7-8 set agir kilo

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Marko Pasa tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Marko Pasa

Marko Pasa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar silinen bir konuda gördüm bir sporcu abimiz (reklam olur diye soylemiyorum) 7-8 set 5-6 tekrar yapın diyor. Agir girin ve fazla hareket yapmayın diyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

2. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Mantikli bir sekilde elestirildigi ve saygi cercevesini asmadigi surece bence isim verilebilir.

Savas cebeci'nin kas buyutme programlarini diyorsun sen. Cebeci basindan beri bu sekildemi program yapiyordu yoksa sonradan anladi da o yuzdenmi boyle yapiyor bilmiyorum.

Ama gecen ben de ayni seyi dusundum. Max agirligi artirmak icin tekrar sayilarini dusuk tutup, hipertrofi olussun diye set sayisini artiriyor. Tukenise max agirlikla gidiyorsun yani. Bana mantikli geliyor.

Lakin ustadlar ne der bilemem. Bu programi deneyip sonuc alan birisi varsa goruslerini almak faydali olur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    bende hep öyle çalıştım :) yani düşük ağırlıkla nerdeyse hiç çalışmadım hep yüksek ağırlık ve daha çok compound hareketlerle fb felan çalıştım :) verimlide geçti yani bunu yapmaktan zarar gelmez verimlide geçer ancak en iyisi hangisidir bilemem :D

4. Marko Pasa

Marko Pasa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Bu abi compound hareketlere tamamen karşı ve hatta vücuda zararlı olduğunu söylüyor.

Banada mantıklı geldi hatta geçen hafta salondaki hocada bana bunu önermişti en başta dikkate almadım eski sistemle devam ettim piramit sisteme ama bugün bu abinin videosunu görünce kafam karıştı banada mantıklı geliyor ama. Ustadlardan yorum bekliyoruz.

5. imagine40

imagine40 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fitness Trainer
    12 tekrarı 12 saniyede yapan çok bilmişlere bu sistemi anlatabilmek zor.
    Kesinlikle denenmesi gereken ve açıkcası yeni keşfedilmemiş bir sistem bu.
    15 tekrarı lay lay lom yapıp içinde belkide sadece son 2-3 tekrarında zorlanan bir kasın büyümesinden bahsetmek güç.

6. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Bana mantikli gelmesinin sebebi ise eski tufeklerin compound hareketlerde uyguladigi tekrar sayisini kopyalamasi :)

7. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    o da onun cahilliği :D ağır çalışmak (form bozulmadıkça) sorun olmaz.
    Compound hareketler zararlı demek ise çok saçma :D hatta zamanında çok tartışılmıştı.
    Sonuç olarak öyle olsa o kadar compound hareket yapan, (ki bb yapanların yarısıda öyle çalışıyor) powerlifting sporuyla uğraşan herkes mal. hepsi bile bile vücuduna zarar veriyor.

8. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Savas cebeci bu programi 2 yil once yapmis. Yani kariyerinin ilk gunlerinde degil bilgiliyken bile bu kadar cahilce yorum yapabiliyor. O yuzden ben compound hareketlerle soylediklerini ciddiye almiyorum. 8x5 olayini tartissak daha iyi olur, konu bolunmesin.

abseto bunu beğendi.
  9. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Pekala. Mark rippetoe'nun starting strength'ini okuyorum. Ve su anda tam olarak bu bolumdeyim ve Rip sunlari yaziyor:

Kas dayanikligindan ziyade guce onem veren caylak ve uzman lifterlar 5 tekrara, yine ayni sebeplerden dolayi da 5 sete onem vermelidirler.

Ve Rip bunu bir dizi emg kaydi ve makaleyle destekliyor. Reg park'in rutini de biliyorsunuz 5x5. Genel olarak powerlifter rutinleri veya soyle soyleyeyim "bilesik egzersizleri" temel alan guc odakli rutinler 5x5 volumde.

Sonra ulan diyorum yoksa cebeci bunu anladi da tekrar sayisini 5e dusurdu. Sonra da set sayisi bari farkli olsun diye 8mi yapti. Ben bu programi hic yapmadim ama 7 ve 8inci setler tamamen tuketir diye dusunuyorum. 6nin 5ten pek farki yok ama 8 tuketir.

Yani soyle bir mantik kuruyor.

Tukendin, platoya girdin. O zaman tekrar sayisini 5e dusur guc farkini hemen gor. Ama seti de 8 yapki antreman bitince yorgun hisset.

Dusuncelerim tamamen yanlis olabilir.

Marko Pasa ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  10. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    ben verim almıstım. hem denemekten zarar gelmez?

11. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Herkesin farklı yöntemi var. Ben piramit usulü seviyorum. Sonuçta bu sayede ısınmış oluyorum. Diyelim 40 kg bench press le ısınmaya başladım,20 tekrar yapıyorum. Sonra 50 kg ya geçince tekrar sayısını 15 e düşürüyorum. Sonra 55 kg ya geçince tekrar sayısını 10 düşürüyorum vs..Son maksimum ağırlığa kadar kg artıyor, tekrar sayısı düşüyor. Son kiloda da 1 kez kaldırıyorum.

Spor bilimi henüz çok yeni ve bazı çalışma disiplinlerinde amaca göre esneklik yapılabilir. Araştırıp, kendi vücudumuzu tanıyıp, zamanımıza ve işimize göre doğru kombinasyonları oluşturmamız gerek.

Marko Pasa bunu beğendi.
  12. CrawLinq

CrawLinq Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    S.M.M.M Adayı
    Bende bu programi uyguluyorum.Daha 3.hafta yarin bitiyor.Çok fazla bir sey soyleyemem ama bu surede yasadigim tek sıkıntı verilen 90 saniyelik ara.Bana çok uzun geliyor ve motivasyonum antrenmanin sonlarina dogru gittikce azaliyor.Ertesi gunlerde ise calistigim yerlede cok hafif tatli acilar oluyor.Yeni basladigim icin daha fazla bir sey diyemem 12 hafta sonunda bakicaz degisiklige denemeden bir sey diyemeyiz.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Marko Pasa

Marko Pasa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Bende yarından itibaren 3 aylık bir sürede denemeyi düşünüyorum bakalım ne olacak. Eğer bu sistemi denemiş olan varsa buraya tecrübelerini yazarsa sevinirim.

Sayfayı Paylaş