6.5 Aydır Doğru mu Çalışıyorum ? Roaccutane ve Yüz Kasılması Sorunları...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Genghiz Khan tarafından 15 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Genghiz Khan

Genghiz Khan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,

Öncelikle forumu uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak bu soruyla nasip oldu. Şimdiye kadar benim gibi amatörlere verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize teşekkür ederim. Eylül ayının ortalarında 1.82 boy 64 kg ile spora başladım. Amacım kilo almak, hacimimi arttırmak ve daha fit hale gelmek. 1 gün arayla çalışıyorum haftada bir antreman sonrası yüzüyorum. Herhangi bir takviye kullanmıyorum, yalnızca gece yatmadan önce balık yağı yutuyorum. Şuan ki verilerim şunlar:

Veriler:

Boy : 1.82
    Kilo : 72
    Yağ Oranı : %13.5 (7 ay önce %9)
    Vücut Tipi : Ektomorf diyorlar.
    Kol : 29 (4 ay önce 28)
    Karın : 92 (4 ay önce 86)
    Bel : 89 (4 ay önce 83)
    Bacak : 49 (4 ay önce 43)
    Göğüs : 91 (4 ay önce 88)
    Kalça : 100 ( 4 ay önce 98)
    Omuz : 107 (4 ay önce 106)

Hedefim 73-75 kg arasına ulaşana kadar kilo almaya devam etmek, daha sonra ise tamamen kilo koruyup kas kütlesini arttırmaya çalışacağım. Şuan uyguladığım program aşağıda:

Programım:

1. Gün : Bisiklet (10 dk), Leg Extension 3x15(30 kg-35 kg -40 kg), Seated Leg Press 4x15(35-37.5-40-42.5), Lying Leg Curl 3x15(25-27.5-30), Cable Shoulder Press Machine 3x15(5-10-15), Side Lateral Raise 3x12(4-6-6), Alternate Dumbell Front Raises 3x12 (6-8-8), Bisiklet (5 dk)
    2. Gün : Eliptik (10 dk), Close Grip Front Lat Pulldown 4x15( 9.5-12-13-15.5), Seated Cable Rows 3x15(9.5-12-13), MTS Row 4x15(25-30-35-40), Hyperextensions 3x12, Standing Bicep Cable Curl 3x15(7.5-10-12.5), Close Grip EZ Bar Curl 4x12(7.5-10-12.5-15), Koşu Bandı(5 dk)
    3. Gün : Eliptik (10 dk), Cable Chest Press Machine 4x15(20-22.5-25-27.5), Cable Chest Fly Machine 4x15(10-10-15-15), Incline Dumbell Flyes 4x12(8-8-12-12), Triceps Pushdown 4x15(7.5-10-12.5-15), Dip Machine 4x15(27.5-30-32.5-35), Koşu Bandı (5 dk)
    4. Gün : Ab Draw Leg Slide 3x12, Crunch With Hands Overhead 3x12, Leg Raise 3x12, Plank 3x30sn, Ab Crunch Machine 4x15(20-27.5-30-32.5)

Bazen ekstra olarak her gün Ab Crunch Machine yada Hip abduction yapıyorum. Hip Abduction da 3x15(55-57.5-60)

Beslenme:

Sabah: 1 yumurta, 10 zeytin, bol çift kaşarlı tost, 2 çeri domates, 1 avuç ceviz
    Öğle: Çok değişken oluyor ama iş yerinde kalori miktarı 1200-1450 arası oluyor.
    İkindi Öğünü: 1 kase pirinç pilavı ya da makarna, haşlama tavuk göğsü
    Akşam: Bu da 500-800 kalori arası.
    Akşam 8-9 : 1 tabak pilav ya da makarna, ballı süt
    Yatmadan Önce : Süt, fakat bugünden itibaren internette bulduğum smoothie tariflerini yapacağım.

Arkadaşlar uyguladığım program ve beslenme programım aşağı yukarı böyle, şimdi 3 adet sorum var.

1) Doğru şekilde mi çalışıyorum ?
    2) Dumbell kaldırırken vs ağırlık yüksekse ağzım sol tarafa doğru kayıyor. Bu normal birşey mi ? Yüz felci tarzı birşey var mı diye çok korkuyorum.
    3)Roaccutane kullanıyorum bu sebeple ağırlıkları biraz düşürdüm. Sizce ağırlık arttırma sıklığım ne kadar olmalı. Mesela ayda 2.5 kg her harekette arttırmak az mı yoksa normal mi ?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Tat alma bozukluğunuz tükürük azlığı göz reflekslerinde bi sorun var mı? Sebebi tik de olabilir hemen felce yormamak lazım

3. votkasarap

votkasarap Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Bel çok fazla kalınlaşmış ve kilo alımına göre ölçüler çok düşük. Bir yerlerde farkında olmadığın yüksek miktarda şeker alımı olduğuna eminim.

4. Genghiz Khan

Genghiz Khan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Özellikle sağ gözümde fazla seyirme oluyor hocam. Hatta spordan sonra bazen güldükten sonra elmacıklarımın orada bile seyirme oluyor.
    Ölçülerim maalesef bana da çok düşük geliyor. Kendimi tatlıdan vs. hiç bir şeyden alıkoymadım hızlı kilo almak için. Sizce tatlıyı kesmelimiyim ? Ölçülerin ideali nedir ve nasıl yükseltebilirim sizce ?

5. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yani iyi denk geldi anatomide kafa sinirlerine çalışıyorum birkac gündür uzmanlık sınavım için.Önceki yazdıklarım doğru kaynak kitabımdan teyit ettim. Kornea (yani göz)refleks kaybı tükürük sekresyonunda bozulma göz yaşı sekresyonu (salgısı) kaybı hiperakuzi hipoakuzi(gürültülü duyma-az duyma) dil ön bölgesi ve damakta tat duyusu kaybı bunlar periferik paraliz(bell) belirtileri. Eğer bunlar yoksa sadece yüzde belirti varsa santral paraliz(supranükleer). Bu yazdıklarım kaynaktan bu arada.
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Mart 2019 ---
    Sadece gözünde seyirme varsa ya tik yapıyorsun ya da santral paraliz.

Son düzenleme: 15 Mart 2019
  6. Genghiz Khan

Genghiz Khan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Cevabınız için teşekkürler hocam, santral paraliz derken ? halk dilinde ne demek yani :) Ne yapmalıyım, nereye gözükmeliyim peki ?

7. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Santral paraliz merkezi felç, periferik paraliz çevresel felç demek. Nörolojiye gidebilirsin. Yüz kaslarına giden sinir yüz kemiklerini bi noktada terk eder tam o noktada sinir dış etkenlere karşı hassastır. o yüzden sıcak soğuktan kaynaklı anlık felcler olabiliyor. Mesela duş alıp kurulanmadan dışarı çıkmak gibi. Spor yapıyorken kan damarlarının sinire bası bası yapması da sebep olabilir. Bu işin uzmanı değilim benim bildiklerim bunlar.aile hekiminizden randevu alabilirsiniz o da yonlendirebilir.

Genghiz Khan bunu beğendi.
  8. votkasarap

votkasarap Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Belirli bir ideali yok. Ben 64 kiloyum kol 35.5 omuz 119 ama şu var çok yağlı bir vücuttan kilo verip bu ölçülere kavuştum. Hem kilo verdim ölçü artirdim cidden çok zorlu bir süreçti. Tatlıyı kesmen lazım. Kilo yalnızca bir sayı ben bunu kendime kabullendirdim. 75 kilo olup 30 cm kol 95cm bel ile gezmektense 65 kilo olup 35cm kol 80cm bel ile gezmek her zaman daha iyidir.

9. EmreBeastPower

EmreBeastPower Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    BESLENMENDEKİ YANLIŞLIKLAR YUMURTA SAYIN ÇOK AZ SABAH İÇİN 3 YUMURTAYA CIKAR SEN ONU KAŞARLI TOST YERİNEDE YANINA YULAF ALIP ÇEREZ NİYETİNE YE
    ÖGLE YEMEGİN ÇOK İYİ
    AKŞAM YATMADAN NCE YULAF MUZ SÜT BLENDIR YAPABİLİRSİN

10. Genghiz Khan

Genghiz Khan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam ölçümü kolumu sıkmadan aldım, sıkınca 32-32.5 geliyor. Dediklerinize dikkat edeceğim.

Sabah yumurta sayımı 3'e çıkartayım hocam, peki yumrutanın tamamını mı yemeliyim sizce ? Dün akşam 2 yemek kaşığı yulaf, 1 yemek kaşı fındik ezmesi, 1 tatlı kaşığı bal, 1 muz, 200 ml süt ve yarım ölçek nesquick'i karıştırdım gerçekten çok iyi oldu. Bunu spor yaptığım her gün yapacağım.

11. EmreBeastPower

EmreBeastPower Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    tabikide savaş cebecinin bir sözü var sarı ile beyazı ayırmayın sevenleri birbirinden ayırma çak 2 sinide göm gitsin :D ;)

12. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    savaş cebeci benim hatırladığım kadarıyla da 2taneden fazlasını yemiyordu kolestrolden dolayı. yanlış hatırlıyor olabilirim fakat aklımda öyle kalmış.

13. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Gelişimin çok yavaş. Aşırı derece yağlanma var. Tavsiyem kilo almak için şekere tatlıya abanacağına Sağlıklı beslenip kas kütlesi koymaya çalış.

Sayfayı Paylaş