6 senedir çalışıyorum ama

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve tufanbayraklar tarafından 17 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. tufanbayraklar

tufanbayraklar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar aranıza yeni katıldım. ben 6 senedir kesintisiz vücutgeliştirme ile uğraşıyorum. ancak beni görseniz 6 aydır çalıştığımı ya da hiç çalışmadığımı sanırsınız. 6 sene boyunca ortalama 4 gün antreman yapmama ve bolca supplement (protein amino bca creatin aklınıza ne gelirse) kullanmama rağmen gelişimim çok çok az. ağırlıklarımı da artıramadım. kendimi bildim bileli bench presste 50 basıyorum, takıldım kaldım 50 ye. ulan insan 6 sene benchte 50 basar mı? boyum 188 kilom 77.. beslenmem de gayet yerinde (hatta 3 senedir göbeğim var ondan da kurtulamadım. az mı yesem çok mu yesem anlamadım) ama dediğim gibi kimse vücutgeliştirme yaptığımı anlamıyor. bir türlü istediğim vücudu yapamadım. bisepsler omuz göğüs yok gibi.. daha 6 aylık çalışan bebelerin kasları çıkıyor. bende hala sıfır. artık utancımdan spor salonu değiştirdim. herkese 3 aylığım falan diyorum. yol gösterecek ya da fikri olana açığım.

Son düzenleme: 17 Eylül 2016
  2. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba.Resim atarsanız daha detaylı olur.

3. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    yetersiz besleniyorsundur , kaç kalori yediğini falan hesapladın mı ?

Constance bunu beğendi.
  4. tufanbayraklar

tufanbayraklar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    cevap1- resim atmaya gerek yok. tabii ki lazar angelov gibi bir vücut beklemiyorum. ama misal denize girerken kimse benim vücut çalıştığımı anlayamaz. öyle söyleyeyim.

cevap 2 - protein ağırlıklı besleniyorum. fazla kalori alsam hemen karın bölgem yağlanıyor.

5. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    6 senedir çalışmak ne demek çok ciddi bir süre,kötü beslenme bile olsa hatta dünyanın en saçma programını bile uygulasa gene gelişirdi
    formun kötüde olsa az tekrarda çıksa her harekette ağırlık arttır ve hareketleri bu şekilde yap bir süre
    deadlift falan yapıyormusun bilmiyorum ama yapmıyorsan eğer sana 10 tekrar deadlift tavsiye ederim
    60 kg 10 tekrar deadlift 1veya en fazla 2 set sonraki antreman 62.5 kg deadlift şeklinde yapamayacağın noktaya kadar 10 tekrar yapmanı öneririm

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    ihtiyacından fazla kalori almadığın sürece kas geliştirme gibi bir şansın yok. vikipedi'ye vücut geliştirme yaz orda bile kalori alımından bahseder. forumda araştırma yap kısa sürede sonuç almaya başlarsın.

Constance bunu beğendi.
  7. Ahmet0141

Ahmet0141 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam kötü genetik desem o bile tutmaz şuan çünkü iyi beslendiğinizi sölüyorsunuz 6 senede imkanı yok gelişememenizin hadi çok kötü beslenseniz bile bence spor yaptıgınız belli olurdu 6 sene çok uzun bi süre... bilemedim valla çok garip geldi

8. imagine40

imagine40 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fitness Trainer
    "6 gün spor yaptım niye kas yapamadım" yada "6 aydır çalışıyorum hiç ilerleme yok" diyenlere alışkınız fakat 6 seneye hiç rastlamamıştım.
    Beslenmem iyi diyorsun fakat beslenme hakkında en ufak bir fikrin olduğunu sanmıyorum.
    Ayrıca antrenman sistemi ve düzgün formda çalışma ile alakalıda çok donanımlı olduğunu düşünmüyorum.
    Aksi olsaydı 1 kilo arttıramadan bench ile cebelleşmezdin zaten. Belki 6 aydır çalışan "bebeler" daha bilinçlidir. Ne dersin ?

berkay7743 bunu beğendi.
  9. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Uyku, beslenme, stres ve odak gibi pek çok etken olabilir ve bunlardan muhtemelen birkaçını yanlış-eksik olabileceğini düşünmeden benimseyip yapmaya devam ediyorsunuz. Sıfırdan başlamış gibi kendinizi düzenleyip eksiklerinizi bir düşünün ve yeni bir düzen belirleyin derim. Aksi takdirde bir 6 senenizi daha heba etmek istemezsiniz.

zeo64 bunu beğendi.
  10. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    6 Senedir çalışıp gelişmediğinizi görmenize rağmen hiçbir şeyi değiştirmeden aynı şekilde devam etmiş olmanız zaten en büyük hata.

Gelişme yoksa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir ve bu hatayı 6 sene sonra araştırmaya başlamanız üzücü.

Fakat muhtemelen yaptığınız en büyük hata kilo almamak olmuştur, çünkü bir insan ne kadar yanlış beslenirse beslensin, ne kadar yanlış antreman yaparsa yapsın, eğer düzenli olarak kilo alıyorsa kası da gelişir gücü de artar. Hele gele 6 senede.

zeo64 bunu beğendi.
  11. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam boyunuza göre kilonuz az. Izolasyon hareketlerine cok takılmayın compound hareketlerde sürekli ağırlık artırmaya çalışın. Kalori fazlası da yapıp kilo alinca vücudunuz hizla irilesir

12. tufanbayraklar

tufanbayraklar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    -kilo aldığım zaman karın bölgemden alıyorum. çok çirkin bir görüntü çıkıyor. üst bölge düz, kocamam bir göbek aşağıda.. çok yemek yemek istemiyorum bu nedenle.
    - cidden düzgün çalışıyorum. internetten sağlam araştırma yapıyorum 6 senedir. programları, hareketleri ve supplementleri. ama olmuyor.
    - ama asla bu spordan soğumadım. severek yapmaya devam ediyorum. ama daha 3 günlük tiplerin kilo ve hacimde beni geçmesi sinirime dokunuyor.
    -dediğim gibi hala benchte 50 deyim. 52 denesem 2 tekrara düşüyorum.

fikirlerinizi beklerim hala.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2016 ---
    anlatamadım galiba..fazla kalori alınca karın bölgem feci yağlanıyor ve göbek oluşuyor. bunu istemiyorum.

13. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    yemeyeceksen 20 yılda yapsan aynı kalırsın , bırak başka spora geç.

14. Ahmet0141

Ahmet0141 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşım ben 19 yaşındayım şuan 5-6 aydır bu sporu yapıyor ve gelişmeyi maximum bir şekilde kendimde görüyorum daha bilinçli olmam beni şuan ''bebe'' mi yapıyor? siz birşeyi başaramadınız diye 6 ayda biryere gelen bir insanı niye bu şekilde yargılıyorsunuz? ne yani bebe olmamamız için 6 sene boşuna kürek çekmemiz mi lazım? yapamadınız dıye hıncınızı bildiğiniz başka insanlardan çıkarıyorsunuz laflarınıza dikkat edin zaten burada insanlar size yardım etmeye calısıyor 6 aylık bebede 10 senelik arkadaşlarımızda.

Maylıba ve Constance bunu beğendi.
  15. 5x5bodybuilding

5x5bodybuilding Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Karşılıklı atışmaya gerek yok.
    Hocam hormon seviyenize tahlillerinize bi baktırın size tavsiyem. Size göre herseyiniz doğru ve 6 yılda birşey olmadıysa kesin bir probleminiz vardır.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    6 senedir bende body çalışıyorum kolları çok kaslı 30 kg dumbellarla kol çalışıyorum fakat bench pressde 60 kaldırıyorum 70 belki yardımla tekra bile 1 tekrar 2 tekrar bench pressim ne aman düzelcek

berkay7743 bunu beğendi.
  17. ersaydin

ersaydin Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Troll...

--- ERA ---

Maylıba bunu beğendi.
  18. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Evet bence de Troll. İlk başta inanmıştım ama sonra pek inandırıcı gelmedi.

6 senelik bir sporcu 50 KG bench yapıyor, 52 KG yapınca 2 tekrara düşüyor öyle mi? 6 sene boyunca Afrika'daki aç çocuklar çalışsa yine daha fazla kaldırırdı.

Thunderbird ve berkay7743 bunu beğendi.
  19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Özet için en sondaki 2 maddeye bakabilirsiniz.

Anlaşıldığı kadarıyla göbek yapma korkusu yemenizi engelliyor. Şu noktada gidebileceğiniz iki yol var:
    1- Biraz daha göbek yapmayı göze alıp daha çok yemek yemeniz lazım.
    2- Biraz zayıf gezmeyi göze alıp daha az yemek yemeniz lazım.

Eğer göbek sizi rahatsız edecek seviyedeyse bundan kurtulana kadar yağ yakımına girin. O boy ve kiloda çok uzun süreceğini sanmam, muhtemelen en çok 2-3 ayda halledersiniz. Bundan sonra bulka girmeniz lazım. Bulk sırasında göbek yapmamak için günlük kalori ihtiyacının %10-20 üzerinde beslenmelisiniz. Bu kas yapımına yeterlidir, bundan daha fazla yerseniz, örneğin günlük kalori ihtiyacınızın %30-40 üzerine çıkarsanız o zaman aldığınız yağ miktarı kas miktarını geçmeye ve rahatsız etmeye başlar. Şuradan kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz: https://www.bodyforumtr.com/threads/günlük-kalori-miktarı-hesaplama.114143/
    Veya daha pratik olarak şuradan: https://gunluk-kalori-ihtiyaci.hesaplama.net/

Günlük kalori alımı için bu hesaplamaları kullanabilirsiniz, aldığınız sonuca göre 200 kalori aşağı veya yukarı tekrar hesap yapabilirsiniz. Veya şunu yaparsınız, ağırlık arttırabildiğiniz en düşük kalori miktarı sizin için göbek yapmadan kas yapabileceğiniz kalori miktarıdır.

Tahmin edecek olursma muhtemelen split antrenman yapıyorsunuzdur, göğüs-biceps, sırt-triceps vs... Bundan fullbody antrenmana geçin. Kaldırdığınız ağırlıklar sizin başlangıç seviyesinde olduğunuzu gösteriyor, hızla güç kazanabilirsiniz. Starting Strength, Stronglifts, Fierce V vs... Veya forumda Flexor hocanın verdiği başlangıç programını kullanabilirsiniz. Bundan çekinmeyin, bu programlar bu güç seviyesinde daha hızlı gelişim sağlarlar.

İçiyorsanız alkolü azaltın, mümkünse sigarayı bırakın. Bu ikisi gücünüzü azaltır, dinlenmeyi ve kasların toparlanmasını geciktirir. Günde 7-8 saat uyuyun, ne yaparsanız yapın sürekli yapın. Yani göbeği boşverip kas yapımına girişecekseniz de, yağ yakımına girişecekseniz de sonuç almadan bırakmayın. Karasız kalıp biraz öyle biraz böyle çalışmak vakit kaybettirir, en kötü karar kararsızlıktan iyidir. Aynı şey antrenman programı için de geçerli. Profesyonel birileri tarafından yapılmış bir antrenman programını kullanın ve değiştirmeyin, sonuçlar haftalar ilerledikçe gelmeye başlayacaktır. Temel kurallardan ayrılmayın, ayrıntıda boğulmayın. Bu kurallar, sizin seviyenizde:

1- Yağ yakmak için vücut ağırlığı x 2 gram protein, günlük kalori ihtiyacının %10-20 düşüğü ve fullbody programı,
    2- Kas yapımı için vücut ağırlığı x 2 gram protein, günlük kalori ihtiyacının %10-20 fazlası ve fullbody programı.

zeo64 ve Constance bunu beğendi.
  20. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep

Kesinlikle güzel ve açıklayıcı bir yazı. ve ilk 2 maddeden birincisi kulağına küpe olsun. Bir şeyler yapmak istiyorsan kesinlikle çok aşırı yemen lazım. Ve şunu da unutma fark edilmek istiyorsan öncelikle bir çirkin görüte sahip ol çevrendeki herkes senin şimdi ki görüntüne alışmış çirkin bir görüntü seni illa ki çirkin gösterecektir. Ama sonradan yağı yaktın mı kas yaptın mı herkes seni fark etmek zorunda kalacak bir nevi.

Sayfayı Paylaş