6 Aydır Kullanmadığım Protein Tozu Bozulur Mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve fbkdr1234 tarafından 6 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Merhabalar. Başlıkta belirttiğim gibi 6 aydır kullanmadığım protein tozum mevcut. Bu süre zarfında direkt güneşten uzak ve güneş almayan odalarda bulundurdum. Yani serin yerlerde idi. Kutu açılmıştı yaklaşık yarım kutu protein duruyor. Acaba bozulma riski var mıdır ürünümün?

Bu arada 2018 tarihine kadar son tüketim tarihi mevcut.

2. vein

vein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    2018 skt varsa niye bozulsun? Rahatlıkla tüketebilirsin bence.

3. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Kutu hava aldığı için bi tereddüte düştüm. Açıldı yani bir kere, daha önce hiç bu kadar uzun süre elimde bulundurmamıştım.

4. ilkerezgunn

ilkerezgunn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    O son kullanım tarihi kutu açılmadan kalabilecek süreyi gösterir.Mesela paket sütlerde aynı şekilde.Açıldı ise onun bozulmuş olma ihtimali yüksek olup risk almaya değmez.

Sent from my iPhone using Tapatalk

fbkdr1234 bunu beğendi.
  5. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    +1 katılıyorum :)

fbkdr1234 bunu beğendi.
  6. fbkdr1234

fbkdr1234 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Toz çöpe atılıp, kutu mutfak araç-gereçleri sınıfına girmiş bulunmaktadır. :D

7. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Boşuna çöpe atmışsın.
    Son kullanım tarihi demek, o üründen istenen kalitede verim alabilmek için maksimum süreyi gösterir. Son kullanım tarihi geçtikten sonra maksimum fayda azalmaya başlar. Yoksa kullanılabilir. Açmış olmandan ziyade, hangi koşullar altında öyle kaldığı önemli.

8. ilkerezgunn

ilkerezgunn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Malesef o öyle değil.Son kullanma veya diğer adıyla son tüketim tarihi adı üstünde bir ürünün son tüketilmesi gereken tarihi gösterir.Paketlenmiş bütün ürünlerde raf ömrü uzatılması amacıyla katkı maddesi yer alır.Ve bu tarih geçtikten sonra da ürünün tüketilmesi son derece zararlıdır.Zaten tüketmektede zorluk çekersiniz.Örneğin en basit bir patetes cipsinin bile tarihi geçtikten sonra yenemez hale gelir.Sütün tarihi geçtikten sonra hiç içtiniz mi?Sizi zehirleyebilir. Aynı şekilde protein tozu ve türevlerinde son tüketim tarihi geçtikten sonra tüketilmemesi tüketicinin yararına olacaktır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. vein

vein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Kutunun açılmasıyla ne alakası var onu anlamadım. Süt olsa veya konserve çeşidi , kutu açılırsa bozulma süresi kısalır evet. Ama protein tozu zaten sterilize değil ki. Kullanmışsındır kutuyu sıkı bi şekilde kapattıktan sonra 5-6 ay geçtikten sonra tüketemez misin? Bence tüketilir.

10. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Sterilize degildirden kastiniz nedir? Protein tozu toz haline gelirken hangi islemlerden geciyor biliyor musunuz?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Eğer SKT önce tüketilmesi gerekirse, üretici üzerine kutu açıldıktan sonra .... sürede tüketilmesi tavsiye edilir diye not düşmek zorunda, aksi durumda SKT ye kadar doğru saklama koşullarında tutulursa kullanılabilinir

12. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Süt ekstrem bir örnek olmuş ama onu bile, uygun koşullarda son kullanma tarihi geçtikten sonra , 1 hafta sonra bile içebilirsiniz.
    Ürününden ürüne göre değişir.Kimisinde 1 hafta, kimisinde 1 ay kimisinde son kullanım tarihinden 3 ay sonra bile kullanabilirsin.
    Yani, son kullanma tarihi, firmaların kendini güvenceye almak, olası tazminatlara karşı garanti yöntemidir.Yoksa son kullanma tarihinden sonra ürünü alınca, eğer ürünü uygun koşullarda sakladıysan, hiçbir şey olmaz.

Sayfayı Paylaş