9 ayda ne kadar gelişmiş olmalıydım?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ugrkk tarafından 7 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ugrkk

ugrkk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İyi günler ben 170-175 boyundayım (eczanede ölçtürmedim, kendi ölçümüm ile 170 buldum ama arkadaşlarım 175 olduğumu söylüyorlar ), 19 yaşındayım.

9 aydır haftada 3 gün fullbody yaparak çalışıyorum. Protein tozu kullanmıyorum, diğer besinlerle spordan sonra yaklaşık 30g protein alıyorum ve ektomorf tipindeyim. Spora başladığımda 53 kgdım ve ilk 3 ay beslenmem iyi değildi. Sonraki aylarda beslenmemi de artırdım, yağlı, şekerli şeyleri de kestim. Şu an 63 kgyim ki bu yine de boyuma göre idealin altında bir rakam.
    Sorularım şunlar:
    1. Karın kaslarım yok, çıkması beklenilir miydi yoksa kütlemin artması mı gerek, yağı kestiğim için yağ oranımın çok olduğunu düşünmüyorum zaten zayıf biriydim.
    2. Şu anki ağırlıklarımın, setlerimin ne kadar olması beklenilirdi?
    3. Tavsiyeleriniz var mı?

2. madmax29

madmax29 Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    bir kere beslenme konusunda tamamen hataların var bu şekilde değil 1 sene 10 senede devam etsen bişey kazanamazsın. büyümek için günlük ortalama 150-200 gram protein ve en az 300 gram karb. alman lazım 50-60 gram arası yağ ve bol yeşillik...sen hele bu kurala uy düzenli idman yap 6 ay sonra gelişim olmazsa gel konuşalım

3. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Yağı kesmekten kastınız nedir? Zararlı yağları mı kestiniz, yoksa komple yağ kullanmıyor musunuz?

4. ugrkk

ugrkk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    30 gram proteinden kastım spordan hemen sonra aldığım protein. Tavuk, et ağırlıklı besleniyorum tabii ki
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Mart 2019 ---
    Gün içinde yediklerim tavuk, et, biftek, pilav, bol sebze, ekmek, bal vs. Bunlarda da çok yağlı şeyler yok, zaten önceden de cips falan yemezdim ama göbeğim bana yağlı geldiği için zeytin peyniri de kesip kahvaltıda yağsız beslenmeyr karar verdim. Ayrıca cildiyeci de yağlı beslenmememi söylediği içim de her türlü yağı azalttım

Son düzenleme: 7 Mart 2019
  5. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Günde 60-70 gram yağ almanız gerek; bunlar sağlıklı yağ olmalı örnek: zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, kuruyemişler vb. yağları tüketmeniz gerekiyor. Yoksa vücut enerji için yağları değil de kaslarınızı kullanır.

6. ugrkk

ugrkk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cildiyeci kuruyemişi yasakladı, diğer yağların da yüzüme zarar vermesinden korkuyorum
    Bu arada sorduğum karın kası sorusu için ne düşünüyorsunuz

7. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Karın kasları genetikten genetiğe göre değişir, fotoğraf olmadan birşey diyemem.;

Tahminen karın kasında kütle yok, hafta da iki gün karın çalışman yararına olur.

ugrkk bunu beğendi.
  8. ugrkk

ugrkk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkürler cevap için

9. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Yağ tüketmenle Vücudunun yağ depolamasının hiçbir alakası yok. 9 Aydır bu işin içindeysen daja fazla araştırma yapmalısın

10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Diyetin enerjisinin yağlardan gelen yüzdesi %25-30 aralığında olmalı. Eğer yağ kısıtlamasına gidiliyorsa %20 civarı tercih edilebilir ama 20 nin altına düşmemeli. Eğer düşerse kan lipit profili bozulabilir, testosteron siklusu olumsuz etkilenebilir.
    Antrenman sonrası için ise lösin içeriği yüksek sıvı formdaki besinleri(kefir süt gibi) veya toparlanma için taze sıkılmış meyve suyu gibi besinleri de ek olarak tüketebilirsin.

11. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaş 60 kilo, günlük 150-200 gr protein?

Kardeşim yapman gereken tek şey antrenmanda çalıştığın kiloları arttırıp beslenmene biraz daha dikkat etmek yani daha çok yemelisin. Karın kaslarının görünmüyor olması da, yeterli gelişim görememeninde sebebi budur muhtemelen. Antrenmanını ve beslenmeni gözden geçir, yani dediğim gibi mutlaka çalıştığın kiloları arttır.

Sayfayı Paylaş