyade, yaptığımız hareketin hedeflenen kas grubuna ne kadar etki ettiği önemlidir.

Tekrar ediyorum, olumlu veya olumsuz, hareketin yavaş veya hızlı yapılması antrenman açısından büyük fark oluşturur.

15. cnrtncy

cnrtncy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bu sorunu da çözmüş oldum... İlk defa göğüs kaslarımda bu kadar kasılma hissettim antrenman esnasında...Normal yaptığımdan biraz daha yavaş ve kontrollü yaptım...Gerçekten farkı çok belirgin hissettim..Ve insanın zihinsel olarak da kasılmayı hissetmeye hedeflenmesi gerçekten işe yarıyor... thums:

16. ick17

ick17 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bildiğim kadarıyla öyle bişeyin olmaması lazım ama ağır kaldırıcam diye yapılması gereken şeklin dışına çıkıyorsan veya cok dar tutuyorsan bilemem..

17. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman buraya biri nizami olmadığını düşündüğü şekli ile ilgili video koyabilir mi?

18. cnrtncy

cnrtncy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

Sayfayı Paylaş