Açlık Hissi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve SRV tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. SRV

SRV Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Merhaba Arkadaşlar,
    Bütün diyet programlarında vücudu aç bırakmadan sık öğünler ile beslenmek önerilmektedir.
    Vücut açlık hissine karşı savunma olarak yağ depolama eğilimi içine girmektedir.
    Ben 6 öğün tüketmeye çalışıyorum, özellikle akşam çok az yemek yemeye çalışıyorum.
    Benim sorum bu mekanizma ne zaman tetiklenir ?
    Yani vücut 6 saat aç kaldıktan sonra mı yağ depolamaya başlar ? yoksa en az 12-24 saat sonra mı alarm vermeye başlar ?
    Sanırım büyük ölçüde kişinin bünyesi ile ilgilidir fakat bir ortalama varmıdır?
    Akşam yemeği yememek o kişinin vücut alarmını çalıştırıp kahvaltıda yediği herşeyi kritik yağ stoğuna dönüştürür mü ?
    Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Vücut açlık hissine karşı savunma olarak yağ depolama eğilimi içine girmektedir.

burda bir yanlış söz konusu..

vücudun açlık hissiyatı tamamiyle kan plazmasındaki glikoz seviyesi ile alakalıdır.
    100 ml kanda glikoz seviyesi 90-110mg glikoz arası dır . max düzey 200mg. kandaki glikoz oranınız 100mg altına ise ve aradan belli zaman dilimi geçmiş ise karaciğer tarafından bu glikoz depo edilir. ve sabah kalktığınız anda kandaki glikoz seviyeniz düşmüşer ve beyin ozmoreseptörleri uyarılır ve acıkma-susama isteği baş gösterir.

"Yani vücut 6 saat aç kaldıktan sonra mı yağ depolamaya başlar ? yoksa en az 12-24 saat sonra mı alarm vermeye başlar"

kandaki glikozunuz insülin hormonu ile kas hücrelerinize iletilir ve oksijen ile yakılarak ebeji elde edilir. ancak siz ogün hiç yada yetersiz hareket ettiniz ve kandaki glikozunuz kaldı bu karacğerde glikojene çevirlir. yağlanma olur.

ama nedir sizin insülin seviyeniz benim kinden azdır buda kötü sonuçlar doğurur.

size tavsiyem bir kan tahlili yaptırmanız.

eğer illaki yağ yaktırmak istiyorsanız bu uzun ve meşakatli bir iştir.

ilk önce kandaki glikoz seviyenizi düşürmeniz gerekiyor bunu bol su ile sağlayabilirsiniz ama zor ve irade ister.

kan daki glikoz seviyeniz düştüğü anda vucut reseptörleri alarm verecek ve çok acıkacaksınız siz bunun üstüne giip az yiyip spor yapacaksınız zor istir bilirim. bu durumda kanınıza yağ molekülleri enjecte edilcek ve yağ yakım süreci başlamış olacaktır. anlatırken bile kötü oluyorum. zor iş ,irade isteyen bir iş

Son düzenleme: 19 Ocak 2009
    builtman, cerberus, aneximandros ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. seti80

seti80 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Izmir
    vücudun açlık hissiyatı tamamiyle kan plazmasındaki glikoz seviyesi ile alakalıdır.

Böyle söylemeniz yeterli değildir, mekanik açlık denilen olayda mevcuttur. Aksi taktirde açıktıkmı vur glikozu doy, yanlış değil ama eksik bir bilgidir.

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bilgiyi tamamlarsanız çok memnun oluruz.
    Güzel ve ilginç bir konu çünkü.

SRV bunu beğendi.
  5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ayrica Atakan'in soylediginin uzerine susuzluk da ilave edilebilir. Aclik zannettigimiz cogu kez de sadece dehidrasyondur. Vucut maalesef aclik hissi ile susuzluk hissini ayirt edememekte. Bu da yine Atakan'in dedigine cikiyor, bol bol su icmeniz lazim. Yetiskin erkeklerin gunluk su ihtiyaci 3.4 L, bayanlarin 2.7 L'dir ortalama olarak (kaynak verebilirim gerekirse). Bu rakama tek basina ictiginiz su ve yemeklerden aldiginiz sivilar dahildir.

SRV bunu beğendi.
  6. seti80

seti80 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Izmir
    bonatschi ve aneximandros bunu beğendi.
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ""Vucut maalesef aclik hissi ile susuzluk hissini ayirt edememekte"". ayırt ediyor beyin reseptörlri mevcut kaynak kitabın adını bulup yazarım akşama.

eğer ayırt edemeseydi su ile karnımız doyacaktı. ama su içtiğimizde açlığımız dahada artacaktır.

vucud reseptörleri açlık hissini mideye aktarır buda kasılma olarak karşımıza gelir çünkü insan ve vücüt birbirine zıt yabancı 2 insan gibidir. sinyallari bizim anlayacağımız dile çevirir. buda organlar sayesinde olur. mide kasıldığı an yemek yememiz gerektiğini anlarız. susuma isteği sadece böbreklerden beyin ozmoreseptörleri uyarılır ve susama isteğimiz olur.

bilgi bilgiyi tastik ediyor bir kimyacının dehidrasyonu bilmesi, olaya zaten başlıca ışıktutmakta.illa kaynak isterseniz yazacağım

ayrıca mekanik açlık dediğini hiç bir yerde duymadım seti80. makenikten kastın ağzın harekettinde mide mukozasının salgılanması olsa gerek. bu yüzden sakız çiğneyen insanlarda kilo kaybı oluşmaktadır. bu konu ile ilgili deneyler bile var. labaratuvar ordamında şeker ve diabet riski taşıyanlara insülin verilir ve glikozu glikojene çevirirler. bu sayede glikoz oranının 90-100 mg altında olması istenir.

bu mekanik açlık nedir anlatın öğreneyim!

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
  8. seti80

seti80 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Izmir
    SRV bunu beğendi.
  9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    dikkat edersen yazdıklarıma çıkıyor. mekanik açlık değil. mekanik sinidirm. mekanik açlık beyin reseptörlerinin mideye insanın açlığı anlaması için gönerdiği kasılma emridir.

bu yazıların çoğunu daha önceki yıllarda okudum. özellikle deneyi.. ama bir harmanlama olmuş konu ile ilgili gerekli yerler alınmış. eksik yerleride var.

sayfa 25 "açlık kontraksiyonları" sebebi mekanik açlıktır yani midenin boşalmasından kaynaklanmaktadır. demişisn bir üst mesajda gördüğün yazı indirgenmiş halidir.
    vucud reseptörleri açlık hissini mideye aktarır buda kasılma olarak karşımıza gelir çünkü insan ve vücüt birbirine zıt yabancı 2 insan gibidir. sinyallari bizim anlayacağımız dile çevirir. buda organlar sayesinde olur. mide kasıldığı an yemek yememiz gerektiğini anlarız. susuma isteği sadece böbreklerden beyin ozmoreseptörleri uyarılır ve susama isteğimiz olur.

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
  10. seti80

seti80 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Izmir
    atakan yukarıda ki dediğiniz "vücudun açlık hissiyatı tamamiyle kan plazmasındaki glikoz seviyesi ile alakalıdır." sözünüze ben bunları söylemek istedim.
    1- O bahsedilen resöptörler sadece glikozla alakalı değildir.
    2- Kimi tahılların kullanılmasında asıl amacın mide de geçişin yavaşlaması mide sıvılarıyla şişmesi ve mekanik olarak uyarının ertelenmesi temeline dayanmaktadır.

11. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Atakan detaylar icin tesekkur ederim, benim okudugum kaynakta bu kadar detayli anlatilmiyordu, daha halka yonelik bir kitapti. Dehidrasyon ile aclik hissinin karistirilabilecegin soyleniyordu. Belki de senin soyledigin sebeplerden oturu insanlar anlasin, su icsin diye oyle yazmislardir. Siz diyettesiniz diye bir kitap vardi, orada okumustum sanirim.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    anixmandros bir kimyacı olarak belki sizle fikirlerimiz uyuşmakta.. belkide benim anlatış tarzım baya bir kötü düşüncelerimi tam olarak ifade edemiyorum bu eksik yönüm yazılı olarak dökemiyorum. ancak bazı belirtmelerde belkide beni en iyi anlayan sizsiniz. teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş